Již poněkolikáté v řadě se finálový turnaj Přeboru škol v kategorii 1.-5.tříd odehrál v hotelu Petr Bezruč v Malenovicích, tentokráte v termínu 12.-13.dubna. Za náš kraj si možnost startu vybojovaly ZŠ Hošťálková a ZŠ Unesco Uherské Hradiště, složená komplet z našich hráčů.

Pro kluky konkrétně Tomáše Fridricha, Lukáše Oplatka, Tomáše Jurču a Alberta Zelnitiuse, byla už velkým úspěchem samotná účast na republikovém finále, kam se probojovali druhým místem v krajském kole. ZŠ Unesco byla nasazena mezi 29 nejlepšími školami jako číslo 22, její ambice tedy rozhodně nemohly být přehnaně vysoké. Pro Unesco to byla již třetí účast na republice během čtyř let. Před třemi lety skončila sestava Fusková, Stuchlý, Danyuk a Skrášek na 8.místě, předloni pak tým skončil těsně druhý, když Pavla Danyuka nahradil Toník Krmíček.

prebor-skol-republika-2009Zleva Stuchlý, Fusková, Krmíček a Skrášek a za nimi moje maličkost

Po pohodové cestě a zahájení turnaje nás čekala v prvním kole jedna z pražských škol. Remízu uhrál jen Tomáš Jurča, Tom Fridrich a Lukáš Oplatek byli s dorosteneckými extraligovými hráči z Oázy Praha bez šance. V dalších zápasech to již bylo mnohem vyrovnanější. Nejprve zásluhou Tomášů remíza s Dublovicemi, pak těsná výhra s Brnem, když se k Tomášům přidal remízou Albert. Ve čtvrtém kole se dobře rozehrané partie obrátily, když vyhrát dokázal potřetí v řadě Tomáš Fridrich, a tak prohráváme 1:3 s Českou Vsí. Poslední úterní zápas pak remíza se Stříbrnou Skalicí, kdy duo na prvních deskách podlehlo svým soupeřkám.

prebor-skol-republika-2

Druhý den začínáme opět remízou, tentokráte s Lanškrounem. Vyhrává Tom Fridrich a Albert Zelnitius. V sedmém kole získává Albert třetí výhru v řadě, vítězí i Tomáš Jurča. Tom Fridrich s hráčem s ELEM přes 1400 hraje naprosto vyrovnanou partii, ale pak zbytečně ztrácí kvalitu a prohrává, tedy opět 2:2. V osmém kole nás čeká Kuřim, zde jsou partie mimořádně vyrovnané. Pak získává Albert výhodu dámy, ale dělá chybu a dámu vrací i s úroky a prohrává. Tomáš Jurča partii dotahuje do vítězného konce, bohužel jako jediný. Tomáš Fridrich dělá chybu a ztrácí věž, a Lukáš neudrží koncovku, kdy měl dva jezdce proti dvěma střelcům. V posledním kole máme volno a tedy kontumační výhru 4:0.

Za 17 bodů nám patří 21.místo na úrovni nasazení. Tomáš Fridrich získal na těžké první desce 4/8. Lukášovi Oplatkovi turnaj naprosto nevyšel, když udělal několik hrubých chyb a byl bez bodu. Tradičně nejvíce bodů udělal Tomáš Jurča na třetí desce, konkrétně 5,5. Nejmladší Albert získal 3,5 bodu.

prebor-skol-republika-1Zleva Fridrich, Oplatek, Jurča a Zelnitius

Jako druhá škola z našeho kraje byla ZŠ Hošťálková, která patřila k favoritům soutěže.  Začala dvěma výhrami 4:0, což ji katapultovalo na první desku, kterou již do konce turnaje neopustila, a stále udržovala náskok, který před posledním kolem činil 2 body na druhého a dva a půl na třetího. Bohužel, jak se ukázalo, poslední kolo bylo v režii škol z Hradce Králové. ZŠ Josefa Gočára poráží Hošťálkovou 2,5:1,5 a to v kombinaci s výhrou ZŠ Milady Horákové 4:0 znamená, že se bodově dotahuje na Hošťálkovou a lepším pomocným hodnocením ji předstihuje. Opakovala se tak bohužel podobná situace z před dvou let, kdy ZŠ Unesco UH měla též po prvním dnu tříbodový náskok, aby nakonec na pomocné hodnocení skončila druhá.

O stříbro pro Hošťálkovou se zasloužila čtveřice Jakub Krejča, Jakub Gálik, Karel Vraj a Adam Březina. Kromě Jakuba Krejči můžou všichni hrát i příští rok.

prebor-skol-republika-3Zleva vedoucí Fratišek Veselský, Krejča, Gálik, Vraj a Březina

Výsledky jsou k dispozici na chess-results.