V sobotu 29.ledna začal ve Vsetíně KP družstev starších žáků. Hrála se první čtyři kola.

Letos hraje KP pouze osm družstev místo tradičních deseti. Více družstev se bohužel nenašlo. V našem družstvu letos hrají naposledy Martin Hromada a Pavlo Danyuk, roli mladšího hráče (pro letošek omezeno rokem 1999) plní Michal Mašíček. Favoritem na postup je Vsetín, dobré a vyrovnané družstvo má i Staré Město C.

Naše družstvo se v prvním kole utkalo s mladým družstev Zlína. Prohrál pouze Josef Paška s nadějným Kryštofem Suchánkem a při jasném stavu v rovné pozici dali za remízu na pevní desce Martin Hromada a Matyášem Juřenou. Ve druhém kole nás čekalo Staré Město C. Pěkně se povedlo vyhrát Michalovi Mašíčkovi s Honzou Nekardou, ale od druhé do čtvrté desky pak rychle následovaly nuly. Škoda zejména na čtvrté desce, kde Pavlo Danyuk měl hratelného Tomáše Otradovce. Za rozhodnutého stavu pak pěkným útokem na krále vyhrál Martin Hromada s Martinem Sedlačíkem.

kp_starsich_vsetin_2011_hromada1

V pozici na diagramu nedbal na napadené pěšce na dámském křídle a zahrál f4 s následným f5 a f6. Tím získal vyhrávající útok, který po pár tazích vyústil ve výhru. Na diagramu závěrečná pozice.

kp_starsich_vsetin_2011_hromada2

Dalším našim zápasem je až zápas čtvrtého kola ze Vsetínem. Náš soupeř ze třetího kola Osvětimany se zdržel na obědě, tak aby se na nás nemuselo čekat, hrajeme rovnou čtvrté kolo, zápas s Osvětimany pak dohráváme posléze. Soupeř nenastoupil v nejsilnější sestavě, čímž nám dal přece jen naději na slušný výsledek.

kp_starsich_vsetin_2011_1

Nehrál na první desce Jáchym Bareš , a tak na poslední hrál Kryštof Panovec. Toho by měl Michal v pohodě porazit, ale bohužel pokazil zahájení a přišel o věž. A po čase i o partii. Ale i tak se zápas vyvíjel zajímavě a vyrovnaně. Pavlo získal pěknou kombinací figuru, Jožka měl za obětovanou figuru za dva pěšce pěkný útok. Martin stál rovně a Adam měl oboustranně útočnou partii. Pak ale stál Adam na prohru, kdy nabídl soupeři zadarmo věž. Ale soupeř ji místo dámou nepochopitelně vzal střelce, čímž umožnil Adamovi dobrat dámu a pak již bezpečně partii rychle vyhrát. Srovnáno tedy na 1:1, Pavlo je vyhraný a Jožka má na šachovnici následující pozici.

kp_starsich_vsetin_2011_paska

Neviděl bohužel tah Dh5, místo toho zahrál Df5, což je též zdvojení napadení pole f3, ale je tam již výmluva Jh4. Jožka pak ještě vyměnil dámy a pak se již projevila síly dvou figur proto neaktivním věžím a partii prohrál. A když pak i Martin prohrává s Matyášem Kovaříkem je z toho nejtěsnější prohra 2:3.

V posledním dohrávaném kole v pohodě přehráváme Osvětimany 4,5:0,5, když se na většině šachovnic rozhoduje dost rychle v náš prospěch. Remíza je pak na první desce v rovné pozici za jasného stavu.

Celkově tedy víceméně očekávaný výsledek dvou proher a dvou výher. Škoda zápasu ze Vsetínem, kdy byla výhra velmi blízko. Koncem dubna si to rozdáme o třetí místo s družstvy Hošťálková B a Ústím.

Výsledky jsou zde, fotky Josefa Kovaříka z několika pěknými fotkami našich kluků jsou k dispozici zde.