Ve čtvrtek 27.1. se ve Vsetíně hrálo krajské kolo Přeboru škol. Družstvo ZŠ Unesco složené z našich členů skončilo na druhém, tedy postupovém místě.

 

Postup na kraj si kluci vybojovali jasným vítězstvím v okresním kole. Na krajské kolo jsme odjeli ve stejné sestavě, tedy od první desky Tomáš Fridrich, Lukáš Oplatek, Tomáš Jurča a Albert Zelnitius. Hlavním předpokladem pro možnost zahrát si o postup byla účast Toma Fridricha na první desce, která byla zkraje týdne nejistá. Bez něj by jsme byli asi bez šance. Vše by se posunulo a na poslední by hrál Filip Tran Huú.


Začátek turnaje nám moc nevyšel, když s Osvětimany jen 2:2, což bylo nemilé, ale pak vše zapomenuto, když porážíme 3:1 favorita na postup Slovan Kroměříž, kdy Tom na první desce porazil nečekaně asi nejlepšího hráče v této kategorii Miroslava Rakušana. A i Lukáš se dlouho držel s Filipem Zavadilem. Ale tito dva silní hráči z Postoupek už k sobě přece jen neměli tak silné spoluhráče, což pro nás znamenalo výhru na posledních dvou šachovnicích.

krajske_kolo_skoly_2011_1Kluci v zápase se Slovanem Kroměříž

 Pak podvakráte vyhráváme 3:1 s Francovou Lhotou a Slavičínem a dostáváme se na druhé místo.  Jenže pak v pátém kole „jen“ remíza 2:2 s Malenovicemi, kdy Tomáš Fridrich přehlíží v jasně lepší pozici mat na poslední řadě. Pak už počítáme jak to před šestým kolem je. Protože máme naposled Hoštálkovou (což bylo skoro jisté, že bude 0:4), tak musíme Církevní ZŠ Kroměříž vysoko porazit a doufat v těsný výsledek zápasu Francova Lhota - Slovan Kroměříž.  A vše se splňuje. Poprvé výhra 4:0, což při remíze 2:2 ve druhém utkání znamená, že to máme v kapse s pětibodovým nedostižným náskokem. Poslední kolo jasná prohra 0:4 a když Slovan prohráva 1:3  Malenovicemi, tak on končí až na 4.místě za svým přemožitelem. A my máme 3,5 bodový náskok. Vítězem se jasně stala ZŠ Hošťálková, která nedala nikomu šanci.

krajske_kolo_skoly_2011_2
zleva Zelnituis, Jurča, Fridrich a Oplatek

Dobře hrál Tom Fridrich, který měl silné soupeře. Rakušana porazil jen on, ale zbytečně prohrál v zápase s Malenovicemi. Ale získal na první těžké desce 5/7 a porazil několik velmi dobrých hráčů. Lukáš měl 4/7, kdy vyhrál ve všech důležitých partiích v zápasech s našimi konkurenty. A i s Ondrou Vaškem a Filipem Zavadilem bojoval a moc k remízám nechybělo. Tom Jurča na třetí desce až na jednu prohru se Slavičínem získával důležité body pro tým, když měl lehčí soupeře než Tom s Lukášem. celkově taky 5/7. To jsem od něj čekal, body byly důležité získávat právě zde a těřit z naší vyrovnanosti. Albert měl 3/7, tomu se v zápasech se staršíma hráčema zase až tak nevedlo. Ale v důležitých zápasech si body připsal. Ale má ještě možnost hrát dva roky v této kategorii, měl to i na té poslední těžké se staršíma soupeřema.

Unesco si tedy opět zahraje tepublikové kolo. Hrát se bude 12.-13.4. v Beskydech v Hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Před dvěma lety tam jejich předchůdci brali stříbro, ale to byla velmi silná sestava ve složení Fusková, Stuchlý, Skrášek a Krmíček. Letos takové ambice mít nebudeme, ale určitě kluci budou bojovat o co nejlepší výsledek.

Ve kategorii 6.-9.tříd hrál za béčko Gymnázia Adam Skrášek. Dlouho i béčko gymplu bojovalo o medaile, ale nakonec skončilo těsně čtvrté. Adam měl solidních 4,5 ze sedmi partií.

krajske_kolo_skoly_2011_3 
Adam uprostřed

Výsledky jsou v excelu nebo na chess-results. Fotky pak v naší fotogalerii nebo od Josefa Kovaříka.