V prvním letošním a celkové 5. kole jsme zajížděli do Zlína k utkání s průběžně vedoucím týmem soutěže. Neočekávali jsme žádné zázraky, ale přece jenom je výsledek až příliš krutý. Ovšem, když se nezužitkují dobré pozice, to je potom těžké …

ZLÍNTERM sídlí sice v Malenovicích, ale jednak je to víceméně část Zlína a též za něj hrají hráči se zkušenostmi se Zlínského šachového klubu, a tak jsme spolu s Pavlem Růčkou zkusili zabrousil v našich archívech a zdokumentovat naše šachové zápasy se Zlínem. Jelikož se všechny zápasy odehrály v době předlistopadové, tak to byly zápasy s Gottwaldovem. S největší pravděpodobností se odehrálo  osm zápasů mezi naším áčkem a béčky a céčky Gottwaldova. Jeden výsledek ze sezóny 1950/1951 bohužel neznáme, poslední zápas se pak odehrál v sezóně 1980/1981 a skončil 4:4. Kompletní přehled je v zde.

Vyrazili jsme ve dvou autech, řídil tradičně Pavel Růčka a tentokrát se k němu přidal Josef Knotek. Museli jsme povolat zálohy, takže na 8. desce hrál Jiří Vavřík. Jak se ukázalo později, byl to klíčový tah, který zabránil potupné nulové prohře. Po chvilce hledání jsme našli hrací místnost – v okolí se opravuje vozovka, tudíž jsme museli zaparkovat o kus dál. V hrací místnosti nás vřele uvítali domácí v čele s panem Emilem Macurou, který, jak se záhy ukázalo, byl i rozhodčím zápasu. Stručně zmínil některá pravidla a šlo se na věc.

zlinterm_1 
Pohled na účastníky od první šachovnice

Nejdříve skončila partie na sedmé šachovnici, kdy Pavel Růčka nedohlédl na všechny možnosti soupeře v pozici, kdy mu, jak se domníval, uloupil kvalitu. Jako druhá skončila moje maličkost, když jsem odmítl vyhrát – blíže ve stručném zhodnocení partií. Během analýzy partie se soupeřem skončili své partie Milan Šácha a Josef Knotek a tak byl průběžný stav 0:4 v náš neprospěch. Ve zbývajících partiích naši hráči bojovali o remízy, ovšem to se povedlo pouze jedinému Jiřímu Vavříkovi. Tondovi Podškubkovi spadla fangle, přičemž pozice byla velmi slušná a remízu by zcela jistě uhrál. Podepsaly se tom nešťastné digitální hodiny, na které si nejen Tonda stále ještě nezvykl. Závěr partie Franty Šaňáka jsem neviděl a když jsem viděl v partiáři  zápis 1:0, tak jsem mu blahopřál k výhře, z kteréhož omylu mě Franta ihned vyvedl, kdože měl bílé figury. Dohrávaly se zbylé dvě partie – Pavel Kadlec na druhé a Jiří Vavřík na osmé šachovnici . Vavříkův soupeř zkoušel využít všech možností, které mu pozice dovolovala, ale náš hráč se úspěšně ubránil a zaknihoval jediný půl bod pro naše barvy. Krátce poté musel rezignovat Pavel Kadlec, když soupeř v koncovce uplatnil převahu kvality.

S prohrou se počítalo, ale jak jsem již zmínil, tak ne s tolik krutou. Pouze na první desce měl náš hráč vyšší ELO, než soupeři, což není vždy zásadní, ale leccos napovídá. Při využití nabízených možností jsme mohli uhrát 2,5-3 body, ale kdyby – chyby …

Nyní krátce k jednotlivým partiím:

1. šachovnice Macura vs Knotek 1:0

V zavřené hře udržoval Josef naději na remízu, až dospěla partie do pozice na diagramu, kdy vynuceně ztrácí materiál:

     zlinterm-sok-knotek

Po Sxb7 Dxb7, Sxe5 Dc6 Josef zřejmě přehlédl tah Jd4 s další fatální ztrátou materiálu.

2. šachovnice Kadlec vs Svitek 0:1

Taktéž zavřená hra. V pozici na prvním diagramu se Pavel rozhodl pro oběť kvality po tazích Jb5 e4,  Je1 Sxa1, Dxa1 a zřejmě vkládal naděje do tlaku po černé diagonále a1-h8.

 zlinterm-sok-kadlec-1

zlinterm-sok-kadlec-2

Soupeř však pozici ustál a na dalším diagramu je pozice, kdy černý na tahu rázně zakončil partii po … Vxd4, Kxd4 Kxb6

zlinterm-sok-4 Pohled na naši druhou a třetí šachovnici. Nad nimi Martinák a Javora

3. šachovnice Gabriel vs Šaňák 1:0

Boršický rodák a odchovanec Luboš Gabriel se utkal s kmenovým hráčem Boršic Frantou Šaňákem.  

Lubomír Gabriel byl velmi úspěšným hráčem v žákovských a dorosteneckých letech.

gabriel_1973Zde je například na fotce z KP dorostenců v Bystřici pod Perštejnem z roku 1973, kde se mu dařilo a vybojoval si postup do polofinále.

Spolu jsme například hráli na okresním přeboru o rok dříve. Náš oddíl ještě reprezentoval Jiří Hráček. Lubomír Gabriel skončil na druhém místě za Josefem Galuškou.

Poř. Jméno Oddíl 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Body SB
1 Galuška  Josef Uh.Ostroh * 1 0 1 1 1 1 1 1 1 8,0 31,50
2 Gabriel Lubomír Boršice 0 * 1 1 1 1 1 1 1 1 8,0 29,00
3 Kunc Miroslav Boršice 1 0 * 0 1K 1 1 0 1 1 6,0 25,00
4 Durník Boršice 0 0 1 * ½ 0 1 1 ½ 1 5,0 17,00
5 Důbrava Uh.Brod 0 0 0K ½ * 1 1 0 1 ½ 4,0 12,75
6 Martinák  Josef Kunovice 0 0 0 1 0 * 0 1 ½ 1 3,5 11,25
7 Hráček  Jiří Kunovice 0 0 0 0 0 1 * 1 0 1 3,0 8,50
8 Vojáček Boršice 0 0 1 0 1 0 0 * ½ 0 2,5 11,25
9 Galuška František Uh.Ostroh 0 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ * 0 2,5 8,50
10 Mudrák Josef Uh.Brod 0 0 0 0 ½ 0 0 1 1 * 2,5 7,25

Byla rozehrána sicilská hra. Asi v desátém tahu měl náš hráč výrazně lepší čas i pozice se zdála být aktivnější. Bílý však postupně převzal iniciativu, kterou vystupňoval až do zisku materiálu a zisku bodu. Na diagramu je závěrečná pozice partie:

zlinterm-sok-sanak

4. šachovnice Martinák vs Jaroš 0:1

Další díl tragikomického seriálu v mém podání. Hrála se španělská, kdy soupeř ve 4. tahu zahrál Mullerovu variantu … Sc5. Nejprve jsem zareagoval správně rošádou, pak už to bylo horší a měl jsem za bílé poněkud stísněný prostor. Tento problém však vyřešil můj soupeř, když směnil svého bělopolného střelce za jezdce na f3 a následně došlo i k výměně dam. Po výměně jednoho páru věží jsem se dostal k volnější pozici, kdy se mohla prosadit dvojice střelců. Dále jsem zesiloval hru a na diagramu je kritická pozice:

zlinterm-sok-martinak

V partii jsem zahrál Sd6 a po Ke8, Jd4 Sb6, Jc6 Jxc6, Sxc6+ Kc8 byla pozice stále lepší za bílého, ovšem po dalším Se7 Je6, Sd7+ Kb7, Sxe6 fe přišlo moje Vd6 a po odpovědi … Ve8 bylo zle a skončilo to ztrátou pěšců na dámském křídle a prohrou. Přitom v pozici na diagramu rychle rozhodoval tah Jd4! a černý ztrácí vynuceně materiál.

5. šachovnice Zapletal vs Šácha 1:0

Další zavřená partie po 1. Jf3. Bílý získal v zahájení prostorovou převahu.

zlinterm-sok-sacha

V pozici na diagramu Milan zahrál … Sxc4 a po Vxc4 J8h7, Vxc6 ztratil pěšce. Šanci na odpor ukončil osudovou chybou, když v dalším průběhu přehlédl ztrátu jezdce.

zlinterm-sok-3 zleva Jaroš, Zapletal a Tomek

6. šachovnice Podškubka vs Tomek 0:1

Domácí kapitán pan Tomek je rodák a odchovanec Šumic. A pamatoval si, že proti našemu celku už někdy v šedesátých letech hrál. Pohled do archívu opravdu jeho slova potvrdil. Zápas se hrál v sezóně 1961-1962 v okresním přeboru a skončil naší prohrou 1,5:4,5. V dalších letech pak sehrál proti našemu týmu i několik zápasů za Brod, kam po návratu z vojny přestoupil.

Šach. Kunovice 1,5 - 4,5 Šumice
1. Růčka František ½ : ½ Dvořáček
2. Janík 0 : 1 Horecký
3. Blažek 1 : 0 Juřeník
4. Lapčík Josef 0 : 1 Tomek Josef
5. Vaculík Jan 0 : 1 Tomek Oldřich
6. Tvrdoň 0 : 1 Žampach

V partii se hrála sicilská. Tonda hrál bílými hodně opatrně. Hodně se manévrovalo a přeskupovaly se síly, aby přišlo nečekané rozuzlení v podobě pádu praporku našeho hráče. Stalo se tak v následující pozici:

zlinterm-sok-podskubka

Po Sxb4 je pozice bílého stále životaschopná. Škoda …

7. šachovnice Javora vs Růčka 1:0

Pan Javora je stejně jako většina jeho kolegů velmi zkušený hráč. Následující foto je z roku 1970 po zápase Boršic se Slavií Gottwaldov. Kromě pana Javory je tam i další hráč našeho soupeře Emil Macura. Ve větším rozlišení je fotka k vidění ve fotogalerii Boršic.

slavia_gottwaldov_9_3_1970 zleva Žižka, Komárek M., Vrtal, Macura, Komárek P., Petrik, Šereda, Gabriel, Javora, Skoba, Oharek, Nikl, Strašák a Růžička.

Hrála se francouzská. Ještě ve stadiu zahájení vznikla pozice na diagramu:

zlinterm-sok-rucka

Pavel na tahu zahrál … Jg3 a brousil si zuby na zisk kvality. Kvalitu opravdu získal, ale jeho osamocený král (kde jsou obránci hradu?) se dostal pod obrovský tlak soupeřových figur, který vyvrcholil velkou ztrátou materiálu.

8. šachovnice Vavřík vs Janík 0,5:0,5

Zde se hrála otevřená hra. Jiří – coby bílý – hrál hodně pasivně již od zahájení, to pokračovalo ve střední hře a konečně i v koncovce, ovšem soupeř z toho nic hmatatelného nevytěžil. Hrálo se do vyčerpání všech možností, o čemž svědčí závěrečná pozice – viz diagram.

zlinterm-sok-vavrik

To byl také náš jediný bodový zisk.

zlinterm-sok-1 
Zde účastníci zápasu od 8. šachovnice

Šach. ZLÍNTERM Zlín A ELO 7,5 - 0,5 ŠO Kunovice A ELO
1. Macura Emil 1971 1 : 0 Knotek Josef 2009
2. Svítek Jiří 2060 1 : 0 Kadlec Pavel 1878
3. Gabriel Lubomír 2072 1 : 0 Šaňák František 1892
4. Jaroš Vlastimil 1957 1 : 0 Martinák Josef 1845
5. Zapletal Oldřich 2035 1 : 0 Šácha Milan 1759
6. Tomek Josef 1849 1 : 0 Podškubka Antonín 1742
7. Javora Stanislav 1787 1 : 0 Růčka Pavel 1750
8. Janík Miroslav 1702 ½ : ½ Vavřík Jiří 1420

Aktualizováno (Neděle, 23 Leden 2011 00:11)