V pondělí 29.11.2010 se na ZŠ U Pálenice uskutečnil šachový turnaj pořádaný ve spolupráci obou škol a šachového oddílu Kunovice.

 

Prvotní myšlenka uskutečnit tento turnaj, určený výhradně žákům kunovických škol, vznikla na schůzce spolků na městském úřadě, konané u příležitosti naplánování akcí k oslavám 20 let samostatnosti Kunovic. Po bezproblémové komunikaci s oběma řediteli škol jsme turnaj domluvili.

Úvodem bych si dovolil napsat několik slov o spolupráci šachistů a škol v minulosti.  Mnoho let na ZŠ Červená cesta působil pan Černoch, který hrával šachy za Veselí nad Moravou. Nevím přesně jak dlouho vedl šachový kroužek na škole, ale vím, že v roce 1981/1982 jej vedl před svým odchodem do důchodu naposledy. V té době se hrál i přebor školy jako dlouhodobá soutěž mezi všemi dětmi, kteří kroužek navštěvovali. Pokud se nepletu, tak jej hrálo celkem 16 dětí a nejlepší šestice si to pak ještě rozdala ve finále. Vítězem se stal Jan Zemčík, který je dodnes aktivním šachistou a členem ŠO Kunovice. Pro zajímavost přikládám článek ze Slovácké jiskry s celou šesticí nejlepších.

jiskra_turnaj_zs_1982

V článku zařádil novinový šotek. Nejmladší účastník z 2.B, který skončil mezi samými staršími soupeři na solidním pátém místě, není nikdo jiný, než současný předseda ŠO Kunovice Pavel Růčka J. Po skončení působení pana Černocha byla na pět let ukončena činnost šachového kroužku. Pak se na několik let ujal vedení kroužku právě vítěz vzpomínaného turnaje Jan Zemčík. Od té doby bylo ještě několik pokusů oživit šachy ve škole. Ale bohužel obvykle to mělo jen krátké (jednoroční) trvání. Co si vzpomínám, tak jeden vedl Milan Šácha na ZŠ Červená cesta, další pak Josef Knotek (s občasnou výpomocí Pavla Růčky) na ZŠ U Pálenice. Důvodem ukončení byla obvykle pracovní zaneprázdněnost vedoucích. V roce 2005, konkrétně 27.6.2005, se uskutečnil zatím poslední školní šachový turnaj. Bohužel pozvánku jsem na svém počítači našel, ale výsledky ne. Ale vzpomínám si, že nás s panem ředitelem Burešem účast překvapila (kolem 20 dětí) a předběžně jsme se domluvili na otevření šachového kroužku v následujícím roce. Ale k tomu však z důvodu nenalezení vhodného termínu, který by vyhovoval jak mě, tak škole a dětem, nedošlo. V dalším roce jsem se domluvil na spolupráci na ZŠ Unesco v Uherském Hradišti. A tím pádem jsem již neměl časové možnosti na další kroužek v našich školách, a tak práce s mládeží probíhá výhradně v rámci šachového oddílu. Ať již po dobu asi pěti let ve spolupráci s KCM  na Domečku nebo v poslední době již výhradně ve sportovní hale v naší klubovně, kterou máme ve výpůjčce od města Kunovice.

Tolik drobný exkurz do historie a teď již k samotnému turnaji. Při plánování jsem počítal s účastí podobnou jako byla před pěti lety, což se víceméně splnilo. Celkem 21 hráčů pěkně rozdělených do obou škol. Ze ZŠ U Pálenice hrálo 10 dětí, z ZŠ Červená cesta pak 11. Turnaj byl nazván „o krále a královnu“, ale bohužel žádná dívka nedorazila. Po úvodním slovu Pavla Růčky, který připomenul základní pravidla, se mohl začít hrát šestikolový turnaj.

skola_1
Pohled do třídy, kde se turnaj odehrával

Favority turnaje byla trojice zkušených členů našeho oddílu. Konkrétně Martin Hromada, Josef Paška a Michal Mašíček. Ale již v úvodním kole Josef Paška ztratil půlbod, když remizoval s Pavlem Lorencem. Ostatní dva si vedli lépe, když své první tři partie vyhráli. Ale ne vždy to byla jasná záležitost. Michal Matoušek dlouho vzdoroval Martinu Hromadovi. Z jeho hry bylo vidět, že Michal hraje šachy dost často, že ví jak partii správně rozehrát a i další taje šachové hry mu nebyly neznámé.

skola_3
Michal Matoušek hraje s Martinem Hromadou

Ve čtvrtém kole se sešli dva do té doby neporažení hráči Martin Hromada a Michal Mašíček ve vzájemné partii. Starší a zkušenější Martin partii vyhrál a směřoval tak za vítězstvím v turnaji. V ostatních partiích bylo k vidění mnoho střetnutí mezi věkově rozdílnými dětmi. V šachové hře nerozhoduje fyzická síla, a tak není problém hrát podobný společný turnaj napříč ročníky.

Čím bylo odehráno více kol, tak se hráčské pole rozdělovalo dle výkonnosti. Už bylo jasné, kdo hraje o první místa, a kdo je zatím v šachu začátečník. Martin Hromada pokračoval ve vítězném tažení, Michal Mašíček porazil v zápase, který rozhodoval o stříbru, Josefa Pašku. Důležitý byl los posledního kola, který je vždy pro konečnou tabulku určující. Jelikož los nepřisoudil Martinu Hromadovi ani Josefa Pašku ani Pavla Lorence, tak se tito dva spolu remízující hráči s prvního kola po výhrách v posledním kole srovnali bodově na 4,5 bodech. Ale Josef Paška měl o malinko lepší pomocné hodnocení (kde je rozhodující bodový zisk soupeřů, se kterými dotyčný hrál ), a  tak pořadí na prvních třech místech bylo dle očekávání obsazeno dle papírových předpokladů. Martin Hromada tak bez ztráty bodu v turnaji zvítězil a po nedělní výhře se zkušeným Josefem Skupinou v zápase Regionálního přeboru mezi béčkem Kunovic a déčkem Boršic si poradil i se svými vrstevníky.

skola_4
Martin Hromada (uprostřed) vítězí v neděli se sedmdesátiletým Josefem Skupinou…

skola_6
…a v pondělí mezi školáky. Zleva 1.Martin Hromada, 2.Michal Mašíček a 3.Josef Paška


Jelikož první tři místa obsadili dá se říci „profesionálové“, hrající šachy registrováni v našem oddílu, tak se vyhlásila i nejlepší trojice „amatérů“. To ovládla bratrská dvojice Lorencových. Celkově 4.místo obsadil Pavel Lorenc, 5.Tomáš Lorenc a 6.Michal Matoušek.

skola_7
Zleva Tomáš Lorenc, Pavel Lorenc a Michal Matoušek.

Pak následovalo vyhlášení všech ostatních, nějaká drobnost nebo sladkost se dostala na každého. A na úplný závěr jsme udělali společnou fotku všech hráčů.

skola_5
Obhlídka cen, které do turnaje věnoval ŠO Kunovice

skola_8
Společné foto. Chybí Tomáš Hanáček a Tomáš Mořický, kteří museli po 4.kole odejít

Poř.

Jméno

Škola

Třída

Body

BH.

1

Hromada Martin

ZŠ U Pálenice

8.B

6,0

23,0

2

Mašíček Michal

ZŠ U Pálenice

5.

5,0

24,5

3

Paška Josef

ZŠ U Pálenice

8.B

4,5

21,5

4

Lorenc Pavel

ZŠ Červená cesta

8.

4,5

21,5

5

Lorenc Tomáš

ZŠ Červená cesta

8.

4,0

21,5

6

Matoušek Michal

ZŠ Červená cesta

8.

4,0

20,5

7

Hanáček Tomáš

ZŠ Červená cesta

6.

4,0

17,5

8

Pospíšil Ondřej

ZŠ U Pálenice

4.B

3,5

18,0

9

Pollák Dominik

ZŠ U Pálenice

4.B

3,0

21,0

10

Flek Daniel

ZŠ Červená cesta

8.

3,0

20,5

11

Ilenčík Šimon

ZŠ U Pálenice

4.B

3,0

20,0

12

Kozelek Jakub

ZŠ Červená cesta

6.

3,0

18,5

13

Pakr Jiří

ZŠ Cervená cesta

6.

3,0

12,0

14

Hanáček Radek

ZŠ Červená cesta

5.

2,5

15,5

15

Bistrý Dominik

ZŠ Červená cesta

8.

2,0

17,5

16

Hanáček Tomáš

ZŠ U Pálenice

9.

2,0

15,5

17

Chrástek Jan

ZŠ U Pálenice

5.

2,0

15,5

18

Handl Zdeněk

ZŠ U Pálenice

9.

2,0

13,0

19

Mořický  Tomáš

ZŠ U Pálenice

9.

1,0

14,5

20

Smutný Adam

ZŠ Červená cesta

2.

1,0

13,5

21

Pehal Ondřej

ZŠ Červená cesta

2.

1,0

13,0

Myslím, že se turnaj povedl a splnil očekávání. I u těch, kteří neskončili na předních místech a občas ještě bojovali s pravidly šachu, bylo vidět nadšení pro hru. Jen škoda, že nepřišla žádná dívka a král Martin I. nemá po svém boku žádnou královnu. Holt si nějakou bude muset najít sám J. Myslím, že pokud budou mít školy zájem, tak by nemusel být tento turnaj pouze jednorázovou akcí u příležitosti 20 let osamostatnění Kunovic, ale mohl by se konat každoročně. A příště zase na revanš na ZŠ Červená cesta. Věřím, že letošní účastníci (kromě deváťáků) si účast rádi zopakují a přivedou i další kamarády. A třeba se s některými uvidím i v našem oddílu - každý dostal informaci, kdy se v hale scházíme. A též tam byla informace o tradičním Vánočním turnaji, který se letos koná 28.12.2010 na Domečku ve spolupráci města Kunovice, KCM a ŠO Kunovice. Na tento turnaj jsou též všichni srdečně zváni.

Fotky z turnaje jsou k vidění v naší oddílové fotogalerii.

Závěrem bych chtěl poděkovat jak panu řediteli ZŠ U Pálenice Marku Tvrdoňovi, tak i řediteli ZŠ Červená cesta Ladislavu Michkovi za vstřícnost a spolupráci, a též Martinu Hromadovi, Josefu Paškovi a Michalu Mašíčkovi za pomoc s nachystáním a sbalením všeho potřebného k turnaji.

Aktualizováno (Středa, 29 Prosinec 2010 17:48)