Po výprasku v minulém kole ve Zlíně jsme si brousili zuby na zisk bodů v domácím prostředí s týmem Vlčnova v 6.kole ZKS. Sestava soupeře tyto naděje jen podpořila, neboť zatímco my jsme na 8. šachovnici měli hráče č. 9 ze soupisky, tak Vlčnov tam měl hráče č. 14!

Po úvodních formalitách kapitána domácích Milana Šáchy se začal zápas, který v domácím prostředí tradičně soudcoval Pavel Růčka.

Průběžný stav nebyl pro nás nejhorší. Po výhře Josefa Knotka na 1. šachovnici, přidal remízu Pavel Růčka na 8. V té době jsem stál již podezřele s pěšcem méně, ale další partie byly zajímavé a hratelné. Po výhře Jendy Zemčíka dokonce vedeme 2,5:0,5!. Slibně vypadá pozice Pavla Kadlece na 2. prkně, Tonda Podškubka na šestém má téměř jistou remízu. Milan Šácha se po velkém tlaku dostává do útlumu. V tom přichází blesk z čistého nebe. Tonda Podškubka prohrává na čas – pak, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky! Po prohrách Milana, Franty Šaňáka a mě je o výsledku zápasu rozhodnuto. V poslední dohrávce již Pavel Kadlec vítězstvím pouze koriguje naši další nešťastnou prohru.

sokA_vlcnov_2011_1

Zkusme se projít po jednotlivých šachovnicích.

1. šachovnice Knotek vs Staňa 1:0

Hrálo se cosi zavřeného. Černý se zpozdil s rošádou, což ho stálo pěšce. Po generální výměně figur držel Josef materiál a snaha soupeře po srovnání skončila ještě ztrátou figury. Na diagramu je závěrečná pozice:

sokA-vlcnovA_2011-knotek-stana

sokA_vlcnov_2011_knotek

2. šachovnice Moštěk vs Kadlec 0:1

Hrála se skandinávská. V partii, kdy oba soupeři hráli velkou rošádu, získal Pavel soustředěným tlakem pěšce na h3, kdy došlo současně ke generální výměně těžkých figur. Soupeři zůstal bělopolný střelec, a to špatný, když jeho pěšci stáli rovněž na bílých polích, zatímco Pavel měl jezdce, který mohl manévrovat dle potřeby. Pavel tuto výhody dovedl do konečné výhry.

sokA-vlcnovA_2011-kadlec-mostekZávěrečná pozice 

sokA_vlcnov_2011_kadlec

3. šachovnice Šaňák vs Bařina 0:1

Franta zahájil klasicky 1. Jf3 a nic nenasvědčovalo tomu, že by jako bílý měl mít nějaké problémy. V průběhu partie se stalo to, že Franta soustředil své síly na dámském křídle, ovšem soupeři se podařilo přenést boj na královské křídlo. Výsledkem byla horší koncovka a následná prohra.

4. šachovnice Kunčar vs Martinák 1:0

Po předchozí meditaci, zda budu hrát proti Vaculovi, nebo Flekačovi, se z toho vyklubal Kunčar. Byla rozehrána španělská hra – klasická varianta a soupeř v pátém tahu zahrál 5. c3. To je dle teorie nepřesné a černý zde může bez problémů vyrovnat hru. Moje reakce byla ovšem nepřesná a vyvrcholila tím, že v 11. tahu jsem po hrubé chybě ztratil pěšce e5. Po této ztrátě jsem zostřil hru, abych z případných kombinačních zápletek zkusil vykřesat alespoň půlbod. Nahrával tomu i mírný deficit času mého soupeře – bohužel, ne takový, jak bych si představoval. Doufám, že jsem alespoň svému soupeři ztížil cestu k výhře.

sokA-vlcnovA_2011-martinak-kuncar

Pozice po 5. c3. To je nesprávný postup za bílé, ovšem to bych musel správně reagovat. Hrál jsem 5. … b5. Doporučovaný postup je 5. … Jxe4. Možná příště …

5. šachovnice Šácha vs Šimčík 0:1

Milan se zhurta pustil do soupeře a vytvořil si dobrou útočnou pozici. Soupeř se srdnatě bránil a využil vhodný okamžik k protihře a získanou materiální výhodu dovedl do vítězného konce.

sokA-vlcnovA_2011-sacha-simcikzávěrečná pozice

sokA_vlcnov_2011_2pohled na 3. až 5. šachovnici

6. šachovnice Oharek vs Podškubka 1:0

Hrál se přijatý dámský gambit. Po výměnách došla partie do koncovky, kdy oba hráči měli věž a nestejné střelce, při stejném počtu pěšců. Typická remízová pozice. Ovšem, jak již psáno výše – Tonda zapomněl na čas a byla z toho prohra, s níž jsme vůbec nepočítali. Jestliže ve Zlíně prohrál Tonda na čas s digitálními hodinami, tak tentokrát to byl s analogovými. Bude třeba na tom zapracovat a víc se soustředit na vlastní partii.

sokA-vlcnovA_2011-podskubka-oharekv této pozici spadla našemu hráči fangle …

7. šachovnice Zemčík vs Javor

Zde se hrálo oblíbené Jendovo 1. c4. Soupeř tentokrát hodně dovolil, takže Jenda získal až dvoupěšcový náskok. Po výměně figur uplatnil domácí hráč tuto převahu k zisku celého bodu.

sokA-vlcnovA_2011-zemcik-javorv této pozici černý vzdal

8. šachovnice Podškubka vs Růčka

Francouzská hra, kdy žádný ze soupeřů neměl hmatatelnou převahu. Partie vyústila do dámské koncovky, v níž se soupeři dohodli na remíze.

sokA-vlcnovA_2011-rucka-podskubkav této pozici byla zaknihována remíza

Co říci závěrem? Zisk bodu/ů visel ve vzduchu, ale …

Je to další nepříjemná ztráta, která nám bude scházet v závěrečném účtování.

Šach. ŠO Kunovice A ELO 3,5 - 4,5 TJ Vlčnov A ELO
1. Knotek Josef 2009 1 : 0 Staňa Marek 1981
2. Kadlec Pavel 1878 1 : 0 Moštěk Jan 1788
3. Šaňák František 1892 0 : 1 Bařina Vít 1653
4. Martinák Josef 1845 0 : 1 Kunčar Stanislav 1792
5. Šácha Milan 1759 0 : 1 Šimčík Jan 1779
6. Podškubka Antonín 1742 0 : 1 Oharek Vlastimil 1728
7. Zemčík Jan 1607 1 : 0 Javor Jan 1715
8. Růčka Pavel 1750 ½ : ½ Podškubka Ondřej 1514

Aktualizováno (Pondělí, 07 Únor 2011 01:12)