V sobotu 17.10. jsme hráli krajskou soutěž družstev starších žáků ve Zlíně-Malenovicích. Kromě Tomáše Fridricha jsme jeli v nejsilnější sestavě.

Hrála pětice David Kovařík, Mikuláš Trávníček, Tibor Horáček, Ondřej Bouzek a Jakub Krchňáček. Přijela sedmička týmů, která si to rozdala o dvě postupové místa. Dle sestav jsem to odhadl tak, že Hošťálková B je „jasná“, a my bychom se Starým Městem D měli hrát o druhé postupové místo, a béčko domácích Malenovic mělo býti nepříjemným soupeřem. Ale jak už to tak bývá, tak realita bývá jiná než plány.

První kolo máme volno, další dvě kola pak dva slabší soupeře Bystřici p. Hostýnem a Staré Město E, vítězíme v pohodě 2x 5:0. Čtvrté kolo domácí Malenovice. Ty předtím vítězí s déčkem Staráku a sahají po remíze s Hoštálkovou. Zde sice vedeme výhrou Mikuláše, ale Tibor je již v té chvíli prohraný, David někde obětoval nebo ztratil figuru a složitou partii hraje Kuba. Tibor prohrává a Ondra vítězí, tak vedeme 2:1. Jakub hraje koncovku, kde má střelce a jezdce s věží proto dvěma věžím. A myslím že i jednoho pika má navíc. Bohužel v jedné chvíli nevidí vidličku na věž a krále a když dovoluje soupeři spojit  dvojici věží na sedmé řadě prohrává. O zápasovou remízu bojuje David. Postavil s figurou méně (za pika) v koncovce věže a u soupeře myslím střelce solidní obranu, se kterou si soupeř evidentně neví rady. Má i lepší čas v rozhodující chvíli cca 3 minuty proti jeho 50 sekundách. Zde ale zbytečně ztrácí snad minutu a půl, čas se pak srovnává a blicce mu padá praporek o pár sekund dříve. Prohráváme tedy 2:3.

ks_malenovice_1Zleva Jakub, Ondra a Tibor

Páté kolo bez problémů se Zlínem B 5:0. Šesté a sedmé kolo nás čeká dvojice Staré Město D a Hošťálková B. Jelikož předtím Staré Město D porazilo Hošťálkovou 3:2 tak o postup stále hraje celá čtveřice týmů. Nám zápas vůbec nevychází. Tibor i Ondra si nechávají sebrat materiál, David prohrává se Sašou Skalským. Kuba s velmi hezky hrající Adélkou Potykovou hraje solidně, ale soupeřka jej postupně pomalu přehrává. A tak na 1:4 snižuje jen stabilně hrající Mikuláš.

ks_malenovice_2Zleva Mikuláš a David

Poslední kolo je tedy pro nás jen zápasem o medaili, protože se nedá čekat, že by Staré Město D prohrálo s Bystřicí. Musíme vyhrát aspoň 3,5:1,5 abychom předběhli Hoštálkovou. Té naopak stačí jakákoli výhra k postupu.

Zápas pro nás začíná lépe. Ondra má převahu a postupně sbírá i materiál. Kuba v trochu lepší pozici (když předtím v průběhu partie mohli oba přijít o dámu, ale to jim ukazujeme až my s Pepou Bednaříkem) dává mat, když správně reklamuje soupeři dotčeno taženo. Ten se dotkl krále, že ustoupí, pak si všiml, že by to byl mat, tak chtěl přestavit pika. To mu Kuba správně nedovolil a zvyšuje na 2:0. David prohrává s Ondrou Vrajem a je to tedy 2:1 pro nás. Úplně poslední dvě partie celého turnaje dohrávají Tibor a Mikuláš. Mikuláš do útoku investoval příliš materiálu a je prohraný, Tibor má drobnou převahu pěšce ve koncovce stejnobarevných střelců. Po chvíli se dívám na partii Mikuláše a soupeř je bez dámy. Jak zjišťuji nechal ji někde zadarmo stát. Tak to již je mnohem lepší, ale i tak je to stále dáma proti věži a jezdci s pěšcem méně, kterého má navíc soupeř volného a na 5.řadě. Obě partii se blíží do časovky, kde ale oba naši mají trochu lepší čas. První končí Tibor, když soupeřka možná předčasně dává střelce za pika a pak už to je jednoduché. Mikuláš jej pak napodobuje, když soustředěným výkonem odvrátil všechny soupeřovi hrozby, vyšachoval věž i jezdce a vyhrál. S hlavním favoritem sice vysoká výhra 4:1, ale ta stačí jen na třetí nepostupové místo.

ks_malenovice_3

Plný počet bodů získal Mikuláš, prvních pět partií bezpečně vyhrál, v poslední se štěstím, ale tomu se musí jít v ústrety, parádní výkon. Ondra měl 5/6, Tibor s Jakubem 4/6 a David 3/6.

Vítězí Staré Město D před béčkem Malenovic. Oba týmy i postupují do KP. Výsledky jsou na chess-results.

Více fotek je pak k vidění zde.