V lednovém termínu se v minulých letech konalo poslední dějství VC za našeho pořadatelství v jídelně na ZŠ Unesco. Letos přišla změna, když jsme 18.1.2014 turnaj uspořádali v hlavním sále Panského dvora v Kunovicích. Byla to první akce k našemu výročí, když náš klub slaví 70 let od založení. Ve spolupráci s městem Kunovice si tak připomeneme tuto událost několika akcemi, z nichž první byla právě tato.

Výhodou sálu na Panském dvoře je větší prostor, místnost pro rodiče mimo hlavní sál, vnitřní prostor dvora pro vyplnění chvil mezi partiemi i mnohem lepší dopravní dostupnost (parkování), než je tomu v Uherském Hradišti. A jako bonus samozřejmě krásné prostředí opraveného Panského dvora. Všechny tyto faktory si většina účastníků pochvalovala.

vc_kunovice_salCelkový pohled do sálu

Celkem si přijelo zahrát 66 dětí z 8 oddílů. Kromě všech sedmi oddílů z našeho okresu, kde se pracuje systematičtěji s dětmi, pak i tradiční účastníci z Veselí nad Moravou. Náš oddíl reprezentovala sedmička hráčů (s Albertem Zelnitiusem osm). Více hráčů bylo v mladší kategorii, která tak hrála ve dvou řadách, když jich bylo 38. Nám chyběla nejlepší dvojka Tibor Horáček (dal přednost fotbalovému turnaji v Bratislavě) a Mikuláš Trávníček (nemoc), tak na přední místa jsme nemohli pomýšlet. O přední místa hrála dvojice z Veselí nad Moravou Emilie Tomšicová a Tomáš Skalka, vlčnovský Dominik Holeček a talentovaný Vlastík Babula ze Starého Města. V pátém kole se setkali jediní dosud neporažení Vlastík Babula a Emilie Tomšicová. Úspěšnější byl Vlastík a jelikož vyhrál i poslední dvě kola, tak se bez ztráty bodu stal vítězem celého turnaje a mohl si jako první vybírat, kterou z mnoha cen si odnese domů.

vc_kunovice_cenyDůležité je si předem vybrat cenu 

Druhé místo obsadila Emilie Tomšicová, třetí pak byl Michal Pavlínek z Boršic. Vlastík je velmi talentovaný, jelikož jako ročník narození 2006 si poradil s až o tři roky staršími protihráči.

vc_kunovice_vitezoveZleva vítězové jednotlivých kategorii: Babula, Náplavová, Skalka a Tomšicová

Vlastík tak „navázal“ na svého otce mezinárodního velmistra Vlastimila Babulu, který ve stejných prostorách loni úspěšně sehrál simultánku, uspořádanou k 50. výročí vítězství pana Vichorce nad velmistrem Pachmanem.

vc_kunovice_simultankaZáběr z loňské simultánky GM Vlastimila Babuly na Panském dvoře

Z našich hráčů dobře začal Patrik Bída, ale v závěru se mu tolik nevedlo a obsadil se třemi body 24. místo. Pro Tomáše Lesu to byl první turnaj v životě. A rozhodně se mu povedl. Ziskem 3,5 bodu skončil na 21. místě. Nejlépe z našich skončil Vojta Zerzáň se čtyřmi body na 17. místě.

vc_kunovice_lesaTomáš Lesa na svém prvním turnaji

Ve starší kategorii hrálo 28 hráčů. I zde nám několik chybělo, zejména o celkové pořadí hrající Toník Krmíček a Tomáš Fridrich, ale zejména dvojice Michal Mašíček a David Kovařík mohla pomýšlet na umístnění v první osmičce. Favority byla dvojice ze Starého Města Martin Húsek a Alexandr Skalský spolu se zkušeným Michalem Skalkou z Veselí nad Moravou. Ti též potvrzovali svoji výkonnost. Nejlépe ze vzájemných zápasů vyšel Michal Skalka, který oba porazil. V posledním kole si už mohl dovolit remízu, která potvrdila jeho první místo. Druhý skončil Saša Skalský se šesti body. A třetí nejlepší z pětibodových byl Martin Húsek. Nejlepší dívkou byla Erika Náplavová.

vc_kunovice_michal_davidMichal hraje s Martinem Húskem, vedle pak David se Sašou Skalským

Michal Mašíček prohrál pouze se Sašou Skalským a Martinem Húskem a obsadil velmi dobré 4.místo. David se též pohyboval stále na předních stolech. Získal 4 body, které stačily na 10. místo. Prohrál dvakrát s těmi nejlepšími a trochu smolně s Michalem Mašíčkem. Na 12. místě skončil Albert Zelnitius, který je sice ještě registrován v našem oddíle, ale jezdí se Starým Městem, kam v květnu přestoupí. Hned za ním na 13. místě byl Ondra Bouzek a 22. skončil Ondra Pospíšil.

vc_kunovice_ondroveOndrové Bouzek a Pospíšil

Jelikož to byl poslední turnaj série VC, tak se vyhlašovalo i celkové pořadí. V něm se stal vítězem ve starší kategorii Michal Skalka a Sašou Skalským. Třetí místo dělili náš Michal Mašíček a Ondřej Vašek z Osvětiman. Šesté místo dělil David Kovařík, osmé pak Toník Krmíček. Nejlepší dívkou byla Erika Náplavová.

V mladší kategorii zvítězila Emilie Tomšicová, před Vlastimilem Babulou a Dominikem Holečkem. Nejlepším z našich byl Mikuláš Trávníček na 6. místě, na 15. místě skončil Tibor Horáček. Pro úplnost je potřeba uvést, že několik mladších hráčů hrávalo ve starší kategorii, ať již všechny turnaje, nebo některé (Macháček, Všetulová, Horáček, Lapčík, Čapek…).

vc_kunovice_vitezove-VCNejlepší v celkovém pořadí zleva Tomšicová, Babula, Náplavová a Skalka (foto: Václav Tomšic)

Kompletní pořadí turnaje je na chess-results nebo v excelu. Celkové pořadí seriálu VC je zde. Fotky z turnaje jsou v naší fotogalerii a mnohem kvalitnější si můžete prohlédnout zde od pana Tomšice.

Jelikož se turnaj povedl, pořadatelé si vyzkoušeli, že uspořádat mládežnický turnaj v prostředí Panského dvora lze velmi pěkně, tak doufáme, že to nebyl poslední námi pořádaný turnaj. V budoucnu bychom rádi uspořádali i některý z krajských turnajů.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří pomáhali ke zdárnému průběhu turnaje. Ať již Michalu Mašíčkovi, který pomáhal jak s přípravou, tak úklidem sálu, Davidu Kovaříkovi, Josefu Martinákovi a Gabrieli Slanicayovi, kteří pomáhali s přípravou, nebo úklidem sálu. Turnaj by neproběhla tak hladce, kdyby po celou dobu nepomáhal se zápisem výsledků Staňa Volčík. A velké poděkování patří panu Hráčkovi a paní Blahové z Panského dvora, kteří připravili sál a zajistili jeho odemčení a zavření po skončení turnaje.

A samozřejmě hlavní poděkování patří městu Kunovice za poskytnutí sálu a spolupráci na akcích k oslavám 70. výročí založení šachového oddílu v Kunovicích.