Tarrasch – Čigorin, zápas
27.9. – 2.11.1893, Petrohrad

První šachové utkání v Rusku mezinárodního významu. Byl organizován Petrohradskou šachovou společností na výzvu S. Tarrasche. Zájem o zápas byl způsoben tím, že jeho účastníci nejenom patřili mezi kandidáty o světové prvenství, ale představovali odlišné směry v šachovém umění. Zápas se hrál na 10 výher jednoho ze soupeřů, bez započítávání remíz. Časová kontrola – 15 tahů na hodinu.

Po prvních 6 partiích vedl Tarrasch – 4:2. Čigorin vyhrál dvě partie po sobě a vyrovnal stav. Po 17. partii opět vedl Tarrasch – 8:5. „Každý měl za to, a já nejvíce ze všech, že zápas je již rozhodnutý v můj prospěch“ (Tarrasch). Nicméně ve finiši hrál Čigorin výjimečně silně – dosáhl 4 bodů z 5. Za stavu +9, -9, =4 byl zápas uznaný, že skončil remízou. „Tarrasch i Čigorin v tomto zápase předvedli vynikající šachové nadání a ukázali, že dosáhli takové síly v praktické hře, kterou vládnou pouze nemnozí“ („Deutsche Schachzeitung“).

Partie zápasů jsou bohaté na strategické ideje a krásné kombinace. V průběhu zápasu použil Čigorin dvě teoretické novink: tah 2.De2 ve francouzské obraně a černými obranu jezdce e5 tahem Jf6-d7 ve španělské hře.

pdf, partie k přehrání