V neděli 12.12.2010 jsme zajížděli k zápasu 5.kola do Velehradu. Naše sestava byla obvyklá. Pět dospělých a tři mládežníci.

Po příjezdu jsme uzřeli, že domácí budou hrát pouze v sedmi hráčích, a tedy Jožka Paška jel jen na výlet. Je to vždy velmi nepříjemné, hlavně při zápase venku,  proto jsem rád, že nám se povedlo (až na jeden zápas loni v áčku) za poslední čtyři roky nastoupit vždy kompletní. Jožka tak musel bohužel dopoledne trávit pouze sledováním ostatních partií, ale výhra se počítá.

Na ostatních šachovnicích se tedy začalo hrát a po asi hodině a půl skočily zápasy na posledních dvou šachovnicích. Pavlo sehrál zahájení velmi nepřesně, kdy už v sedmém tahu přišel o figuru, i když soupeř mu ji v dalším tahu nelogicky vrátil. V dalším průběhu si kolem 20.tahu nechal dát vidličku na věže a partii vzdal. Podobně se vedlo i vedle hrajícímu Adamovi. Ten stál po zahájení velmi dobře, ale pak místo aby bojoval o střed a figury zapojil do hry, tak se vracel zpět jak koněm, tak i střelcem a iniciativu přebral jeho soupeř. Po zavření svého střelce a ztrátě figury partii vzdal. Stav byl tedy 1:2 z našeho pohledu.

velehrad_skrasek
Adam na tahu zahrál pasivní Jh2 místo d4, a od té doby se už jen po následném d5 bránil.

velehrad_1
Naše mládí tentokrát na zkušenost nestačilo

Před dvanáctou hodinou ještě skončily dvě partie na prvních dvou šachovnicích. V obou se našim hráčům zahájení nepovedlo. Jara Bílek bílými rychle přenechal iniciativu soupeři, který ji v 17. tahu přetavil v zisk kvality. Pak již bylo jen otázkou pár tahů, kdy svoji převahu Petr Plevák zúročí. Pavel Růčka na první šachovnici rozehrál dámský gambit příliš pasivně, kdy problémem byl hlavně zavřený bělopolný střelec. Při jeho rozehrání spotřeboval mnoho tahů, které soupeř využil k aktivaci figur a hrozbám na královském křídle. Pak přišla chvíle, kdy bělopolný střelec získal volnou diagonálu, kterou využil k výměně s jezdcem a černý dostal od hry i jezdce s napadením centrálního pěšce. Zde bylo mnoho variant dalšího vývoje, ale naštěstí Libor Kegler vzal „otráveného“ pěšce, po kterém následoval zisk figury, a následně i  dvou pěšců a tak si Pavel Růčka mohl připsat svoji třetí letošní výhru za béčko.

velehrad_rucka
Pěšec na h6 byl otrávený. Po Sg5 a Sh4 vyšel černý z výměn s figurou navíc

Jiří Vavřík měl proti Pavlu Plevákovi jednak tlak a též jeho soupeř měl na asi 14 tahů kolem sedmi minut. Pan Vichorec měl pevnou pozici, kdy se snažil prorazit soupeřovi šiky pěšců, a Jiří Hráček měl mírně lepší koncovku D+S proti D+J. Jako první skončila partie na čtvrté desce mezi panem Vichorcem a Tomášem Psotkou. V pozici na diagramu se oba dohodli na remíze.

Bílý má tlak a počítač hlásí slušné plus pro bílého, ale v zablokované pozici „obyčejný smrtelník“ těžko hledá, kudy projít, kde to případně i za cenu nějaké oběti otevřít. V dalších dvou partiích si tak nemůžeme dovolit žádnou prohru, aby byla šance alespoň na celkovou remízu.

velehrad_vichorec
Konečné postavení v partii Vichorec-Psotka

Jiří Hráček využil drobné chyby k zisku pěšce a v koncovce S+6p proti J+5p dobrou technikou vyhrál a potvrdil letošní skvělou formu.

velehrad_2
Vpravo Hráček, Vichorec a Vavřík

Zatím bez prohry a zisk 3,5/5 bodů stejně jako Pavel Růčka. Příští rok povýší na některou z vyšších šachovnic.

velehrad_hracek
Černý Jiří Hráček po tahu a5, kdy získá pěšce na c5 a časem i na a5

Jako poslední dohrával Jiří Vavřík za stavu 3,5:3,5.Ten bohužel v soupeřově časovce nevyužil dobře svoji lepší pozici a naopak iniciativu přebral bílý Pavel Plevák. V následující pozici stál černý výborně, ale nezvolil správné pokračování. Správně se měl do hry zapojit b-pěšec, který by rozbil soupeřovu pěšcovou strukturu (pravděpodobně by vznikl volný c-pik) a aktivoval jezdce na b4 s hrozbou zisku a-pěšce, který by byl napaden vícekrát než by jej bílý mohl pokrýt, jelikož jeho jezdec by na to spotřeboval mnoho času. Naopak Jura se nechal po výměně věží zatlačit do obrany (b-pěšec byl teď slabinou) a po tahu g6 a oslabení pole f6 ještě ztratil pika h6. Ted byl naopak na koni bílý. Ale na nalezení správného plánu spotřeboval mnoho času a jelikož spolehlivou cestu k výhře nenašel, tak s 12 minutami proti Jurové více jak hodině a půl nabídl opakování tahů, které náš hráč samozřejmě rád přijal.

velehrad_vavrik
Zde se mělo využít stísněného postavení bílého a tahy b5 a následně b4 využít prostorovou převahu

Celkově tedy remíza 4:4, která pro nás znamená další bod do tabulky. Po více než polovině soutěže máme body dva a jsme na devátém místě tabulky.

Šach. Sokol Velehrad ELO 4,0 - 4,0 ŠO Kunovice B ELO
1. Kegler Libor 1689 0 : 1 Růčka Pavel 1750
2. Plevák Petr 1613 1 : 0 Bílek Jaromír 1452
3. Plevák Pavel 1733 ½ : ½ Vavřík Jiří 1420
4. Psotka Tomáš 1503 ½ : ½ Vichorec Antonín 1508
5. Dornica Miroslav 1285 0 : 1 Hráček Jiří 0
6. Hanáček Petr 1481 1 : 0 Skrášek Adam 0
7. Burda Vratislav 1380 1 : 0 Danyuk Pavlo 0
8. - - : + Paška Josef 0

Podzimní část soutěže nejlépe vyšla Pavlu Růčkovi a Jurovi Hráčkovi, když oba mají 3,5 bodu z pěti partií. Pavlovi se v béčku na předních šachovnicích daří (vzpomínaných tři a půl bodu při průměru soupeřů 1786), ale paradoxně se mu absolutně nedaří v důležitějších zápasech za áčko, kde na sedmé a osmé šachovnici má 0,5/4 při průměru soupeřů 1578 a defakto družstvu prohrál dva první zápasy s Dolním Němčím a Postoupkami. Jura Hráček letos má v RP uhrané ELO 1628. Ale jelikož se k tomu musí ještě připočíst prohra za áčko (letos celkově zatím 1558) a hlavně loňský ročník, kdy se po dlouhé pauze vrátil za šachovnici (pouze 1/7 započítaných partií), tak kdyby se teď spočetlo jeho první ELO vychází na hodnotu 1424.

Aktualizováno (Úterý, 28 Prosinec 2010 22:30)