Hradní věž v Brumově
Poslední dubnový den se do Brumova-Bylnice sjelo celkem 78 hráčů a hráček na tradiční Hradní věž. Náš oddíl reprezentovala pětice našich členů.
Nejvíce nadějí jsme vkládali do Tomáše Fridricha, který hrál naposled v mladší kategorii. Bohužel hned ve třetím kole prohrál s Ondru Vaškem z Osvětiman. Ale další tři partie opět vyhrál, když zvítězil i se silným Adamem Březinou z Hošťálkové.
Tomáš Fridrich
V sedmém kole zasedl na první stůl s Kryštofem Suchánkem ze Zlína, který s plným počtem bodů vedl. V průběhu partie mohl sebrat vynuceně dvě figury, ale zahrál tak, že získal jen jednu, ale i tak měl jasně vyhranou pozici. Bohužel, přišla chyba, po které si nechal dát mat na poslední řadu. Sám se tak připravil o spoluvedení po sedmém kole a o partii s Karlem Vrajem o vítězství. V posledním kole byl jeho soupeřem Erik Matúš z Francovy Lhoty. Tom měl pěknou pozici, ve které správně obětoval střelce za dva piky a rozhodující útok. Viz obrázek.
Po výměně střelce za piky, bohužel ale ten rozhodující tah nezahrál a po výměně dam zůstal s figurou méně a partii posléze prohrál, čímž se připravil o třetí místo. Nakonec obsadil osmé místo, když měl druhé nejvyšší pomocné hodnocení ze všech hráčů. Škoda nevyužitých šancí v dobře rozehraných posledních dvou partiích.
V turnaji bez ztráty bodu vyhrál Kryštof Suchánek před Karlem Vrajem a Adamem Březinou. Celkem hrálo 40 dětí.
Zleva Karel Vraj, Kryštof Suchánek a Adam Březina
Ve starší kategorii hrála čtveřice Adam Skrášek, Antonín Krmíček, Michal Mašíček a Lukáš Oplatek. Zde se hraje až do 18 let, tak rozdíly ve výkonnosti jsou dost velké, když na předních šachovnicích hrají hráči a hráčky se zkušeností s ligou a extraligou dorostu, nebo z KP a ZKS dospělých. A naopak vzadu začátečníci, pro které je to jeden z prvních turnajů v životě.
Z našich se nejlépe vedlo při prvním startu mezi staršími, loni třetímu v mladší kategorii, Michalu Mašíčkovi. Ten získal 4 body z osmi partií a obsadil 22.místo. Hned za ním skonči,l taky s padesátiprocentní úspěšností ,Toník Krmíček. Ten sehrál pěknou partii s Josefem Bednaříkem, oporou ligového družstva Hoštálkové (aktuální ELO 1625). V partii vznikl podobný motiv jako u Toma Fridricha, viz diagram vlevo.
I zde správně vzal pěšce na h6 (lepší bylo brát na g7), kterého soupeř sebral, a vznikla pozice vpravo. Zde se bohužel Toník spokojil se ziskem jezdce místo správného šachu věží s následným matem. V následujícím průběhu partie už se oběma zkracoval čas, začalo se blicat. Oba ztratili dámy, a i když měl Toník lepší pozici, tak rychlejší ruku měl Josef Bednařík a Toník spadl na čas. Škoda velmi pěkně hrané partie.
Toník Krmíček
Adam Skrášek skončil se 3,5 body na 26.místě. Na většině rapidů předvádí mnohem lepší hru než je pak umístnění, hlavně z důvodu špatného hospodaření s časem. Za „mlada“ hrával stejně rychle jako např. ještě nedávno Michal Mašíček, nebo stále ještě v některých zápasech Tomáš Fridrich. Ale poslední roky už hraje pomalu, což má za příčinu, že mnohokráte prohraje na čas nebo chybou v časovce. Ne nadarmo letos i loni uhrál výborný výsledek v KP starších žáků, kde se hraje na hodinu a pořádné zamyšlení je naopak potřeba.
Michal Mašíček – Adam Skrášek
I zde třeba v prvním kole, s pozdějším finalistou na hradě Jakubem Náplavou z Osvětiman, měl celou dobu vyrovnanou pozici, ale když Adam měl praporek nahoře (méně než dvě minuty), měl Jakub na složitou koncovku plnou figur více než deset minut. A čas a zkušenosti pak rozhodly. Podobně měl výrazně lepší pozici s Petrem Janskou, ale čas opět podobně jako s Kubou Náplavou, a tak nakonec přijal nabídku remízy, z které měl Petr očividnou radost. Lukáš Oplatek se dvěma výhrami v posledních dvou kolech dostal na tři body a obsadil 33.místo.
Pořadí na prvních třech místech bylo velmi těsné. Trojice měla šest bodů a rozhodoval půlbod pomocného hodnocení. Vítězem se stal Ondra Karlík z Hošťálkové před Jakubem Náplavou a Bárou Kolomazníkovou ze Zlína.
Jakub Náplava – Ondřej Karlík. Vše sleduje ředitel turnaje Jiří Častulík a partii zapisovala Barbora Kolomazníková
Ondra si vybral bílé barvy a nutnost na hradě vyhrát, což se mu i povedlo a stal se vítězem.
Výsledky jsou v excelu nebo na chess-results: mladší, starší. Pár dalších fotek je v naší fotogalerii.