V sobotu 26.1.2013 se hrálo další dvojkolo 1.ligy dorostu. Tentokráte jsme zajížděli do příjemného prostředí Bezměrovského dvora ve stejnojmenné obci, sousedící s Postoupkami. Čekal nás celek pořadatele a Třinec.

V průběhu týdne to nejdříve vypadalo, že se budeme muset obejít bez Tomáše Fridricha, tak jsem domluvil Alberta Zelnitiuse, ale jelikož Tom nakonec mohl, tak jsem Berta zase odvolal, ale protože v pátek po šesté hodině večer volal pan Skalka, že Michal má 39° teploty a nemůže tedy v sobotu hrát, tak se Albert stejně do sestavy dostal. Celý předek se ale musel posunout a absence první desky samozřejmě na síle týmu byla znát. Odjížděli jsme tedy v sestavě Skrášek, Mašíček, Krmíček, Fridrich, Zelnitius a Horáček.

Po příjezdu do Bezměrova jsme při pohledu na sestavy našich soupeřů zjistili, že náš první soupeř Sokol Postoupky je jen v pěti  a na páté s náhradnicí Petrou Večerkovou a druhý soupeř Třinec je též jen v pěti  a navíc bez několika členů základní sestavy včetně druhé desky. Tím se náš handicap chybějícího prvního hráče soupisky nezdál ve druhém zápase tak zásadní. Domácí tým byl i v pěti vysokým favoritem. Jako první se rozhodla partie na druhé desce, kde hned v pátém tahu daroval Mirkovi Rakušanovi věž a mohl se rovnou vzdát. Do problémů se dostal v zahájení i Toník Krmíček, když nezvolil nejlepší pokračování. Brzy ztratil figuru a zkušený soupeř dovedl zápas bezpečně k výhře.

dorost_krmicek_diagramToník místo logického h6, kdy černý po následné výměně jezdců nemá za obětovaného pika žádnou hmatatelnou výhodu, zahrál d4 s brzkou ztrátou figury.

Ještě předtím se na páté desce dostala do materiální převahy Petra Večerková, ale přehlédla dvojí úder, po kterém Albert sebral zadarmo věž a po několika tazích dal soupeřce mat. Rozhodující partií zápasu byl souboj na čtvrté desce mezi domácí Julií Šimčákovou a Tomášem Fridrichem. Zde Tomáš nejdříve příliš ambiciózně obětoval figuru za dva pěšce, aby posléze získal dalšího pěšce a kvalitu. Vznikla tak dost ostrá a složitá pozice s velmi nerovnoměrným materiálem.

dorost_fridrich_diagram-1Zde měl bílými hrající Tomáš vyměnit střelce a vznikla by velmi zajímavá ostrá  pozice.

V této pozici ale Tomáš nevyměnil střelce, kterého posléze ztratil a po dalších chybách brzy prohrál. Na první šachovnici byla celou dobu partie v rovnováze a remízou i skončila. Domácí tým tedy vyhrál 3,5:2,5.

Ve druhém zápase nás čekal Třinec a zde byl favoritem náš tým. Od začátku vedeme 1:0 a za několik minut dává v 11.tahu mat Albert a zvyšuje na 2:0. Na 3:0 zvyšuje Tomáš Fridrich, ale při pohledu na pozici, ve které se jeho soupeřka vzdala, se nelze divit podivu vedoucí Třince, proč nezahrála logické g3 a nepočkala, jak bude Tom pokračovat, protože pozice je v tuto chvíli lepší pro mladou slečnu z Třince. Ale bod se počítá.

dorost_fridrich_diagram-2Závěrečná pozice, kdy se bílá vzdala. Hrozba matu se dá jednoduše pokrýt tahem g3 a Tom by měl problémy s tlakem soupeřky na opačné straně.

Z dalších partií potřebujeme vybojovat aspoň remízu k zápasové výhře. Ta je nejblíže v partii Toníka Krmíčka, který získal pěšce a v pohodě pozici vylepšoval.

liga_dorost_leden_1Tomáš a Toník v prvním zápase

Michal měl v tu chvíli dva piky méně a Adam se dostával pod tlak dobře hrající soupeřky (v prvním zápase porazila Ondru Stuchlého). Michalův soupeř však přehlédl taktiku, kterou Michal viděl a získal figuru. Dále pokračoval velmi přesně a dostal se do jasně vyhrané pozice. Zde si ale myslel, že je tam patový motiv (šachování věží, kterou nelze králem vzít pro následný pat), a tak se spokojil s remízou, která zaručovala zápasovou výhru. Nicméně partie je samozřejmě vyhraná.

dorost_masicek_diagram

Stačí v pozici na diagramu zahrát na Kh3 a není co řešit. Šachující věž na h4 pak je třeba brát samozřejmě jezdcem, ne králem.

Za chvilku se vzdává soupeř Toníka a vedeme tedy 4,5:0,5. Dohrává jen Adam. Ale má již figuru méně a při jasném zápasovém výsledku a kvalitách soupeřky si mohl několik zbývajících tahů do vzdání odpustit a rovnou se vzdát. Zápas nakonec končí naší výhrou 4,5:1,5.

liga_dorost_leden_3Michal a Adam

Dva body uhrál náhradník Albert Zelnitius a i Tibor Horáček.

liga_dorost_leden_2Albert

Tibor si ale bohužel nezahrál ani partii a oba zápasy vyhrál kontumačně. Logicky z toho moc nadšen nebyl, jelikož když jeho spoluhráči hráli on se docela nudil, ale s tím se nedalo nic dělat. V tabulce jsme odskočili zatím nebodujícím týmům z Prostějova a Třince na šest bodů a nacházíme se na desátém místě tabulky. To je sice sestupové, ale ze zkušeností z minulých let by to v konečném důsledku nemuselo znamenat automatický sestup do krajského přeboru. Poslední čtyři kola se hrají koncem dubna.

Partie jsou k přehrání zde.