Víkend v hlucké hale patřil šachistům, kteří se sjeli na 3.ročník Memoriálu Vratislava Hory, který pořádají oddíly ze Starého Města a Boršic, kde pan Hora působil. Celkem přijelo 23 čtyřčlenných družstev. Oproti loňským 40 je to pokles, když chyběla zejména loni přítomná družstva z Maďarska a Polska a některá družstva ze Slovenska. Náš oddíl též nakonec postavil jen jedno družstvo, oproti dřívějším dvěma.

Původně jsem chtěl, jako v minulých dvou ročnících hrát s dvojicí družstev vždy po jedné v každé kategorii, ale mladší družstvo se sestavit nepodařilo. Fotbalové, karatistické a školní povinnosti plus onemocnění Tomáše Fridricha znamenalo pětici vyřazených, a tak do mladšího týmu zbyla jen dvojice Michal Mašíček a Lukáš Oplatek. Ve dvou se hrát nedá, tak po příjezdu do Hluku a zjištění, že týmy ZŠ Mařatice a Staré Město E mají pouze tři členy, je rozhodnuto. Lukáš na první desce hraje za Mařatice, Michal pak za Staré Město E. Až v průběhu prvních kol zjišťujeme spolu s Radimem Stuchlým, že by pro Michala i Staré Město byla lepší varianta, kdyby hrál na 4.desce za Staré Město D.

Starší družstvo hrálo v nominované sestavě ve složení Martin Hromada, Adam Skrášek, Josef Paška a Antonín Krmíček, nasazeno jako číslo 16. První tři kola tradiční houpačka a třikrát výsledek 4:0. Nejdříve prohráváme s Grygovem v čele Tadeášem Baláčkem (ELO 2235), ale Toník se dlouho držel s Jáchymem Barešem a velmi dobře hrál i Adam Skrášek s Alfimovem (ELO 1817). Ve druhém kole rychlá výhra s Mařaticemi, ve třetím prohra s béčkem Orlové. Ve čtvrtém kole pak poprvé vyrovnaný zápas se Sokolem Postoupky B.

hora_2011_sok_postoupkyVepředu Julča Šimčáková hraje s Toníkem Krmíčkem

Po více než půlhodině se hrají všechny partie a nikde není rozdíl větší než jeden pěšec. Nejdříve se rozhoduje na třetí desce, kde Josef Paška prohrává s Michalem Scheichenostem, vyrovnává šťastně Toník Krmíček v partii s Julčou Šimčákovou, kdy sympatické Julče padá praporek v jasně vyhrané koncovce. Toník měl pěkný útok, ale pak udělal chybu a poztrácel materiál. Martin na první desce udržel remízu, když skoro celou partii hrál s Michaelem Richterem s pikem méně. Jako poslední končil Adam Skrášek, který naopak měl pěšce navíc, kterého v koncovce, kdy měl jezdce a Jan Netušil střelce, nakonec prosadil. Vyhráváme tedy se zkušeným týmem 2,5:1,5. Pohříchu to byl první a poslední vyrovnaný zápas.

V dalším kole s hratelným mladým týmem Orlové C rychle relativně rychle prohráváme 3:0, od kanára nás zachránil jen Adam Skrášek remízou s Janou Kubošovou. Poslední sobotní soupeř je domácí Hluk. Rychle vedeme 3:0, ale Josef Paška má materiálový deficit s Tomášem Slavíkem. Postupně ztrátu snižuje, několikrát odmítá remízu, aby nakonec matem stanovil konečný výsledek na 4:0.

V neděli se mění fotbalisté, když za Josefa Pašku nastupuje Tomáš Jurča. V prvním zápase máme Lokomotivu Brno B.

hora_2011_jurcaTomáš Jurča si zahrál v nedělních zápasech

Tomáš Jurča prohrává, ale Toník s Adamem vyhrávají a čeká se na Martina. Ten má jasně vyhranou pozici, ale realizace je poněkud pomalá a čas se krátí. Martin i s nahnutou fanglí hraje svým tempem, a už to vidím bledě. Ale nakonec uvolňuje střelcem prostor pro svou věž na závěrečný matový útok a s několika sekundami vyhrává. Vítězíme tedy 3:1 a čeká nás Staré Město D. Zde prohráváme naopak 1:3, kdy vítězí jen Tomáš Jurča nad Kryštofem Dlouhým. Zbytek nestačí na Ondru Stuchlého, Frantu Mrkuse a Honzu Nekardu a prohrává. Los posledního kola je pro nás více než příznivý, kdy dostáváme Staré Město E a přichází naše další výhra 4:0.

To nás posunuje ve vyrovnaném středu tabulky na 10.místo. Škoda relativně malého počtu družstev, mezi kterými byl velký výkonnostní rozdíl. Mnoho našich zápasů končilo jednoznačně, chtělo to více zápasů jako s Postoupkami. Martin zahrál na první desce solidně, uhrál bod a půl s elově silnějšími hráči a získal 4,5 bodu. Nejvíce bodů měl tradičně Adam Skrášek, který oproti některým minulým rapidům dobře hospodařil s časem. Výhra s Netušilem, remíza s Kubošovou, celkově 5,5 bodu je pěkný výsledek. Oba potvrdili, že jsou nejlepší, a že jim vyhovuje delší tempo.

hora_2011_martin_adamsoustředění Martin a Adam

Jožka prohrál jen se silnějšími soupeři, ale někdy to byla až moc jasná záležitost. Měl 2 body ze šesti sobotních partií. Toník měl občas trochu štěstí, ale zisk pěti bodů je ucházející výsledek v první sezóně za starší družstvo. Tom Jurča měl dva body ze tří v nedělních zápasech.

Michal Mašíček měl na první desce 4/8, kdy porazil i silného Matěje Hrabala a měl pěknou partii s Michalem Žitným z Lokomotivy Brno B, kde ale v oboustranně útočné partii nakonec slavil výhru jeho soupeř. Ten mimochodem hrál jen tři nedělní zápasy a shodou okolností si udělal takový přebor Kunovic, když postupně hrál s Martinem, Michalem i Lukášem. Lukáš uhrál na první desce za Mařatice bod s Jiřikovským s Hluku. Na druhé desce byl Honzík Zemčík, který získal bod a půl. Snad se příští rok nebude opakovat letošní souběh různých akcí a opět postavíme dvě družstva.

hora_2011_michal_lukasMichal Mašíček hraje s Lukášem Oplatkem, vedle kterého je i Honzík Zemčík

Co se týče boje o špici, tak zde od začátku odskočila tři nejvýše nasazená družstva Lokomotivy Brno A, Boršic A a Slavie Orlové A. O jejich vyrovnanosti svědčí, že všechny tři vzájemné zápasy skončily remízou 2:2. Před rozhodujícím kolem měla všechna tři družstva stejný počet bodů a velmi podobné pomocné hodnocení. A jelikož už všichni odehráli zápasy s nejlepšími družstvy, tak jejich soupeři už přece jen byli slabší, což znamenalo pro výhru v turnaji zvítězit co nejvyšším rozdílem. Pouze Lokomotivě Brno A se povedlo vyhrát 4:0, což pro ně znamenalo turnajové vítězství. Sestava vítězů byla Jiří Musil, host z Hošťálkové Ondřej Karlík, Martin Hošek a Lukáš Sikora.

Hora_2011_lokoALokomotiva Brno A – zleva Ondřej Karlík, Lukáš Sikora, Jiří Musil a Martin Hošek

Jednu remízu ztratil tým Boršic A, pro které to tak znamenalo druhé místo. Družstvo hrálo v sestavě Luděk Volčík, Adam Gabriel, Erik Pfeffer a Adam Šimoník.

Hora_2011_borsiceBoršice A – zleva Adam Šimoník, Luděk Volčík, Adam Gabriel a Erik Pfeffer

Třetí pak o další půlbod skončila Slavia Orlová A hrající v sestavě Mrázek, Kawulok, Luczyk a Novák. Čtvrté místo  obsadil Slovan Havířov, páté A64 Grygov.

V mladší kategorii do 12 let svedl los posledního kola dosud vedoucí družstva Starého Města D a Kyjova. Ale když jejich napínavý vzájemný zápas skončil remízou 2:2, obě družstva přeskočila Lokomotiva Brno B, která v posledních dvou kolech měla slabé soupeře a vyhrála tedy podvakrát 4:0. Lokomotiva Brno B hrála v sestavě Michal Žitný, Dominik Fryda, Tomáš Koci, Eliška Vavřínková, Tereza Koci a Anna Vavřínková.

Hora_2011_lokoBLokomotiva Brno B – zleva Michal Žitný, Tomáš Koci, Dominik Fryda a Tereza Koci

Staré Město D v sestavě Ondřej Stuchlý, František Mrkus, Jan Nekarda a Kryštof Dlouhý obsadilo místo druhé před Sokolem Kyjov, které hrálo v sestavě Radek Zeman (host z Durasu Brno), Marek Jagoš, Michael Malík a Jakub Strnad. V celkovém pořadí se týmy seřadily za sebou od 13.místa.

Hora_2011_stare_mestoDStaré Město D – zleva Kryštof Dlouhý, Jan Nekarda, František Mrkus a Ondřej Stuchlý

Na celkově šestém místě skončil A-tým Starého Města. Zajímavostí je, že první šestice skončila přesně dle svého nasazení. A u elitního týmu Starého Města jistě stojí za zmínku, že v něm hrála trojice dívek v pořadí Jana Zpěváková, Majka Phamová a Martina Fusková, které na první desce doplnil Lukáš Fusek. Chyběl Vojta Dobeš, který se v sobotu vracel z Dánska, s ním by tým jistě bojoval o medaile.

hora_2011_stare_mesto_AZleva Jana Zpěváková, Majka Phamová a Martina Fusková

První dva stoly byly přenášeny on-line, o což se starala dvojice František Vrána a Radim Stuchlý. V sobotu večer se uskutečnila simultánka, kde Zbyňka Hráčka, který se omluvil, nahradila dvojice Rostislav Kuboš a František Vrána. Pořadatelé opět připravili mnoho cen, kdy nikdo neodešel s prázdnou, a pěkné poháry pro nejlepší.

hora_2011_ceny

hora_2011_pohary

Ceny předávala dvojice Stanislav Volčík a Jiří Novák, který je místopředsedou republikové komise mládeže. Doufám, že se pánové nebudou zlobit, když téměř stokilový autor článku zveřejní jejich fiktivní rozhovor.

hora_2011_volcik_novakVolčík: „Vidím, že tvoje manželka vaří stejně dobře jako moje“ …

hora_2011_volcik_novak_2Novák: „To máš pravdu, ale na mé postavě to není vůbec poznat“ :-).

Všechny informace jsou na turnajových stránkách. Kompletní výsledky jsou tradičně na chess-results, fotogalerie je zde. O turnaji je report i na nejlepším a nejčtenějším šachovém serveru, kterým je novoborský web. Dále o turnaji informují následující oddílové stránky: Boršice, Postoupky, Lokomotiva Brno.

Aktualizováno (Úterý, 17 Květen 2011 11:11)