Na třetí turnaj GP v rapid šachu žáků, který se konal 9.4.2011 ve Vsetíně, jsme odjeli pouze ve čtyřech. Celkem se turnaje zůčastnilo 101 šachistů a šachistek.

Nejvíce jich bylo v nejmladší kategorii, kde hrála plná čtyřicítka malých šachistů a šachistek. Náš oddíl zde zástupce neměl. Ve vyrovnaném turnaji se vítězem stal Karel Vraj z Hošťálkové, před Pavlem Budíkem ze Vsetína a Adamem Březinou z Hošťálkové.

V kategorii do 12 let jsme měli trio ve složení Michal Mašíček, Dominik Pollák a Ondřej Pospíšil. Michal, po druhém místě v Hluku a nepovedeném turnaji v Kroměříži, si při dobrém výsledku ve Vsetíně mohl uchovat naději na slušný výsledek v celkovém hodnocení série. Dominik a Ondra letos začínají, tak stále získávají zkušenosti, které se jim budou hodit v dalších letech.

Ondra s Dominikem svá první kola prohráli. V dalším průběhu se o něco lépe vedlo Dominikovi, když nečekaně porazil i jednoho z nejvýše nasazených, zkušeného Filipa Zavadila z Postoupek. Nutno dodat, že v prohrané pozici, po chybě soupeře. Ale hned v následujícím kole sehrál pěknou partii se zatím průběžně třetím hráčem celkového pořadí - Martinem Hronkem ze Zlína. Měl v ní blízko výhře, když v rovné koncovce neviděl vidličku, po které by zadarmo získal věž. Pak se projevila větší zkušenost soupeře a partii nakonec Dominik prohrál.

gp_vsetin_dominikDominik Pollák

Ondra čekal na výhru ještě o kolo déle než Dominik, vyhrál až ve čtvrtém kole. Nakonec si oba připsali tři body a skončili v těsném sousedství na 26., resp. na 27.místě.

gp_vsetin_ondraOndřej Pospíšil

Michal Mašíček měl ambice vyšší a taky je naplnil. Hned ve druhém kole dostal za soupeře suveréna soutěže Matyáše Kovaříka. Bohužel, rychle ztratil střelce, ale jak je u něj občas k vidění, tak teprve pak začal pořádně přemýšlet. A Matyášovi velmi zkomplikoval situaci, kdy mu nedovolil vyvinout věž a koně a krále vyhnal až na třetí řadu. Viz klíčová situace partie, Michal jako bílý je na tahu.

gp_vsetin_masicek_kovarik

Michal stojí aktivněji, ale bohužel nenašel správné pokračování. Stačilo zapojit do hry věž tahem Vd3 s hrozbou Vc3+ a ziskem věže nebo zdrcujícího útoku. Michal zvolil tah Ve1, který soupeř pokryl tahem De7. A když v dalším průběhu dámou opustil své strategické místo na c8 a dovolil vyvinout soupeři figury, pak již Matyáš neměl problém využít materiální převahu k výhře.

V dalším průběhu mu dost vycházel vstříc los, který mu nepřidělil žádného z hlavních konkurentů (Paul, Hronek, Gálik, Náplavová…) a tak relativně v pohodě všechny čtyři partie vyhrál. A v posledním kole si to měl rozdat o druhé místo v turnaji i v průběžném hodnocení GP s Miroslavem Rakušanem z Postoupek.

gp_vsetin_michalMichal v poslením kole s Rakušanem

Partie měla bohužel podobný průběh jako s Matyášem Kovaříkem. Relativně brzo ztrácí Michal dámu za věž. V dalším průběhu ale bojuje a při optimistické kombinaci Mirka získává figuru. Je to tedy již trochu veselejší, když má dvě věže a střelce proti dámě a věži. A hlavně se mu podařilo zahnat soupeřova krále až skoro na druhou stranu, když má svého krále slušně ochráněného a soupeřovy figury jsou částečně mimo hru. Zde je diagram, na tahu je Michal hrající bílými figurami.

gp_vsetin_masicek_rakusan

V této pozici je nabíledni tah 1.Vf3+ Ke2 2.Vc2+ Ke1. A po Sc4 nejde matu na po f1 zabránit. Bohužel Michal neviděl stejně jako s Matyášem a dovolil Mirkovi zapojit do hry věž a dámu a po chvilce se materiální převaha projevila.

Škoda dvou nepřesností v zahájení, kdy musel se silnějšími soupeři hrát s materiálním deficitem. I tak se dostal do dvou vyhraných pozic, hlavně u partie v posledním kole s Mirkem Rakušanem je škoda, že ji nedotáhl do vítězného konce. Nakonec tak Michal za pět bodů skončil na 5.místě, čtvrté mezi kluky. Vítězem se potřetí stal Matyáš Kovařík před Mirkem Rakušanem a Filipem Paulem. V celkovém pořadí pak bude ještě o druhé postupové místo a i třetí medailové místo velký boj. Ve hře minimálně o bronz je i Michal.

V nejstarší kategorii hrál Adam Skrášek. Povětšinu turnaje hrál na prostředních deskách, čemuž odpovídal i celkový výsledek čtyř bodů a celkové 13.místo. Komplet medailové posty obsadilo trio ze Starého Města v pořadí Pavel Němec, Ondřej Stuchlý a František Mrkus.

gp_vsetin_adamAdam Skrášek

Výsledky turnaje jsou zde, celkové pořadí po třech turnajích je pak zde.