K poslednímu zápasu ZKS – západ ročník 2010/2011 jsme zajížděli do nedalekých Polešovic.

Domácí nastoupili do desátého místa na soupisce, my jsme šáhli ještě o jeden post hlouběji. Hrálo se na Sokolovně, za okny byla krásná neděle, takže vzhůru do finále.

Ani případná výhra nám nezajišťovala šanci se udržet, ale chtěli jsme se pokusit alespoň si vylepšit renomé. Prapor vítězství pozvedl jako první Franta Šaňák, když získal figuru a soupeř vzdal. Pak byla chvíle klidu a zarputilé bojovnosti na šachovnicích. Druhý bod přidal Pavel Růčka, když přijal soupeřovu oběť figury a vyvrátil její nekorektnost. Pak ovšem přišly ke slovu domácí. Na čtvrté desce jsem neustál věžovku s pěšcem méně, kdy soupeř měl navíc aktivní hru a na první desce, rovněž ve věžové koncovce, neodolal Josef Knotek náporu Petrželky. Po remíze Pavla Kadlece na druhé šachovnici, byl tedy průběžný stav 2,5:2,5. Zbývající tři partie měly rozhodnout o výsledku klání. Na šestém prkně se  nejprve Tonda Podškubka dostal do nepříjemné pozice, kdy musel volit mezi ztrátou kvality, nebo výměnou dámy za věž a střelce. Tonda zvolil druhou variantu a při omezeném materiálu zatlačil soupeře a vybojoval důležitý bod. Na osmé desce bojoval Jiří Vavřík o půlku, ale to se mu bohužel nepovedlo. Za nerozhodného stavu 3,5:3,5 rozhodovala partie na páté desce, kterou za naše barvy hájil Milan Šácha. Soustředěným tlakem na soupeřova krále Milan získal cenný bod, který současně znamenal naše celkové vítězství 4,5:3,5.

A jako obvykle se nyní projdeme jednotlivými partiemi.

1. šachovnice Petrželka – Knotek 1:0

Domácí Petrželka zahájil dámským o dva, tudíž se hrálo zavřeně. Při přechodu do střední hry se dostal náš hráč pod mírný tlak a byla z toho horší koncovka, nakonec pěšcová, kdy měl domácí krajního volného „a“ pěšce, což rozhodlo. Náš Josef měl málo prostoru pro své figury, což umožnilo druhému Josefovi získat celý bod. Na diagramu je pozice po 35.Vc4. Po ústupu 35. …Va8 přišlo 36.d5 s rozhodujícím průnikem do pozice černého.

polesovice_sok_knotek

2. šachovnice Kadlec – Náplava Jakub ½:½

Tady se podle očekávání hrálo rovněž zavřeně. Pavel si ve střední hře vytvořil slibnou pozici a zle dotíral na soupeře v centru desky. Když se mu nepodařilo využít možnosti své pozice, skončila partie remízou věčných šachem ze strany soupeře.

Na diagramu je pozice po 27. tahu černého Db3?

polesovice_sok_kadlec

Na to reagoval Pavel 28. dxc7, což hodnotí Houdini okamžitě jako 0,00, tedy plichtu. Namísto toho ovšem mohl náš hráč tahem 28. Jd2 dosáhnou pozice hodnocené +2,6.

3. šachovnice Hlaváček Petr – Šaňák 0:1

Hrála se sicilská. Po vývinu figur a uvedení králů do bezpečí malou rošádou došlo v centru desky k výměnným operacím, kdy se domácí přepočítal a ztratil rozhodující materiál a tím i partii. Závěrečná pozice je na diagramu:

polesovice_sok_sanak

 polesovice_sok_foto3 Zleva Knotek, Kadlec a Šaňák

4. šachovnice Míša – Martinák 1:0

Po 1.e4 jsme hráli hru 4 jezdců. Vyvinuli jsme figury, provedli krátké rošády. Následné výměny figur jsem neprovedl zrovna vhodně, tudíž soupeř získal lepší pozici, kterou jsem mu vyšperkoval darováním pěšce – viz diagram:

polesovice_sok_martinak

Pozice po tahu černého …Vxf5, na což jsem zareagoval tahem pěšce na f3 (Houdini těžce káral), čímž jsem dopustil tah černého jezdce na f4 s vynuceným ziskem pěšce (d3 nebo c3). V partii to byl pěšec c3. V pozdější věžovce můj soupeř přesnou hrou dotáhnul partii do vítězného konce. Z mé strany pokračování letošní mizérie.

polesovice_sok_foto4Josef Martinák

5. šachovnice Churý – Šácha 0:1

Milan hrál něco na způsob Pircovy. Bílému se příliš nevydařilo zahájení, kdy měl ve hře dámu, ale celé dámské křídlo dřímalo ve výchozí pozici jako blaničtí rytíři. Následně Milan tísnil soupeře po dlouhé diagonále h1-a8, na níž si postavil baterii ze střelce a dámy. I po výměně dam pokračoval Milan aktivně. Diagram znázorňuje pozici po 36. tahu bílého Jd3:

polesovice_sok_sacha1

Na to přišlo 36. …Sg5 a po následujících výměnách zůstal náš hráč se střelcem za dva pěšce. Ovšem materiál nebyl tentokrát zásadní, protože partii rozhodl lov na bílého krále. Závěrečná pozice to dokládá:

polesovice_sok_sacha2

Černé figury obklíčily osamoceného bílého krále a bod byl doma, tedy u hostů. Pěkný výkon našeho hráče. Je třeba říct, že to byla rozhodující partie zápasu, která znamenala naše vítězství.

6. šachovnice Podškubka – Hlaváček Tomáš 1:0

Na 1.e4 odpověděl domácí hráč francouzsky. Po relativně klidném vývinu dospěla partie do pozice na diagramu – po 18.Je2:

polesovice_sok_podskubka1

Tonda předpokládal, že partie bude pokračovat v klidných vodách a plynule dopluje k remíze. Z letargie jej však vytrhl soupeřův tah 18. …Sa3! Náš hráč volil ztrátu dámy za věž a lehkou figuru. V dalším průběhu balancoval na pokraji porážky, a to v následující pozici po 27.Jf3:

polesovice_sok_podskubka2

Reakce černého 27. …Dd3 však byla nepřesná – Houdini doporučuje 27. …Da1+ a hodnotí pozici černého hodně kladnými body. Tonda se postupně dostal k tlaku na soupeřovu pozici a v závěru sevřel jeho krále na okraji šachovnici a pod matovými hrozbami donutil soupeře vzdát. Diagram ukazuje partii po 38. …Kh5. Zde jsme se při partii domnívali, že nejrychlejší cestou k výhře je 39.g4+. I Houdini mu dává nějakých +10:

polesovice_sok_podskubka3

Nicméně tah zvolený naším Tondou – 39.Vxg7 má hodnocení začínající M, tedy s matovým závěrem. Vytržení starého lva z letargie se tedy nakonec nevyplatilo a nám v tabulce přibyla další jednička.

polesovice_sok_foto2
Zleva Podškubka a Šácha

7. šachovnice Hrobař – Růčka 0:1

Taktéž zde francouzsky. Po výměnách v centru měl bílý izolanta na d4 proti černému pěšci e6. V jednom okamžiku Pavel opustil figurami rošádové  postavení svého krále a soupeř se tah ihned vrhnul svými figurami. Na diagramu je kritická pozice po 12. …Da5:

polesovice_sok_rucka

Bílý se vrhnul do útoku po  13.Jf6+ Kh8 zahrál 14.Jxh7, což je rozhodující omyl bílého. V následujícím průběhu náš hráč vyvrátil tuto kombinaci a zůstal s materiálem navím, načež soupeř vzdal.

8. šachovnice Vavřík – Náplava Michal 0:1

Úvodní tahy vypadaly na Caro-Kann a pak to přešlo do něčeho polozavřeného. Po generálních výměnách vznikla koncovka s dvěma věžemi a jezdcem plus pěšci na obou stranách. Diagram ukazuje pozici po 30. …Vcb7:

polesovice_sok_vavrik

Počítač hodnotí pozici jako mírně lepší pro černého (stále Houdini). Po odpovědi našeho hráče 31.a6? již body v hodnocení černé pozice narůstají. V dalším průběhu Jiří neudržel slabého pěšce na c3 a jeho pozice se zhroutila.

polesovice_sok_foto1
Zády na osmičce Vavřík a osamocený soupeř Pavla Růčky, který fotí

V posledních dvou kolech tedy dvakrát výhra, byť tím nejtěsnějším poměrem. Škoda promarněných šancí v ostatních zápasech. Večer již víme, že jsme obsadili 11., tedy předposlední příčku, což dle regulí znamená sestup do RP…

Partie si můžete přehrát zde.

Šach. TJ Polešovice ELO 3,5 - 4,5 ŠO Kunovice A ELO
1. Petrželka Josef 2272 1 : 0 Knotek Josef 2009
2. Náplava Jakub 1800 ½ : ½ Kadlec Pavel 1878
3. Hlaváček Petr 1785 0 : 1 Šaňák František 1892
4. Míša Stanislav 1895 1 : 0 Martinák Josef 1845
5. Churý Petr 1780 0 : 1 Šácha Milan 1759
6. Hlaváček Tomáš 1684 0 : 1 Podškubka Antonín 1742
7. Hrobař Vlastimil 1864 0 : 1 Růčka Pavel 1750
8. Náplava Michal 1692 1 : 0 Vavřík Jiří 1420

Aktualizováno (Středa, 18 Květen 2011 09:58)