V desátém a zároveň předposledním kole ZKS – západ 2010/2011 jsme doma přivítali soupeře z nedalekého Uherského Ostrohu. Stav tabulky a rozlosování posledních dvou kol nám nedává příliš nadějí i při výhrách obou zbývajících zápasů. Přechod na letní čas zvládly oba týmy skvěle, takže v 9 hodin SELČ dal rozhodčí zápasu – tradičně Pavel Růčka – pokyn, aby černý zmáčkl hodiny. A šlo se na věc.

Celou dosavadní sezónu jsem odehrál s velmi mizernými výsledky, ale to, co jsem předvedl dnes, to si za rámeček nedám – v 8. tahu ztráta figury a pak potahování, abych to neprohrál po deseti minutách hry, to byl katastrofální začátek zápasu. Soupeř šel tedy velmi rychle do brejku. Protože neštěstí nechodí po horách – i jinde – samo, jako druhý podlehl Jenda Zemčík na sedmém prkně a průběžný výsledek byl hrozivých 0:2. Náš prapor pozvedl na osmé desce Pavel Růčka, který udolal Otu Konečného, který vyprodukoval nevynucenou chybu, ale je třeba říct, že ve stísněné pozici a náš hráč mohl již před tím vynutit přechod do vyhrané koncovky po generální výměně obou párů věží. Záhy ovšem byl donucen složit zbraně Tonda Podškubka na šestém prkně a opět nám soupeř odskočil na dva body – 1:3. Zbylé partie neskýtaly aktuálně pozice, které by měly vést k naší výhře.

Na první šachovnici stál Josef Knotek aktivněji a postupně vyvíjel tlak na pozici Libora Rojara. Na druhé fošně se Pavel Kadlec - v původně zákopové bitvě – bránit tlaku svého soupeře. Klíčovou se ukázala partie na třetím prkně, kdy soupeř Franty Šaňáka – Ondra Kašpárek – mohl vynutit remízu opakováním tahů (věčným šachem), ale tento postup zavrhnul, když se domníval, že prorazí útokem. Pozice to byla velmi ostrá. Poslední, ale nikoliv „poslední,“ byla partie na páté pozici, a sice Milan Šácha s Karlem Hruškou. Milan – tradičně – za aktivní pozici dal pěšáka, ale jeho soupeř hrál soustředěně a materiální výhodu držel a navíc zle dotíral na Milanova krále. Jenže – Karel Hruška v páté hodině hry přehlédl všechny záludnosti pozice a zapletl se do matové sítě, která se náhle objevila. Na prvním prkně Josef perfektním stupňováním tlaku dovedl svou partii k zisku plného bodu. Na třetím postu Ondra Kašpárek ztratil dámu za věž, ale realizace výhody nebyla úplně jednoduchá. Stav 3:3 a dohrávalo se na deskách č.  2 a 3.  V mezičase si stačil Pavel Kadlec vylepšit sovu pozici a naopak hrozil ziskem celého bodu. Nejprve dovedl svou partii do vítězných konců Franta Šaňák a jako poslední zakončil svou partii Pavel Kadlec remízou, která nám zaknihovala nejtěsnější výhru 4,5:3,5! Byl to těžký, napínavý a dlouhý zápas – končilo se zhruba o půl třetí.

Nyní se podíváme na jednotlivé partie.

1. šachovnice Knotek – Rojar 1:0

Josef zahrál tradičně 1.d4 a v následujícím manévrování byl stále aktivnější, než jeho soupeř. Po natažení pěšce na h6 zareagoval Rojar nepřesně, když ustoupil svým střelcem na pasivní h8. Na diagramu je pozice po 43. tahu černého Dc8:

sok_ostroh_2011_knotek

Zde pokračoval náš hráč 44.c6 a po 44. …b3 45.Db7 De6 rozhodlo 46.Da8+.

sok_ostroh_2011_1Pohled na 1. a 2. šachovnici

2. šachovnice Dvouletý – Kadlec ½:½

Tady se hrála po 1.e4 Skandinávská. Nejprve to byla taková zákopová válka, kdy žádaná ze stran nepřekročila demarkační linii. Jako první se osmělil bílý a vytvořil si určitý tlak na dámském křídle, když oba hráči dělali velkou rošádu. Pavel se úporně bránil a vytvořil si určitou protihru svých spojených pěšců. Tato partie se dohrávala jako poslední a rozhodovala tak o výsledku zápasu, kdy jsme potřebovali alespoň půl bod, abychom celkové vyhráli. To se také když partie zakončila opakováním tahů – viz diagram vlevo.

sok_ostroh_2011_kadlec

Diagram vpravo znázorňuje postavení po 55.a6. Náš hráč protáhnul pěšce na f2 a partie skončila věčným šachem bílé věže.  V postavení pravého diagramu vypadá lákavě natažení e-pěšce na e2 s tím, že po případném šachování věží na b7, ustoupí černý králem na c8 a následně na d8, protože černý staví na e1 dámu se šachem a to rozhoduje. Má to ovšem velký háček – bílý nebude šachovat věží, ale zahraje a7+, pak Ka5 a hrozí zahrát Ka6 a b7 mat. Těžko předvídat, zda by bylo viděno při partii, toto je výsledek herního motoru, konkrétně Critter. Získaný půlbod znamenal naši výhru 4,5:3,5.

sok_ostroh_2011_22. prkno Dvouletý vs Kadlec

3. šachovnice Šaňák – Kašpárek 1:0

Po 1.e4 se hrála Skotská. Černý zle dotíral na rošádové postavení našeho hráče a mohl remizovat věčným šachem v pozici po 20. …Dg3+ (diagram vlevo).

sok_ostroh_2011_sanak

Chtěl však z pozice vytěžit více a pokračoval po 21.Kh1 Dh4+. Následně zapojil do útoku věž přes h6, bílý po Vf2 ukryl krále na e2. Černý – po zdvojení věže a dámy na první řadě získal zpět materiál, ale v pozici na diagramu vpravo nepostřehl pravý účel tahu 29.Dc3-b3. Po krytí pěšce f7 prostřednictvím 29. …Ve6 přišlo prozaické 30.Vf1 s lapením dámy. Následující realizace výhody nebyla sice jednoduchá, ale Franta to zvládl na jedničku a upravil aktuální stav na 4:3.

sok_ostroh_2011_33. šachovnice Franta Šaňák v již vyhrané pozici s Ondrou Kašpárkem

4. šachovnice Malůš – Martinák 1:0

Jak jsem již předeslal, tak v sezóně 2010/2011 se mně vůbec nedaří. Ovšem, že předvedu něco takového, co jsem předvedl, to se mně nezdálo ani v tom nejčernějším snu. Jediný přínos této partie je ten, že může sloužit jako odstrašující příklad pro hru v zahájení – tentokrát za černé. Hrála se hra 2 jezdců v obraně a po 7. tahu vznikla pozice na diagramu:

sok_ostroh_2011_martinak

Namísto tahu 7. …d5 jsem „vymyslel“ odskok 7. … Jg5 (však mám jezdce dvakrát krytého, ne?), na což přišlo rychlé vystřízlivění po 8.Jxg5 Sxg5 9.Dh5 s hrozbou matu na f7 a tudíž ziskem střelce g5. Následujících několik tahů jsem si mohl odpustit, ale jak jsem již výše uvedl, nechtěl jsem skončit po deseti minutách. Z mé strany otřesný výkon …

5. šachovnice Šácha – Hruška 1:0

Zde se hrálo něco na způsob sicilky. Milan dal v 17. tahu pěšce b2, aby získal aktivní hru. Nicméně soupeř hrál ostražitě a partie se pomalu, ale jistě posouvala do koncovky s materiálem namíň, až vznikla následující pozice:

sok_ostroh_2011_sacha

Tady černý na tahu zahrál automaticky „logický“ tah 45. …Vg4, kdy se zhlédl v dobytí dalšího pěšce, ovšem přehlédl nečekanou výmluvu bílého 46.Jd7+, kdy po vynuceném ústupu černého krále na g8 následuje mat Ve8.

sok_ostroh_2011_4Tvůrčí muka Milana Šáchy na 5. desce – jeho soupeř K.Hruška (v modrém) kontroluje z povzdálí

6. šachovnice Jakubec – Podškubka 1:0

Hrála se zavřená hra. Bílý rozestavil své figury výhodněji, zatímco Tondovi poněkud vázla souhra – zejména jeho jezdec na h7 stál špatně a nepodporoval hru. Když bílý obsadil věží osmou řadu, byl osud partie zpečetěn. Bohužel, partiář lze hodně špatně zrekonstruovat, proto uvádím pouze závěrečnou pozici, a to za použití fotografie:

sok_ostroh_2011_podskubka

Černý musí vynuceně ustoupit králem na g7, na což přijde Dc8 s totálním obsazením osmé řady a minimálně ziskem jezdce.

sok_ostroh_2011_5Analýza na 6. šachovnici již po boji

7. šachovnice Zemčík – Šťuka 0:1

V současné době nemám partii k dispozici, takže jenom stručné resumé. Jenda se dostal pod tlak soupeřových těžkých figur. Soupeř mohl rozhodnout matovým útokem, ale ulakotil se ziskem asi tří pěšců, což bylo pro zisk bodu rovněž více než dostačující.

8. šachovnice Konečný – Růčka 0:1

Zde se hrála nějaká nepravidelná zavřená hra. Náš hráč v 11. tahu uzmul soupeři pěšce. Následovalo manévrování a přeskupování, kdy bílý nezvolil zrovna šťastnou organizaci svých figur a korunou všemu nasadil svým 35. tahem – onou nevynucenou chybou v tenisovém žargonu – kdy svou věží přehradil obranářkou činnost své dámy a dal tak v plen pěšce f3:

sok_ostroh_2011_rucka

Zde zahrál bílý 35.Ve2, což vedlo ke zhroucení jeho pozice. Bez této „výpomoci“ by realizace aktivnější pozice Pavla ještě skýtala různé záludnosti. Cenný bod z pohledu dalšího vývoje zápasu.

Šach. ŠO Kunovice A ELO 4,5 - 3,5 TJ Lok. Uh. Ostroh ELO
1. Knotek Josef 2009 1 : 0 Rojar Libor 1945
2. Kadlec Pavel 1878 ½ : ½ Dvouletý Tomáš 1852
3. Šaňák František 1892 1 : 0 Kašpárek Ondřej 1868
4. Martinák Josef 1845 0 : 1 Malůš Petr 1772
5. Šácha Milan 1759 1 : 0 Hruška Karel 1864
6. Podškubka Antonín 1742 0 : 1 Jakubec Jiří 1746
7. Zemčík Jan 1607 0 : 1 Šťuka Josef 1707
8. Růčka Pavel 1750 1 : 0 Konečný Otto 1531

Takže po nepříliš vydařeném začátku nakonec nejtěsnější výhra. Bohužel přišla hodně pozdě a mohou nás jen mrzet nevyužité šance z předešlých zápasů. S ohledem na ostatní výsledky v tomto kole je zřejmé, že lépe než předposlední být nemůžeme, což znamená sestup do nižší třídy – zázrak z minulé sezóny, kdy týmy z kroměřížska odmítly účast v ZKS-západ, což nám umožnilo se udržet – se konat nebude.

Partie jsou k přehrání zde. Bohužel bez partií na šesté a sedmé šachovnici.

Aktualizováno (Pondělí, 28 Březen 2011 21:59)