V sobotu 26.3. se v Kateřinicích konal KP družstev mladších žáků. Celkem se sjelo 11 týmů. Náš oddíl reprezentovala jen pětice kluků, bohužel dívku jsme, stejně jako další dva týmy, neměli.

KP se hraje v šestičlenné sestavě, letos ohraničené rokem 1999 a mladší. Navíc ale musí být vždy v týmu dívka a tzv. supermladší žák, což pro letošek znamená, že musí být narozen v roce 2002 a mladší. Zejména mít dívku v týmu se pro letošek ukázalo býti složitější než obvykle. Kromě nás hrál v pěti i Slavičín a překvapivě i Zlín. A i Staré Město si muselo na poslední chvíli vypomoct Aničkou Novákovou, která hrávala za Frýdek-Místek, ale momentálně bydlí ve Veselí nad Moravou. Hrálo se celkem o dvě postupová místa, když podmínkou pro postup bylo, že všichni hráči a hráčky musí být řádně registrovaní. Po kontrole soupisek bylo jasné, že v nedávných dobách oddíly bojující o medaile na republikové úrovni, letos nemůžou na postup pomýšlet. Ani Staré Město, ani Boršice neměly všechny děti registrované (kromě nich pak ještě Kunovice a Slavičín).

Překvapující to bylo zejména u Starého Města, které možná zbytečně předem vzdalo boj o postup. Pokud by registrovalo Dominika Žáčka, vzalo si jako hosta např. Marka Jagoše z Kyjova a oželelo dívku, tak pětice Mrkus, Stuchlý, Jagoš, Nekarda a Žáček by jistě bez šancí na medaili a možná i postup nebyla. Milým překvapením naopak byla doprovodná osoba Staráku, kterou byl po asi dvouleté přestávce Tonda Horsák.

kp_ml_zaku_2011_2Tonda Horsák nad svými svěřenci

Při pohledu na sestavy bylo jasné, že medaile si skoro jistě rozdělí Postoupky, Hošťálková a Vsetín. Ostatní družstva přece jen nebyla tak silná a zejména vyrovnaná. A to se taky od začátku potvrzovalo.

Naše sestava tedy nakonec byla Michal Mašíček, Tomáš Fridrich, Lukáš Oplatek, Tomáš Jurča a Patrik Bída. Pro Patrika to byl první turnaj v životě po asi dvouměsíčním chození do kroužku. Patrik je ročník 2003, plnil tedy úlohu supermladšího žáka.

kp_ml_zaku_2011_3 Patrik Bída

Nasazovací číslo dle průměru ELA bylo šest, což značilo, že první zápas jsme hráli s prvním nasazeným týmem Sokol Postoupky. Tedy stejný soupeř jako minulý rok. Od začátku prohráváme 0:1, rychle prohrává i Patrik, tak 0:2. Pak obrací partii Tom Jurča, když v prohrané pozici dává mat na poslední řadě. A i když Lukáš má již horší pozici s Davidem Opluštilem, tak pohled na partii Toma Fridricha s Mirkem Rakušanem a zejména Michala s Filipem Zavadilem skýtá možnost pokusit se o senzační remízu. Ale Tomáš se nechá v hratelné pozici, kdy má kvalitu oproti dvěma pěšcům soupeře, nachytat na dvojí úder a ztrácí věž a tím i partii. Michal bezpečně dovede partii do výhry a stanoví výsledek na 2:4.

Ve druhém kole máme Boršice a po prohře Patrika a bezpečných výhrách Michala a Tomáše Fridricha na prvních dvou deskách je to 2:2. V dalších partiích se situace několikrát obrátila. Nakonec Lukáš vyhrál a Tomáš Jurča měl v rukou osud zápasu. Bohužel v pozici, která se mohla minimálně remizovat, si nechal dát mat a tím pádem remíza 3:3. V dalším kole nás čekalo Staré Město. Vyhrál jen Tomáš Jurča, ostatní prohrávají a tak vysoká prohra 1:5. Ve čtvrtém kole máme při lichém počtu družstev volno.

kp_ml_zaku_2011_4Zleva Tom Fridrich, Lukáš Oplatek, Tomáš Jurča

Na předních deskách mezitím přišel na řadu ve třetím kole první zápas mezi elitní trojicí. Úspěšnější byla Hošťálková, která porazila Postoupky 3,5:2,5. A když v dalším kole poměrem 4:2 i Vsetín, bylo o vítězi rozhodnuto.

kp_ml_zaku_2011_1Zápas Hošťálková – Postoupky měl mnoho diváků

Po odpočinkovém 4. kole máme v pátém kole Bystřičku. Prohrává debutant Patrik, ale zbylá čtveřice v pohodě vyhrává a vítězíme tedy poměrem 4:2. V šestém kole dostáváme Zlín, tedy sobě rovný tým. Myšleno samozřejmě tak, že jsou v pěti jako my. Patrik s mladším Suchánkem prohrává, ale na dalších čtyřech deskách je lítý boj. Michal, s lepším z dvojčat Hronkových Martinem, má brzy výhodu figury, kterou se pokouší zodpovědně realizovat. Figuru má navíc i Tomáš Fridrich s účastníkem nedávného MČR Kryštofem Suchánkem, ale později bohužel vinou špatného vývinu ztrácí věž za střelce, tak má dvě figury proto věži.  Tomáš Jurča a Lukáš soupeře přehrávají a pomalu ale jistě spějí k výhrám a vedeme tedy 2:1.

Kryštof mění věž za dvě figury a vzniká asi rovná věžová koncovka. Ale v ní se lépe orientuje Tomáš a po zisku pěšců správně vynutí výměnu věží a dva spojené pěšce dovede bezpečně k dámě a výhře. Tím je vítězství v kapse, které na 4:1 zvyšuje skvěle hrající Michal.

kp_ml_zaku_2011_5Soustředěný Michal byl v sobotu téměř k neporažení

V sedmém kole nás los dává opět, stejně jako v úvodním, na první desku proti Hošťálkové. Když jsem přišel k šachovnicím, tak Patrik již prohrál a Lukáš byl prohraný, což se za chvilku stalo realitou. Stav tedy 0:3. Tom Jurča měl o věž méně, ale zkoušel útočit na krále. Bohužel když se chybou soupeře naskytla možnost dát jednotahový mat, tak jej neviděl. Tím bylo po útoku a materiální převaha se rychle projevila a Tom prohrává. Zbývají dvě první desky. Michal s Gálíkem má dámu za věž a bez problémů směřuje k výhře. Tom Fridrich s vítězem GP v Kroměříži Adamem Březinou hraje taky pěkně a v koncovce opačných střelců, kdy má čtyři proto jednomu pěšci směřuje k výhře. Pak ale v pozici na diagramu zahraje zbrkle Sa4, ztrácí tak svoji chloubu na a6, a když pak pustí krále na d7, je to i s dvěma piky navíc remíza. Přitom stačí nechat střelce stát (nelze brát), a v klidu dojít králem na e8.

kp_ml_zaku_2011_diagram

kp_ml_zaku_2011_6„Tam přece něco musí být, vždyť mám dva pěšce navíc“, jako by si říkal Tomáš. Naopak Adam si může říkat „Jen zkoušej králem zprava zleva, ale tvoji pěšci „No pasarán“ “ 

Prohráváme tedy 1,5:4,5 a končíme na 6.místě.

Bodové zisky jednotlivých hráčů jsou tedy následující: Michal Mašíček 5/6, Tomáš Fridrich 3,5/6, Lukáš Oplatek 3/6, Tomáš Jurča 4/6 a Patrik Bída 0/6. Velkou pochvalu za skvělý výkon zaslouží Michal, který prohrál jen s Frantou Mrkusem, a porazil silnou trojici Zavadil, Gálík, Martin Hronek. Navíc, ve všech třech partiích nebyl ohrožen, naopak měl partie pevně v rukou.

V šestém kole, v zápase o druhé postupové místo, vyhrál tým z Postoupek nad Vsetínem a zajistil si tak druhé místo. Vsetín skončil třetí. Tyhle týmy jasně čněly nad ostatními.

Kompletní výsledky jsou na chess-results nebo v excelu. Článek je i na krajském webu. Fotky jsou pak k vidění v naší fotogalerii a též podrobněji na fotkách Josefa Kovaříka.

Aktualizováno (Neděle, 27 Březen 2011 23:38)