Poslední dubnový den se do Brumova-Bylnice sjelo celkem 78 hráčů a hráček na tradiční Hradní věž. Náš oddíl reprezentovala pětice našich členů.

Nejvíce nadějí jsme vkládali do Tomáše Fridricha, který hrál naposled v mladší kategorii. Bohužel hned ve třetím kole prohrál s Ondru Vaškem z Osvětiman. Ale další tři partie opět vyhrál, když zvítězil i se silným Adamem Březinou z Hošťálkové.

brumov_2011_tomTomáš Fridrich

V sedmém kole zasedl na první stůl s Kryštofem Suchánkem ze Zlína, který s plným počtem bodů vedl. V průběhu partie mohl sebrat vynuceně dvě figury, ale zahrál tak, že získal jen jednu, ale i tak měl jasně vyhranou pozici. Bohužel, přišla chyba, po které si nechal dát mat na poslední řadu. Sám se tak připravil o spoluvedení po sedmém kole a o partii s Karlem Vrajem o vítězství. V posledním kole byl jeho soupeřem Erik Matúš z Francovy Lhoty. Tom měl pěknou pozici, ve které správně obětoval střelce za dva piky a rozhodující útok. Viz obrázek.

brumov_2011_fridrich_matus

Po výměně střelce za piky, bohužel ale ten rozhodující tah nezahrál a po výměně dam zůstal s figurou méně a partii posléze prohrál, čímž se připravil o třetí místo. Nakonec obsadil osmé místo, když měl druhé nejvyšší pomocné hodnocení ze všech hráčů. Škoda nevyužitých šancí v dobře rozehraných posledních dvou partiích.

V turnaji bez ztráty bodu vyhrál Kryštof Suchánek před Karlem Vrajem a Adamem Březinou. Celkem hrálo 40 dětí.

brumov_2011_mladsiZleva Karel Vraj, Kryštof Suchánek a Adam Březina

Ve starší kategorii hrála čtveřice Adam Skrášek, Antonín Krmíček, Michal Mašíček a Lukáš Oplatek. Zde se hraje až do 18 let, tak rozdíly ve výkonnosti jsou dost velké, když na předních šachovnicích hrají hráči a hráčky se zkušeností s ligou a extraligou dorostu, nebo z KP a ZKS dospělých. A naopak vzadu začátečníci, pro které je to jeden z prvních turnajů v životě.

Z našich se nejlépe vedlo při prvním startu mezi staršími, loni třetímu v mladší kategorii, Michalu Mašíčkovi. Ten získal 4 body z osmi partií a obsadil 22.místo. Hned za ním skonči,l taky s padesátiprocentní úspěšností ,Toník Krmíček. Ten sehrál pěknou partii s Josefem Bednaříkem, oporou ligového družstva Hoštálkové (aktuální ELO 1625). V partii vznikl podobný motiv jako u Toma Fridricha, viz diagram vlevo.

brumov_2011_krmicek_bednarik

I zde správně vzal pěšce na h6 (lepší bylo brát na g7), kterého soupeř sebral, a vznikla pozice vpravo. Zde se bohužel Toník spokojil se ziskem jezdce místo správného šachu věží s následným matem. V následujícím průběhu partie už se oběma zkracoval čas, začalo se blicat. Oba ztratili dámy, a i když měl Toník lepší pozici, tak rychlejší ruku měl Josef Bednařík a Toník spadl na čas. Škoda velmi pěkně hrané partie.

brumov_2011_tonikToník Krmíček

Adam Skrášek skončil se 3,5 body na 26.místě. Na většině rapidů předvádí mnohem lepší hru než je pak umístnění, hlavně z důvodu špatného hospodaření s časem. Za „mlada“ hrával stejně rychle jako např. ještě nedávno Michal Mašíček, nebo stále ještě v některých zápasech Tomáš Fridrich. Ale poslední roky už hraje pomalu, což má za příčinu, že mnohokráte prohraje na čas nebo chybou v časovce. Ne nadarmo letos i loni uhrál výborný výsledek v KP starších žáků, kde se hraje na hodinu a pořádné zamyšlení je naopak potřeba.

brumov_2011_michal_adamMichal Mašíček – Adam Skrášek

I zde třeba v prvním kole, s pozdějším finalistou na hradě Jakubem Náplavou z Osvětiman, měl celou dobu vyrovnanou pozici, ale když Adam měl praporek nahoře (méně než dvě minuty), měl Jakub na složitou koncovku plnou figur více než deset minut. A čas a zkušenosti pak rozhodly. Podobně měl výrazně lepší pozici s Petrem Janskou, ale čas opět podobně jako s Kubou Náplavou, a tak nakonec přijal nabídku remízy, z které měl Petr očividnou radost.  Lukáš Oplatek se dvěma výhrami v posledních dvou kolech dostal na tři body a obsadil 33.místo.

Pořadí na prvních třech místech bylo velmi těsné. Trojice měla šest bodů a rozhodoval půlbod pomocného hodnocení. Vítězem se stal Ondra Karlík z Hošťálkové před Jakubem Náplavou a Bárou Kolomazníkovou ze Zlína.

brumov_2011_finaleJakub Náplava – Ondřej Karlík. Vše sleduje ředitel turnaje Jiří Častulík a partii zapisovala Barbora Kolomazníková

Ondra si vybral bílé barvy a nutnost na hradě vyhrát, což se mu i povedlo a stal se vítězem.

brumov_2011_zive

Výsledky jsou v excelu nebo na chess-results: mladší, starší. Pár dalších fotek je v naší fotogalerii.