K dalšímu zápasu jsme nastoupili posíleni o hráče z A-týmu na prvních dvou deskách.Dále standardní sestava a na poslední šachovnici žák Antonín Krmíček.

Soupeř přijel v plném počtu a jeho sestava se vešla do 10. místa soupisky.Po výměně šachové soupravy na 4. šachovnici na žádost hostujícího kapitána, zápas začal.

Zhruba po 40 minutách došlo k uzavření smíru na 1. šachovnici. Ostatní partie byly v té době v přibližně vyrovnaných pozicích. Na poslední šachovnici dosáhl náš hráč vyhrané pozice, ovšem taktický motiv neuviděl a následně ve věžové koncovce s pěšci méně prohrál. Na vedlejší, tedy 7. desce, se dostal Jiří Hráček do tenat Marshallova útoku a pod tlakem soupeřových figur partii vzdal.

Zbývající partie neskýtaly pro naše barvy nějaké hmatatelné výhody. Vichorec v přiměřeně rovné pozici překročil čas, Milan Šácha a Jiří Vavřík prohráli, Pavel Růčka si připsal půl bodu za remízu a tak jediný Jara Bílek zabodoval naplno. Celkově z toho rezultovala porážka 2:6.

Nyní k jednotlivých partiím:

1. šachovnice Martinák vs Mikuláštík ½:½

Hrála se sicilská, ale netroufal jsem se zopakovat sicilský gambit, s nímž jsem slavil úspěch, když jsme spolu hráli naposled. Měl jsem za to, že se na něj Jiří připravil.

sokB_smG_2011_1Jiří Mikuláštík

Partie se pak vyvíjela nemastně,neslaně a když mně soupeř nabídnul remízu, tak jsem ji po krátkém váhání přijal.

2. šachovnice Habaník vs Šácha 1:0

Milan hrál svou oblíbenou Pirc-Ufimcovku. Pozice bylo oboustranně zatažená. Pak přišel 19. tah černého pěšcem na f5 s následnou obětí )?) střelce na f5 a horší pozicí. Po výměnách lehkých figur udělal soupeř velkou rošádu – náš hráč měl rošádu na královském křídle. Soupeř tlačil po otevřeném „f“ sloupci. Po 34.Vxc7 Va8 Milan partii vzdal. Možná šlo zkusit šachovat s možnou nadějí na soupeřovo uklouznutí.

sokB_smG_2011_3Milan Šácha

3. šachovnice Růčka vs  Štefaník ½:½

Pavel zahájil 1.c4, jak je v letošní sezóně jeho zvykem a soupeř odvětil pro Anglickou hru principiálním1. ..e5. Záhy udělali oba soupeři krátké rošády. Po dalších přípravách se ohnisko boje přeneslo na dámské křídlo. Pavel obětí lehké figury získal pěšce a po výměně jednoho páru věží začali soupeři opakovat tahy a dohodli se na remíze. V té době byl již osud zápasu rozhodnut. Na diagramu závěrečná pozice:

sokB_smG_2011_rucka

4. šachovnice Pikner vs Bílek 0:1

Zde se hrálo španělsky, a to s tahem 3. …d6. Poměrně záhy – v 10. tahu – šel Jara do oběti střelce za dva pěšce na h3. Po hromadných výměnách figur včetně dam, měl náš hráč drtivou pěšcovou převahu na královském křídle. Soupeř měl sice za chybějící pěšce lehkou figuru, ale stísněnou pozici. Po výměně střelců a několika pěšců sice Jara pěšcovou masu na královském křídle rozmělnil, ovšem bylo to za zisk jezdce, jehož ztrátu soupeř přehlédl. Pokračování hry v koncovce V : V+spojení P bylo určitě zbytečné. Jediná výhra našich barev.

5. šachovnice Vavřík vs Přibyl 0:1

Jiří zahájil partii Střelcovou hrou, ovšem tah 3. a3 určitě nezapadá do koncepce tohoto zahájení a totéž se dá říct o 4. tahu d3 a 6. tahu h3! Soupeři rošovali na obrácené strany, náš hráč nakrátko, soupeř nadlouho. Po výměnách několika figur se projevily slabiny bílé pozice na e3 a černá pole před králem, čehož soupeř využil.

sokB_smG_2011_2Jiří Vavřík a Jaromír Bílek

6. šachovnice Lapčík vs Vichorec 1:0

Tady byla rozehrána sicilská hra. Taktéž zde se rošovalo opačně, náš hráč opět krátce. Bohužel v pozici, která skýtala naděje pro plány obou stran, překročil náš hráč před 37. tahem čas. Závěrečná pozice – viz diagram:

sokB_smG_2011_vichorec

7. šachovnice Hráček vs Jungman 0:1

Hrála se španělská partie a soupeř Jiřího překvapil Marshallovým útokem. Je to hodně ošemetná varianta, kde je zapotřebí poměrně přesně reagovat. Pokud to moc neznáte, můžete lehce sklouznout do prohrané pozice. Viz postavení po 11. tahu černého … c6:

sokB_smG_2011_hracek1

Zde náš hráč nezareagoval správně a zahrál 12.Df3. Tady se dáma ocitá na exponovaném postavení a může být – a byla – předmětem útoku soupeřových figur. Rovněž následný ústup věže po 12. …Sd6 13. Ve2 nebyl šťastným, protože po 13. ..Dg5 musel hrát Jiří 14.Ve1. Tyto tři tahy znamenaly velkou ztrátu času v pozici, kdy čas byl jedním z rozhodujících faktorů. Po několika dalších tazích Jiří boj ukončil– viz diagram:

sokB_smG_2011_hracek2

Škoda toho, je to první prohra Jiřího v této sezóně.

8. šachovnice Kolačný vs Krmíček 1:0

Tady se hrála partie plná zvratů, kdy černý Petr zůstal nakonec našemu hráči. Toník nejprve přišel o figuru, aby mu ji soupeř za pár tahů vrátil. Pak nastal pro našeho hráče klíčový okamžik, kdy mohl důrazně partii rozhodnout matovým útokem. Svým posledním tahem zahrál Toník 19. …Ve2 s napadením na soupeřova střelce na d2. Ten ustoupil 20. Se3 – viz pozice na diagramu:

sokB_smG_2011_krmicek

Baterie černého – střelec na b7 a dáma na d5 – přímo vybízejí k nalezení toho správného motivu. V předchozím průběhu bílý čelil hrozbě této baterie tahem pěšce na f3 a dočasně tak chrání svého krále. Ovšem svým 20. tahem Se3 nabídnul černému realizaci matového útoku, když tímto střelcem překryl krytí pěšce f3 svou dámou. Takže k demolici ochranného krytu bílého krále vedlo 20. …Vxg2+ a nyní má výše zmiňovaná baterie volnou cestu na osamoceného krále a mat je otázkou několika tahů.

Velká škoda této nevyužité příležitosti.

Namísto toho zahrál Toník 20. ... De6. V dalším průběhu se dopustil několika nepřesností a přišel o několik pěšců, což v následující věžové koncovce rozhodovalo.

sokB_smG_2011_4Zleva Krmíček, Hráček a Vichorec

Takže opět porážka a naše B zaujímá v tabulce po 7. kole nezáviděníhodnou předposlední příčku.

Šach. ŠO Kunovice B ELO 2,0 - 6,0 ŠK Staré Město G ELO
1. Martinák Josef 1845 ½ : ½ Mikuláštík Jiří 1630
2. Šácha Milan 1759 0 : 1 Habáník Jiří 1707
3. Růčka Pavel 1750 ½ : ½ Štefaník Richard 1606
4. Bílek Jaromír 1452 1 : 0 Pikner Jindřich 1611
5. Vavřík Jiří 1420 0 : 1 Přibyl Tomáš 1516
6. Vichorec Antonín 1508 0 : 1 Lapčík Petr 1450
7. Hráček Jiří 0 0 : 1 Jungman Petr 1654
8. Krmíček Antonín 0 0 : 1 Kolačný David 0

Závěrem malý exkurz k Marshallovu útoku.

Původně jsem zde chtěl uvést svá tři setkání s Marsahllovým útokem a zakončit slavnou partií Capablanca – Marshall, která dala jméno této variantě španělské hry, ale pak jsem narazil na zajímavý článek na internetu, který se zaobírá partií K.Mokrý vs Ivan Petlan, hranou v simultánce v roce 1979 v UH. Určitě doporučuji k přečtení zde.

Aktualizováno (Sobota, 12 Únor 2011 19:51)