V rámci 3.ročníku kunovského šachového festivalu jsme uspořádali v sobotu simultánku s velmistrem Zbyňkem Hráčkem a v neděli rapid turnaj.

Sobotní simultánka nebyla jako v minulosti hlavní akcí, tak jsme ji uspořádali ve venkovním prostoru v Areálu Jízdy králů. Zahrálo si ji devět zejména domácích hráčů. Ale přijela si zahrát i dvojice kluků z Hranic a Polabin. A aby se obsadilo všech devět nachystaných šachovnic, zahrála si i Joanna Worek.

Ta též jako jediná uhrála remízu, zbývajících osm partií Zbyněk Hráček během asi 1,5 hodiny vyhrál.

simultanka-hracekSobotní simultánka

V neděli se pak odehrál rapid turnaj. Turnaj byl silně obsazen, aktér sobotní simultánky Zbyněk Hráček byl nasazen „až“ jako čtvrtý. Jedničkou byl David Navara, dvojkou Sergej Movsesjan, trojkou pak Vojta Plát.

Celkem se prezentovalo 80 hráčů z okolí, ale přijelo i mnoho hráčů z daleka. Hrálo se ve sportovní hale, kde měl každý hráč dostatek prostoru ke hře.

rapid_kunovice_2017_2Sportovní hala v Kunovicích

V pátém kole se na prvních dvou deskách střetla první nasazená čtveřice.

rapid_kunovice_2017_1Zleva Plát, Hráček, Navara, Movsesjan

Ale plný počet 4 bodů měla jen trojice, když Zbyněk Hráček ztratil půlbod za remízu s Jaroslavem Vrtalem. V pátém kole skončily obě partie remízou, stejně tak remízové byly i partie na prvních třech deskách v kole šestém.

rapid_kunovice_2017_4O partie na předních stolech byl zájem. Zde hlouček sleduje partii Navara - Zpěvák

Vyjasňovat se začalo v dalším kole, kdy v důležitém zápase David Navara porazil Vojtu Pláta. Spolu se Sergejem Movsesjanem měli bodový náskok před posledním kolem. Ten si udrželi až do konce. Lepší pomocné hodnocení měl David Navara, který se tak stal vítězem turnaje. Ze sedmičky šestibodových po osmém kole vyhrála jen dvojice Vojtěch Plát, který obsadil třetí místo a Martin Húsek. Tento osmnáctiletý junior ze Starého Města byl největším překvapením turnaje, protože byl až 14 nasazený a nechal za sebou mnoho silných hráčů.

V druhé desítce byli nasazeni i 5.Petr Kapusta a 6.Martin Přibyl, kteří měli 6,5 bodu. Až za nimi skončili 7.Pavel Zpěvák, 8.Joanna Worek a 9.Zbyněk Hráček.

rapid_kunovice_2017_6První osmička zleva od prvního místa: GM Navara, GM Movsesjan, IM Plát, Martin Húsek, Petr Kapusta, IM Zpěvák, WGM Worek

Z domácích hráčů jako druhý nejlepší za Pavlem Zpěvákem skončil Mikuláš Trávníček. Za pět bodů skončil na 30.místě (nasazen 56., perfo 1896). Kromě jedné partie hrál vše s hráči 1850-2050.

rapid_kunovice_2017_5Mikuláš Trávníček (vpravo) sehrál výborný turnaj

Čtyři body uhrála trojice Josef Knotek, Gabriel Slanicay a David Kovařík. Výborný turnaj sehrál Jakub Krchňáček. Získal 3,5 bodu a obsadil 59.místo (perfo přes 1600). Porazil mj. zkušeného Petra Vaňharu, remizoval s Janem Javorem.

rapid_kunovice_2017_3Jakub Krchňáček (vlevo) při vítězné partii s Petrem Vaňharou

Výsledky turnaje jsou na chess-results, fotogalerie ze simultánky je zde, z nedělního turnaje pak zde.