Prvním turnajem začal seriál Velkých cen. Jelikož od pořádaní odstoupil Hluk a v Osvětimanech se v prvním termínu z důvodu voleb turnaj nemohl konat, tak se začínalo ve Veselí nad Moravou. Náš oddíl vyslal celkem devět hráčů.

Veselí sice neleží v okrese Uherské Hradiště, ale jejich hráči, stejně jako z Kyjova, dlouhodobě jezdí na naše Velké ceny. A tak jsme rádi přijali jejich nabídku na pořádání jednoho z turnajů Velkých cen. Hrálo se v jídelně Církevní školy, kde se v minulosti hrálo několik turnajů Moravského poháru. Pořadatelé pod vedením Zdeňka Uřičáře připravili příjemné prostředí s velkým množstvím cen. Turnaj pak zahájil starosta města pan Kozumplík.

vc_veseli_2012_cenyCenový fond byl opravdu bohatý.

Sešlo se celkem 71 dětí z jedenácti oddílů. Větší počet tentokráte byl ve starší kategorii (1997-2001), kde hrálo 40 dětí, v mladší (nar. 2002 a mladší) pak 31. Největší zastoupení mělo tradičně Staré Město s patnáctkou dětí. Potěšitelné bylo, že náš oddíl s devítkou dětí byl druhým nejpočetnějším oddílem. Mezi nimi byl i jeden turnajový nováček Robert Ptáček, který začal do kroužku v Kunovicích chodil letos v září.

vc_veseli_2012_robertRobert byl na svém prvním turnaji.

V mladší kategorii jsme měli čtyři zástupce. Kromě debutujícího Roberta, ještě Tibora Horáčka, Patrika Bídu a Vojtu Zerzáňě. Nejlépe dle očekávání začal Tibor, který první tři partie vyhrál. Dobře začal i Robert, když vybojoval dva body z prvních tří kol. Tibor pak ve čtvrtém kole prohrál s Lukášem Macháčkem. Po výhře v pátém kole pak hrál s druhým z „elitní“ staroměstské dvojice Alexandrem Skalským. Ani na něj nestačil, ale před posledním kolem měl stále reálnou šanci na třetí místo za jasnou dvojicí Skalský a Macháček. Předpokladem bylo vyhrát poslední kolo se Suchánkem z Bojkovic a čekat jak dopadnou další konkurenti. Tibor vyhrál a měl tedy pět bodů. Saša Skalský dle předpokladů porazil Viktorku Všetulovou, která tak zůstala na pěti bodech, ale Lukáš Macháček prohrál s Tomášem Pavlicou, což způsobilo, že za vítězným Alexandrem Skalským bylo šest pětibodových hráčů! Druhé místo uhájil Lukáš Macháček s vysokým pomocným hodnocením, ale u třetího byl rozdíl v pomocném hodnocení těsný. Štěstí se usmálo na Viktorku Všetulovou, která o půlbod druhého pomocného hodnocení předběhla našeho Tibora Horáčka. Medaile mu tak unikla o kousek, ale odnesl  si cenu slušné velikosti :-).

vc_veseli_2012_tiborTibor s pěknou cenou.

Vojta Zerzáň po remíze v prvním kole další dvě partie prohrál, ale pak zaznamenal sérii tří výher, když v šestém kole porazil v oddílovém derby Patrika Bídu. Celkově nasbíral 3,5 bodu, což stačilo na 17.místo.

vc_veseli_2012_vojta_patrikVojta s Patrikem pózují

Patrik Bída začal výhrou, po které následovala série tří porážek. V dalším průběhu získal další dva body, které stačily na 23.místo. Hned za ním skončil Robert Ptáček, který ke dvěma bodům z prvních tří partií přidal další v posledním kole.

Ve starší kategorii hrála pětice našich dětí. Nejlépe začala dvojice Michal Mašíček a Tomáš Fridrich, když oba v prvních dvou kolech splnili v partiích roli favorita. A tak ve třetím kole se oba posadili vedle sebe na první a druhé desce proti dvojici nejvýše nasazených Františku Mrkusovi a Pavlu Tománkovi. Tomáš na Pavla Tománka nestačil, ale Michal v pohodě udržel remízu ve věžové koncovce, kde měl převahu sedmi pěšců proti šesti.

vc_veseli_2012_mrkus_masicekMichal s Frantou remizoval ve věžové koncovce

V dalším kole Michal porazil Adama Pešla a v pátém kole hrál s Pavlem Tománkem. Zde v časovce a remízové koncovce bohužel přehlédl mat a prohrál., ale v šestém kole vyhrál s Tomášem Otradovcem a byl stále ve hře o dobré umístnění. V posledním kole mu los přisoudil kolegu z družstva v lize dorostu - našeho hosta z Veselí nad Moravou Michala Skalku. Partie skončila velmi rychle výhrou Michala, což znamenalo 5,5 bodu a s ohledem na velmi dobré pomocné hodnocení  jistotu medaile. Po dohrání všech zápasů z toho bylo nakonec stříbro za Pavlem Tománkem, který měl šest bodů.

vc_veseli_2012_druha_mistaDruhá místa zleva Tomšicová, Macháček, Slováková a Mašíček

V turnaji se střetl s první nasazenou čtveřicí, a tak si musel vše poctivě vybojovat. Až za ním, s o něco horším pomocným hodnocením, skončil Franta Mrkus. Čtvrté místo obsadil (také s pěti a půl body) Petr Moštěk z Vlčnova. Výborným pátým místem překvapil David Kovařík z Dolního Němčí. Nejlepší dívkou byla Erika Náplavová před Barborou Slovákovou.

vc_veseli_2012_vitezoveVítězové v jednotlivých kategoriích

Tomáš Fridrich po prohře s Pavlem Tománkem prohrál i v pátém kole s Adamem Pešlem z Vlčnova. Poslední dvě kola však vyhrál, i když v posledním kole se Smištíkem se štěstím, a za pět bodů bral výborné sedmé místo.

vc_veseli_2012_tomTomáš Fridrich

Solidní čtyři body, získané mj. i zásluhou výhry s Filipem Tran Huu, znamenaly pro Ondru Bouzka slušné 17.místo. 

vc_veseli_2012_bouzekOndra Bouzek

Filip s Ondrou Pospíšilem měli body tři. Lepší pomocné hodnocení měl Filip, pro kterého to znamenalo 25.místo, Ondra obsadil 29.místo.

vc_veseli_2012_filipFilipTran Huu

vc_veseli_2012_pospisilOndra Pospíšil

Kompletní výsledky jsou na chess-results nebo v excelu zde. Více fotek pak v naší fotogalerii. Článek o turnaji je pak na webu pořadatelského oddílu.