Ve čtvrtém, a posledním podzimním, kole jsme 5.12.2010 doma uvítali soupeře ze Slavie Kroměříž, konkrétně jejich céčko.

Před zápasem jsme s Pavlem Růčkou prohledali své archívy a udělal jsem krátký přehled našich vzájemných zápasů se Slavií Kroměříž. Poslední zápas se hrál před 29 lety áčko Kroměříže jsme porazili v poměru 6.5:1.5. Přehled je k dispozici v pdf.

Na obsazení osmi šachovnic jsme potřebovali 13. pozici soupisky a soupeř 14., tedy opticky vyrovnaný stav, i když Kroměříž má vyšší průměrný rating.

Opět náš trochu smolný zápas. První partie končící smírně byla na 3. šachovnici Šaňák vs Butula a následně skóroval na druhé desce Pavel Kadlec, když přehrál Blümelovou. Průběžně vedeme 1,5:0,5. Na zbývajících deskách se partie pro nás nevyvíjely vůbec špatně. Jenže …

Na první šachovnici Josef Knotek nedokázal z pozice vytěžit více než plichtu, moje maličkost propočítala ztrátu pěšce a následně i možnou remízu, Milan Šácha spolehlivě zavěsil – zatím 4 ze 4! A když jsme na 6., 7. a 8. prkně dokázali vytěžit čistou nulu z minimálně dvou bodů, byla prohra 3:5 realitou.

Blíže k jednotlivým šachovnicím.

1. šachovnice Knotek – Kašík Jiří 1/2

Josef Knotek dosáhl prostorové převahy, kterou již nedokázal přetavit v jinou – hmatatelnou výhodu a partie zakončila remízou.

sok_kromeriz_2010_1Jiří Kašík-Josef Knotek

2. šachovnice Blümelová – Kadlec 0-1

Pavel Kadlec černým záhy plně srovnal hru a tlak svých figur transformoval v zisk kvality. Svou výhodu nadále stupňoval a plně zužitkoval stísněné postavení soupeřčina krále k závěrečnému ataku, kdy vrácením kvality vytvářel neodrazitelné hrozby matu nebo zisku dámy – rovněž s rychlým koncem.

sok_kromeriz_2010_2Pavel Kadlec

3. šachovnice Šaňák – Butula 1/2

Dlouho zrcadlové tahy, pak nabídka remízy a její akceptace. Soupeři moc bojovnosti nepředvedli, ale ustáli své pozice.

4. šachovnice Jánek – Martinák 1-0

V zahájení jsem nepřesně kontroval a po přepočtu jsem potratil pěšce. Nicméně pozice to byla hratelná. Soupeř ustoupil svým střelcem na pasivní pozici, což jsem chtěl zužitkovat, ale lepší byla klasická obrana volného pěšce střelcem na d6.  Pozice byla na propočty místy zajímavá a za šachovnicí máte v zásadě jen jeden pokus. Tlak soupeře jsem neustál.

sok-kromeriz-martinak

Pozice po 30. tahu bílého Kg2. Zde jsem zahrál … Vd7 – s tím, že případně zahraji f6-f5, aby nemohl bílý natahovat g4. Ovšem po f5 bych mu vpustil do hry střelce, což by bylo pro mě zlé. Zřejmě jsem mělo hrát Vg8 s hrozbou g5. Soupeř by musel zahrát g4 dát pěšce za možnost úniku střelcem a pozice byla opět remízová.

5. šachovnice Šácha – Bačák 1-0

Milan Šácha hraje letos v oslnivé formě a dnes to opět prokázal. Získal poziční převahu, volný sloupec, pak materiální převahu pěšce a přestože ve věžovce, dokázal vytěžit plný bodový zisk. Bravo!

sok_kromeriz_2010_3Šácha, Martinák a Šaňák

6. šachovnice Dvorník – Podškubka 1-0

Tuto partii jsem moc neviděl a partiář zřejmě nebude k dispozici. Dle očitých svědků mohl Tonda Podškubka získat více než nulu. Došlo tam ke zbytečnému extempore, kdy soupeř reklamoval, že Tonda odešel od partie, přestože byl na tahu. Při nabídce remízy to je plně pochopitelné, ale v prohrané pozici toho nemá hráč Tondových kvalit zapotřebí.

7. šachovnice Růčka – Blümel 0-1

Průběh partie byl vyrovnaný a nic nenasvědčovalo tomu, že by Pavel Růčka nezískal alespoň remízu. Pavel ztratí hodně času, který mu pak schází pro rozhodující momenty partie. V závěru partie se dopustil několika nepřesností a byla z toho její ztráta.

8. šachovnice Malinovský – Hráček 1-0

Jiří Hráček v sicilské dosáhl vyrovnání pozice v zahájení. V následném kombinačním průběhu mohl vytěžit lepší pozici, ale paradoxe z toho byla vynucená ztráta lehké figury. Ve snaze uchránit materiální ztráty, přehlédl matovou hrozbu na základní řadě.

sok-kromeriz-hracek

Toto je pozice po 18. tahu bílého Vfd1. Zde měl Jiří zahrát místo …Sb3 nepříjemný tah …Jc2. Napadá věž a1 a současně S na e3. A právě na e3 vynuceně vytvoří bílému slabého pěšce a navíc bude mít dvojici střelců proti dvojici jezdců. Pak by to byl bílý, kdo by tahal za kratší stranu provazu.

Další prohra při dobře rozehraném zápasu. Je to velká škoda, protože v novém roce nás čeká spousta silných týmů a potřebujeme alespoň dvě výhry. Nejbližší soupeř – Zlín – moc nadějí neskýtá, ala flintu do žita házet nebudeme.

Šach. ŠO Kunovice A ELO 3,0 - 5,0 Slavia Kroměříž C ELO
1. Knotek Josef 2009 ½ : ½ Kašík Jiří 1979
2. Kadlec Pavel 1878 1 : 0 Blümelová Zdeňka 1991
3. Šaňák František 1892 ½ : ½ Butula Miroslav 1944
4. Martinák Josef 1845 0 : 1 Jánek Jiří 1841
5. Šácha Milan 1759 1 : 0 Bačák Petr st. 1855
6. Podškubka Antonín 1742 0 : 1 Dvorník Pavel 1747
7. Růčka Pavel 1750 0 : 1 Blümel Michal 1743
8. Hráček Jiří 0 0 : 1 Malinovský Karel 1610

Aktualizováno (Úterý, 28 Prosinec 2010 22:18)