Prvním trojkolem začal krajský přebor družstev starších žáků. Po sestupu z 1.ligy jej opět po roce hraje i náš oddíl. Začalo se prvními třemi koly v Osvětimanech v sobotu 11.1.2014.

Letos je nejstarším ročníkem pro KP rok 1999, dále vždy musí být v týmu hráč ročníku 2002 a mladší a též dívka nebo hráč 2004 a mladší. Pro nás je největším oříškem ta poslední podmínka. A tak jsem využili možnosti hostování, a na soupisce máme Vlastimila Babulu ze Starého Města (ročník 2006) a Emilii Tomšicovou z Veselí nad Moravou. Naše kluky jsem sestavil v pořadí Mašíček, Kovařík a Fridrich, jako mladší hráč pak Horáček. Tito spolu s Vlastíkem Babulou pak hráli i v Osvětimanech.

Pohled na soupisky dává tušit, že letos bude KP velmi vyrovnaný. Důležitý bude každý zápas, každá partie. Nás v sobotu čekaly celky Osvětiman, Postoupek B a Hošťálkové B. Jelikož se nehrála liga dorostu, tak oba celky mohli využít i volné hráče. První zápas jsme tedy hráli s Osvětimany. Většina soupeřů se zná mnoho let a i dvojice jsou vyrovnané. Rychle vyhrává Vlastík na poslední desce, Tibor hraje s Martinem Vrtalem rovnou pozici, stejně jako Michal s Erikou na první. Bohužel klíčové partie na 2.-3. šachovnici mezi Davidem a Ondrou Vaškem a Tomášem a Leonou Černochovou se pro nás nevyvíjí úplně dobře. Tibor nakonec remízuje, když se hraje až do konce. Tibor v remízové věžovce a následně pěšcovce zkoušel všechno možné, ale zůstal mu sice pik navíc, ale bohužel ten krajní, takže remíza. David s Tomem neudrží horší pozice, a tak prohráváme 1,5:2,5. Michal má sice pika navíc, ale pak pěkně otvírá pozici, získává další tři a jde jasně k výhře. Poté ale zbytečně hraje nesoustředěně a nějaké piky ztrác,í až je na šachovnici remíza. Ale chybu dělá i Erika a šťastný bod je náš.

kp_starsi_zadni_deskyZleva Tom, Tibor a Vlastík pod dohledem svého otce GM Vlastimila Babuly

Druhý zápas hrajeme s Postoupkami B. Na poslední desce se rychle vyměnilo dost figur a z těchto výměn vyšel hůře náš hráč asi o dva piky. Tibor udělal hrubku hned v zahájení, kdy ztrácel kvalitu. Pak sice získal druhou figuru, ale pozici měl špatnou a soupeř mu pak jednu figuru chytil a pak už mu nedal šanci. Vlastík nakonec uhrál remízu, když soupeř přešel do pěšcovky s krajním pikem. A jelikož Michal byl po špatně sehraném zahájení bez figury, tak na nic lepšího než zápasovou remízu jsme pomýšlet nemohli. Tomáš v zajímavé útočné partii měl povětšinou mírně navrch. Pak sice přešel kolem jasné okamžité výhry, ale místo toho získal rozhodující materiální výhodu. Remízový bod vybojoval David, když soupeř v časovce ztratil věž.

kp_starsi_predni_deskyMichal a David

Dvě remízy v tříbodovém systému nejsou nic moc (naše dospělé áčko by mohlo též vyprávět). A před námi byl zápas s béčkem Hošťálkové, vedené dvojicí Karel Vraj a Adam Březina. První bod si připsal Vlastík Babula. David nestačil na Adama Březinu a bylo vyrovnáno. Tibor měl o něco lepší pozici, stejně jako Tomáš. Tibor dobře využil soupeřovi  otevřené sloupce na matový útok věžemi. Tomáš podcenil vpád soupeřovi dámy na své pěšce, když se příliš upnul na svého postouplého pika. A tak i když pak po výměnách měl svého pika na 7. řadě, tak jej soupeřova dáma mohla stále šachovat. Tedy nakonec remíza, i když v situaci, kdy byla stvrzena, Tom uhnul špatně a partii by prohrál. Vedeme tedy 2,5:1,5 a hraje Michal na první. Ten v zahájení získal figuru a pěkně sehranou partií nakonec poráží elově nejsilnějšího hráče KP Karla Vraje (Elo 1804). Vítězíme tedy 3,5:1,5.

kp_starsi_vraj_michalMichal poráží Karla Vraje

Po třech kolech tedy máme 5 bodů a jsme na 4.místě.