Druhé dvojkolo KP starších žáků se hrálo ve Starém Městě. Spolu s první ligou dorostu se hrálo v krásných prostorech Event centra. Našimi soupeři byly týmy Malenovic B, Ústí a Starého Města C.

Naše sestava byla oslabena o Davida Kovaříka, kterého jsme půjčili do Grygova, aby si zahrál silnější první ligu, Tomáš Fridrich byl na lyžáku se školou. Hráli jsme tedy v sestavě Mikuláš Trávníček, Tibor Horáček, Ondřej Bouzek, Jakub Krchňáček a Denis Noščák.

Prvním soupeřem bylo béčko Malenovic. To přijelo oslabeno, jelikož hrálo jen ve čtyřech. Denis tedy sice vyhrál kontumačně, ale dvě hodiny čekal na další partii. Šel jsem si na svačinu, po návratu již byl stav jedna jedna. Kuba svoji partii prohrál. Ondra měl o kvalitu méně (předtím figuru navíc, ale zadarmo ztratil věž), Tibor naopak vyhranou koncovku. Obě partie skončily dle očekávání, a tak za stavu 2:2 se rozhodovalo na první desce. A jelikož zde partie skončila remízou, byl remízový výsledek i v zápase.

Druhým soupeřem byl tým Sokola Ústí. Největší favorit soutěže nastoupil v nejsilnější sestavě, a tak šlo víceméně jen o skóre. Rychle prohrál Denis, Ondra nestačil na Adélu Bierskou. Remízou skončila partie Tibora s Filipem Matůšem. Kuba se hezky držel v rovné pozici se svým zkušenějším soupeřem, Mikuláš se bránil útoku Radka Zgarby, který za otevření královského krytu obětoval figuru za několik piků. V té chvíli remizuje Kuba, když Ústí jistý zápasovou výhru. Mikuláš pak ještě dlouho hraje, zkouší útočit, ale soupeř mu nedovolí zapojit věž do útoku. Když vše pokryje  přebírá iniciativu a Mikuláš prohrává.

kp_starsi_sm_2016_2Zleva Mikuláš, Tibor, Ondra a Kuba

V posledním zápase máme domácí céčko. To hraje bez volného hráče (souběh s ligou), ale oproti předchozím kolům nasazuje na první desku Romana Lapčíka a ostatní posouvá. Tím Dominik Holeček na čtvrté desce vyjde na Kubu. Na svého zkušeného soupeře nestačí a prohráváme 0:1. Tibor ale se Standou Foltýnkem (ten předtím porazil Martina Hronka a remizoval s Vojtou Jiříčkem) má dámu za dvě figury a zjednodušením pozice v pohodě směřuje k výhře. Partie na první desce je v zahájení, Ondra s Maruškou Vaňkovou má vyrovnanou pozici též, na poslední desce hraje Denis Noščák s Denisem Jakšíkem. Zde se rozhoduje o zápase. Oba benjanímci týmu (8 a 9 let) se velmi snaží a hrají až nezvykle pomalu a dlouho na partii na poslední desce. Před nimi končí partie na třetí desce. Ondra se jako první v koncovce dáma+věž s asi 6 piky na obou stranách dostává první k šachování a sbírání pěšců spolu s vylepšováním souhry figur. Bohužel ve chvíli, kdy může dát dvojtažku, tak bere věž. Jenže tím dává šanci soupeřce, která tam má věčný šach. Remíza a stav 1,5:1,5. A jelikož na první je to stále remízová pozice s mnoha figurami, tak je jasné že se rozhodne v partii Denisů.

kp_starsi_sm_2016_1Denis a Jakub

Náš Denis měl nejdříve figuru navíc, ale dovolil soupeři dojít do dámy, za což musel nechat věž. Tím mu zbyl jen střelec a tři pěšci proti věži a pěšci. Objektivně remíza, ale v partii se naštěstí pro nás stalo něco jiného. Denis dává šach pěšcem, kterým si zbytečně otvírá kryt krále. Soupeř ale špatně ustupuje a Denis dává šach, který je i matem (po představení věže jako jediného tahu). Vedeme 2,5:1,5 a Mikulášovi tedy stačí remíza. Vezu kluky domů, protože je jasné, že na první desce se bude hrát dlouho. Roman Lapčík musí zkoušet hrát na výhru. Po příjezdu už je sbaleno a po zjištění že byla remíza, máme tři zápasové body za výhru 3:2.

Výborně trojkolo vyšlo Tiborovi, který měl 2,5/3, dobře zvládl první desku i Mikuláš. Ondra mohl ze dvou dobrých pozic vytěžit více než půlbod. Kuba výborně sehrál partii s nejsilnějším soupeřem  kterého v sobotu měl, Denis vybojoval důležitý bod v zápase se Starým Městem. 4 body jsou s ohledem na sestavu solidní výsledek.

V tabulce máme na sedmém místě zatím sedm bodů. Více je k prohlédnutí zde.