V sobotu 23.3.2013 se v blízkém Starém Městě hrál KP družstev mladších žáků. Chtěli jsme využít blízkosti konání a nasadit dva týmy, což se povedlo tak napůl.

Původní plán byl vytvořit dva pětičlenné týmy (šestá v týmu je dívka, ale tu u nás v oddíle po odchodu Charlotky Da Silva bohužel nemáme) a ty doplnit o dívky ze Starého Města nebo o Báru Slovákovou z Nové Vsi. Ta ale již byla slíbena do Starého Města, tedy jsem počítal, že aspoň jeden tým bude o dívku doplněn až přímo ve Staráku dle situace. Nakonec ale nemohl Vojta Bílek ani Alan Ferenec, a tak naše účast byla osmičlenná.

Ale jelikož v podobné situaci byl i Starák (ten se svým třetím týmem), tak se složitě kombinovalo, aby se sestavila družstva co nejlépe a hlavně dle pravidel (vždy dívka a hráč 2004 a mladší). To se nakonec povedlo a dokonce nám to přihrálo do áčka Báru Slovákovou (v áčku Staráku ji nahradila Daniela Skalková z Veselí) a v béčku tři naše hráče doplnila dvojice ze Starého Města alespoň na pětici. Celkem tak hrálo jedenáct družstev z osmi oddílů.

Naše áčko tedy hrálo v sestavě: Albert Zelnitius, Ondřej Bouzek, Tibor Horáček, Bára Slováková, Mikuláš Trávníček a Vojtěch Zerzáň. Béčko pak Filip Tran Huu, Robert Ptáček a Patrik Bída doplněné o Stanislava Foltýnka a Klárku Spáčilovou.

První zápas svedl ke střetnutí oba týmy. Áčko vyhrálo 5:1, když z áčka prohrál Tibor Horáček s Patrikem Bídou. Ve druhém kole má naše áčko jednoho z favoritů Postoupky A. Od začátku vede Ondra Bouzek s Pavlíkem Opluštilem, naopak Alberta na první přehrává jeho bratr David Opluštil. Nadějný útok má Tibor, ale brzy ztrácí střelce a je po útoku. Bára má nadějný útok, Mikuláš má ve věžovce dva piky méně, Vojta na poslední prohrává se svojí soupeřkou. Ale jak již to tak bývá partie se v této kategorii dost otáčí a to se i zde potvrdilo. Na prvních dvou deskách partie končí dle stavu na šachovnicích, tedy 1:1, Vojta prohrává a celý tým s ním a stav je tedy 1:2. Pak se ale ve věžovce lépe orientuje Mikuláš a nedovoluje Tadeášovi Šrucovi odvetu za poslední kolo ve Zlíně, kdy si Mikuláš výhrou vybojoval stříbro z únorové GP. Srovnáno tedy na 2:2. Tibor s figurou méně směřuje k prohře, ale stačí jeden neopatrný šach Tomáše Pecháčka a Tibor má zadara dámu a vedeme 3:2. Dohrává se partie na čtvrté desce Bára Slováková – Theo Fekar.

kp_mladsi_2013_baraNaše posila z Nové Vsi Bára Slováková

 Bára má tři těžké figury na jednom sloupci, několikrát může útok zesílit, ale asi má obavu z nějaké oběti a pomalu ztrácí útok i čas. Prohrou na čas tak zápas končí i tak pro nás velmi přijatelnou remízou 3:3. Ve třetím kole v pohodě porážíme béčko Postoupek 4,5:1,5. Ve čtvrtém kole máme Staré Město A.

kp_mladsi_2013_sok_smZápas se Starým Městem

Vojta v sobotu nehraje dobře a brzy je přehrán a prohráváme 0:1. Mikuláše přehrává Viktorka Všetulová, Ondra se sice statečně drží se Sašou Skalským, ale ten si udržuje mírnou převahu. Na první desce Albert vede od začátku s Kryštofem Dlouhým, Bára s Danielou mají přibližně rovnou pozici a „divočinu“ hrají tradiční soupeři Tibor a Lukáš Macháček. Ondra a Mikuláš prohrávají, Albert vítězí, což značí stav 1:3. Ale naději na remízu určitě máme. Bára má kvalitu navíc, figuru navíc má i Tibor, když jeho soupeř těsně před ztrátou figury neviděl svůj zisk dokonce dvou figur. Ale Tibor nevěnuje pozornost své slabé poslední řadě a dostává ve víceméně vyhrané pozici mat. Bára pak žádá o možnost nabídnout remízu, což jí již v prohraném zápase dovoluji, i když pozice je jasně lepší. Prohráváme tedy 1,5:4,5.

V pátém kole máme Hošťálkovou. Zde se výborně drží v sobotu velmi dobře hrající Ondra Bouzek s velmi talentovaným Ondrou Vrajem. Má dokonce o pika lepší věžovku. Zde může vyměnit věže a  přejít do jasné remízy (tři pěšci stojící proti sobě), ale nemění, a místo toho později ztrácí zbytečně pika a později druhého a tím i celou partii. Škoda, remíza by byla velmi cenná. Mikuláš v relativně rovné pozici přehlíží dámu a prohrává, ostatní se k nim přidávají (Vojtovi soupeř zahlásí mat, ten to akceptuje, přitom může představit pika a dál hrát s figurou navíc)  a zápas končí debaklem 0:6.

kp_mladsi_2013_predniNaše přední desky, zleva Zelnitius, Bouzek a Horáček

Ale i přesto máme stále solidní šance na umístnění někde kolem 4.-5.místa, jelikož máme odehrané všechny silné celky. Zápasem pravdy je 6.kolo, kdy se střetáváme s Osvětimany. Vojta pokračuje v nevýrazném představení a prohrává. Bohužel se k němu připojuje i rychle hrající Ondra Bouzek. Na první desce je zablokovaná pozice a Albert udrží remízu s Ondrou Vaškem. Tibor a Mikuláš své soupeře přehrávají a srovnávají stav na 2,5:2,5. Jako již poněkolikáté hraje rozhodující partii Bára. Její soupeřkou je Emilie Tomšicová. Obě mají zhruba stejný čas. Partie je hodně útočná, králová moc ochránců nemají, ale Bára má kvalitu méně. V závěrečné fázi může Bára získat věž zadarmo zpět, ale nevidí a o chvilku později dostává mat. Prohráváme tedy 2,5:3,5. Tím je rozhodnuto, že v posledním kole stojíme při lichém počtu týmů my a připisujeme se sice tři body, ale na lepší než sedmé místo to nestačí.

Naše béčko mělo těžkou úlohu. Zde bylo hlavním motivem jejich startu využít blízkosti Starého Města a zahrát si turnaj. Remízují jen s Bystřičkou, ostatní zápasy většinou vysoko prohrávají a končí na posledním místě. Velmi dobře zahrál Patrik Bída, který si připsal tři body ze šesti partií. Porazil Tibora Horáčka a o půlbod se navíc zbytečně připravil patem, kdy matoval věží holého krále svého soupeře. Po bodě měli Filip a Robert, kdy se hlavně Robert o nějaký bod navíc připravil svojí rychlou hrou.

kp_mladsi_2013_patrikPatrik Bída, přihlíží Filip Tran Huu

V áčku nejlépe zahrála první dvojice. Albert získal nejvíce bodů, když prohrál jen s účastníky republikových soutěží Karlem Vrajem a Davidem Opluštilem  a remizoval s Ondrou Vaškem. Připsal si tedy 3,5 bodu ze šesti partií. Tři body získal Ondra Bouzek, který se solidně držel  zejména v partii s Ondrou Vrajem, jen poslední partii odehrál zbytečně zbrkle. Tibor se v první partii s Patrikem věnoval dění kolem sebe tak dlouho až svoji partii prohrál. Škoda už poněkolikáté dobře rozehrané partie s Lukášem Macháčkem, se kterým se mu nedaří, resp. si na něj zbytečně nevěří. Určitě mohl získat více než 2,5 bodu. Stejné platí o Báře, která skoro vždy dohrávala poslední. Dobře využívá čas, ale ten ji pak i několikrát v koncovce chyběl. Třikrát hrála rozhodující partii, vždy stála vyrovnaně resp. lépe, ale vybojovala z těchto tří partií jen půl bodu, celkem stejně jako Tibor 2,5 bodu. Mikuláš měl tři body. Škoda některých přehlédnutí. Nevedlo se Vojtovi, který měl body dva (z toho jeden kontumační), hrál příliš nesoustředěně.

kkp_mladsi_2013_zadniZleva Slováková, Trávníček a Zerzáň

Vítězem turnaje se stal celek Hošťálkové před Starým Městem. Oba měli jen vzájemnou remízu a zbytek výhry. Rozhodovalo pomocné hodnocení, které měla Hoštálková lepší. Třetí místo si překvapivě vybojovala záloha Postoupek, když jejich elitní tým jen remizoval v posledním kole s Osvětimany.

kp_mladsi_2013_hostalkovaVítězové z Hošťálkové

Kompletní výsledky jsou na chess-results nebo v excelu. Fotky jsou pak k vidění zde. Článek na krajském webu nabízí i odkazy na oddílové weby.