Hradišťu, Hradišťu …

Vždycky mě zamrzí, když si uvědomím, že Uherské Hradiště, se svou slavnou historií, je jediným bývalým okresním městem, které nemá vlastní šachový oddíl. Mařatický klub nepočítám, protože ten již samostatně existoval v dobách, kdy ještě fungoval oddíl Slovácké Slávie …

Díky péči Milana Hlaváčka jsem před časem získal šachové dokumenty po jeho otci, panu Ing. Vladimíru Hlaváčkovi, dlouholetému hráči, rozhodčímu a klubovnímu činiteli v někdejším šachovém oddílu Slovácké Slávie. To bylo také bohužel skoro vše, co z bohaté dokumentace oddílu, o kronice nemluvě, která se poděla bůhví kde.

Gró výše uvedených dokumentů spočívá v šachových partiářích, které jsou pečlivě založeny abecedně a k nim neodlučně patří dva sešity s jejich přehledem – jeden podle bílého a druhý podle černého, takže je velmi snadná orientace při vyhledávání.

Nedokáži odhadnout jejich počet, ale stovky jsou to zcela určitě. Na ukázku uvádím dvě partie. Prvá je z oddílového přeboru Slovácké Slávie 1977 mezi Ing. Horou a Slaníkem a druhá pak je Kalendovský vs Neduchal z Vavřiníkova memoriálu v ročníku 1980.

pdf, partie k přehrání