V sobotu a neděli 13. a 14. dubna se dohrávala liga dorostu. Náš tým hrál nejprve v Uherském Hradišti s Hošťálkovou a Vsetínem, v neděli pak s Ostravou a Orlovou.

Tito soupeři jsou velmi silní a vyrovnaní, což nám moc šancí na dobré výsledky nedávalo. Vyrovnaný celek Hošťálkové potvrdil své kvality a brzy vedl 2:0 - po výhrách na páté a šesté šachovnici. Tibor neopatrně udělal rošádu a už se vezl, Tomáš ze zahájení vyšel velmi dobře, ale nezahrál tah Je6, který dával velmi dobrou hru, ale místo toho zahrál tah b4, což byl tah prohrávající. Pak se na něj útok valil po otevřených sloupcích na krále v centru a rychle byl konec partie.

Ostatní čtyři zatím hráli relativně vyrovnaně. Pak ale soupeř Michala Mašíčka Jakub Gáblík přetavil lépe postavené figury v zisk pěšce a následně kvality a bylo to 0:3. To již ztrácel figuru i Adam a zápas byl jasně prohraný. Toník pak dlouho držel remízové postavení, když předtím odmítl zisk pěšce v docela ostré pozici. Bohužel ve věžovce dovolil soupeřovu králi, aby šel na pomoc své věži a pěšci, a partii prohrál. Michal Skalka na první desce remizoval, když konečná pozice je dle strojů lepší pro něj, ale i soupeř má útok a pozice je velmi ostrá. První zápas tedy prohráváme vysoko 0,5:5,5.

liga_duben_1Michal Skalka a Adam Skrášek

Druhým soupeřem je Vsetín, který v prvním zápase těsně prohrál se Starým Městem 2,5:3,5. I zde brzy prohrává náš benjamínek Tibor s Adélou Bierskou. Pro Tibora to je náročná soutěž, jelikož skoro vždy hraje s mnohem staršími soupeři. Jako druhý prohrává Tomáš, když v průběhu partie měl kvalitu, ale brzy ji prohospodařil a Pavel Budík si už pak nenechal výhru ujít. Michal Mašíček i Adam byli svými soupeři přehráni, a tak je zápas prohraný. Prohrává i Michal Skalka na první desce, a tak jedinou korekcí stavu je výhra Toníka Krmíčka nad Áronem Fojtů.

liga_duben_24.-6.deska v zápase se Vsetínem

Druhý den už jedeme jako všichni ostatní do Bezměrova. Sestava je stejná, soupeři stejně silní jako první den, jelikož nás čeká Ostrava a Orlová B. Zahájení nevyšlo Toníkovi a i ostatní jsou zkušenými soupeři přehráváni, a tak jediný půl bod vybojoval opět jen Michal Skalka.

liga_duben_3Kluci v Bezměrově

V posledním kole nás čeká vedoucí Orlová B. Zde rychle prohrává Tomáš a  také Adam stojí od začátku podezřele. Rovnou pozici drží Toník a překvapivě i Tibor, který dokonce stojí lépe než jeho soupeř. Ale brzy se pozice zablokuje a remíza je pro Tibora s hráčen s ELO přes 1550 určitě dobrým výsledkem. Po prohrách Adama a Michala je zápas prohraný, soupeři potvrzují vítězství v soutěži a postup do extraligy. Zbylé dvě partie Toníka i Michala jsou dány za remízu a zápas končí 1,5:4,5.

Víceméně očekávaně prohráváme vysoko všechny čtyři zápasy. Tři remízy Michala Skalky na první desce jsou určitě proti silným soupeřům dobrým výsledkem. Stejný bodový zisk přidal i Toník. Poslední půl bod přidal Tibor. Celkově končíme na 10.místě. To znamená sestup, ale zda se tak skutečně stane, se uvidí někdy v červenci při skládání prvoligové skladby družstev. Většinou se týmy z 10.míst (někdy i jedenáctých) zachrání, jelikož není tolik družstev, která jsou schopna ligu hrát i přesto, že na to mají nárok.

Co se týče krátkého hodnocení sezóny, tak naše umístnění odpovídá papírovým předpokladům. Slabý Třinec jsme porazili, s Prostějovem vybojovali těsnou výhru, s Kuřimí těsně prohráli. Rovněž těsně jsme prohráli i v zápase s Postoupkami, ale to hlavně zásluhou jejich nastoupení jen v pěti hráčích, zápas měly i tak pod kontrolou. Škoda solidně rozehraného zápasu s Durasem, ten měl skončit určitě těsnějším výsledkem. Zbylé týmy byly nad naše síly.

Co se týče hodnocení jednotlivých hráčů, tak náš host z Veselí nad Moravou (děkujeme panu Skalkovi a Uřičářovi) Michal Skalka dokázal, že má mnohem větší zkušenosti než  naši kluci. V minulosti odehrál několik sezón ligových i extraligových. Kromě jednoho soupeře měli všichni ostatní vyšší ELO jak on, a tak 3/9 je slušný výsledek. Adam Skrášek na druhé desce (a dvakrát na první) odehrál deset zápasů. Začátek mu vyšel, v závěru již na své soupeře nestačil. Adam šachy již dva roky kromě soutěží družstev nehraje a to se logicky muselo projevit, ale i tak některé partie dokázal hrát slušně. Tři body jsou za těchto okolností odpovídajícím výsledkem. Každopádně i přes výše uvedené odehrál celou sezónu a kamarádům, se kterými loni postup vybojoval (a on sám byl tím hlavním strůjcem, kdy na první desce neprohrál a několik zápasů rozhodoval), pomohl a odehrál co slíbil a nenechal družstvo na holičkách. Že to není samozřejmé mohou vyprávět u sousedů ve Starém Městě. Pro Adama to asi bylo poslední vystoupení v našem oddíle, kde odehrál mnoho turnajů a soutěží. Tak, Adame, díky a kdykoliv si budeš chtít zahrát,víš kde nás najdeš :-).

liga_duben_adam-1Adam s Michalem Mašíčkem a Pavlo Danyukem při druhém místě v KP družstev mladších žáků v roce 2007.

liga_duben_adam-2Adam s Toníkem, Martinkou Fuskovou a Ondrou Stuchlým při zisku druhého místa v republikovém přeboru v roce 2009.

 liga_duben_adam-3Adam v roce 2013.

Třetí desku hájil Michal Mašíček a získal dva body. Stejně jako Michal nebo Adam měl skoro vždy silnější soupeře.

liga_duben_4Michal Mašíček

Nejvíc bodů jsem čekal že budou získávat Toník s Tomem. To se i vyplnilo, oba mají 3,5/11. Ale rozhodně to mohlo být více. Zde již přece jen ve většině družstev měli přijatelnější soupeře a hlavně Toník měl několik partií velice dobře rozehraných a minimálně dva body navíc na šachovnicích nechal. Ale v klíčových zápasech oba bodovali plným ziskem.

liga_duben_5Toník Krmíček a Tomáš Fridrich

Pro Tibora byla dorostenecká soutěž (přeci jen do dorostence mu ještě nějaký rok a centimetry chybí :-) )  ve své druhé sezóně, kdy hraje šachy, těžká.Většinou měl starší a hlavně déle hrající soupeře. Má sice připsány tři body, ale nutno podotknout že dva získal kontumačně. K tomu přidal dvě remízy, paradoxně se dvěma Elově nejsilnějšími soupeři (přes 1550). Pro něj, stejně jako i ostatní, to byla hlavně zkušenost, kterou v dalších letech mohou výhodně zúročit. Ve třech partiích zaskočil Albert Zelnitius. Získal dva body, když vyhrál obě lednové partie v Bezměrově.

Vše o soutěži je k dispozice na svazové databázi.