Ve Zlíně se v sobotu 21.5. dohrál letošní ročník GP Zlínského kraje v rapidu mládeže. Náš oddíl zastupovala čtveřice šachistů.

Na turnaj odjela čtveřice Adam Skrášek, Antonín Krmíček, Michal Mašíček a Lukáš Oplatek. První dva se představili v nejstarší kategorii do 14 let, zbylá dvojice pak v kategorii do 12 let. Nejvíc pozornosti se upíralo na Michala, který měl reálnou šanci na medaili v celkovém pořadí a velmi teoretickou i na postup na MČR. Celkem se do Zlína sjelo 77 šachistů a šachistek z celého Zlínského kraje. Hrálo se v hrací místnosti ŠK Zlín, kde byly dvě mladší kategorie, čtrnáctiletí pak hráli v patře.

Matyáš Kovařík měl v prostřední kategorii jistý postup, tak si ve Zlíně zahrál o kategorii výše, a o dalších medailích i o druhém postupujícím na MČR si to tak mohli všichni adepti rozdat sami mezi sebou. Jak jsem uvedl, byl mezi nimi i náš Michal Mašíček. Ten se hned ve druhém kole utkal s Filipem Paulem ze Zlína. V partii si Michal vypracoval náskok věže, ale bohužel soustředění na partii nebylo po celou sobotu takové jako v posledních turnajích u něj bývá pravidlem, a jak by si  to i důležitost turnaje žádala. Více než své partii se věnoval poslechu Rosti Svobody, který rozebíral na sousední šachovnici pěšcovou koncovku partie Martina Hronka a Honzy Nekardy. Sice správně odpovídal na jeho otázky po zásadách pěšcovek, ale po pár tazích své partie byl bez věže a materiál se tedy srovnal.

gp_zlin_2011_masicek_paul_1

Pak v této pozici asi tři tahy ani jeden neviděli Dxb8+ s následným ziskem střelce a jasnou výhrou. A po pár dalších tazích se do lepší, resp. matové pozice dostal Filip.

gp_zlin_2011_masicek_paul_2

Michal po napadení dámy věží zahrál Dg3-Dg6 s nabídkou výměny dam. Tu samozřejmě Filip nepřijal a zahrál Df4+. Bílý ustoupil Kg1. Zde ale místo matu (…Ve1+ 2.Sf1 Vxf1 mat) Filip ukořistil věž na c7, hrálo se tedy dále. Partie dospěla do koncovky V+S proti králi, kdy ale Filip měl na realizace převahy relativně málo času. A ten mu chyběl, a s ním i potřebný klid, protože místo uklizení střelce bokem a matování jen věží se stále snažil do hry zapojit zbytečně i střelce. Partie nakonec skončila patem, když měl Filip na hodinách poslední tři sekundy.

gp_zlin_2011_masicek_paul_3

V dalším průběhu turnaje prohrál s Erikou Náplavovou a po velmi špatně sehrané partii pouze remizoval s Husičkou z Hošťálkové. V posledním kole měl za soupeře Martina Hronka z pořadatelského oddílu, což byl i zápas o celkový bronz. Partii prohrál a tak se čekalo na další výsledky. Zejména pak na partii Miroslava Rakušana s Filipem Paulem. Mirek očekávaně prokazoval svoji výkonnost a vyhrál i svoji sedmou partii a bez ztráty bodu turnaj vyhrál. A když Honza Nekarda porazil svého soupeře, tak obsadil druhé místo a předstihl Filipa Paula, který skončil na třetím místě. Michal obsadil šesté místo, páté mezi kluky. A to mu pak v součtu stačilo na celkové třetí místo o dva body před dvojicí zlíňáků Filip Paul a Martin Hronek. Michal odehrál výborně liché turnaje v Hluku a Vsetíně, sudé v Kroměříži a ve Zlíně to bylo horší. Ale výpadků se nevyvarovali ani jeho soupeři, tak tři výsledky v první pětce na bronz stačí. Je to pěkný úspěch za který zaslouží velkou gratulaci.

gp_zlin_2011_celkove_h12zleva 1.Matyáš Kovařík, 2.Miroslav Rakušan a 3.Michal Mašíček

Lukáš Oplatek získal 3 body a obsadil 14.místo (12. mezi kluky). Škoda pěkné pozice z partie s Jakubem Husičkou, kde nepokryl jedinou možnou soupeřovu hrozbu a dostal mat. Celkově se dostal na 10.místo. V celkovém pořadí pak ještě obsadil 12.místo Tomáš Fridrich, který odehrál jen dva turnaje a vždy skončil v první desítce. Tomáš Jurča při jednom startu získal 4 body což znamená celkové 25.místo. Jediný Tomáš Fridrich bude hrát tuto kategorii i příští rok, ostatní tři se přesunou o kategorii výše.

gp_zlin_2011_oplatekLukáš Oplatek

Kategorii do 14 let, která se hrála v jiné místnosti jsem moc nestíhal sledovat. Tak jen stručně hlavně dle výsledků. Adam Skrášek začal dvěmi nulami, když prohrál s Jakubem Zatloukalem z Boršic a Lukášem Tesaříkem z Bojkovic. Jak mohl prohrát se Lukášem to teda nechápu. Ve třetím kole pak remíza s Toníkem Krmíčkem. Po dalších třech výhrách mj. s Michalem Skalkou pak remíza v posledním kole s Davidem Kolačným. To znamenalo 4 body a 12.místo. Toník prohrál též jen dvakrát (Tománek a Kachtík), ale měl tři remízy (cenná s Michalem Skalkou), což znamená zisk 3,5 bodu a 15.místo.

gp_zlin_2011_krmicekAntonín Krmíček hraje s Adamem Skráškem

V celkové pořadí byl Adam na místě dvanáctém hlavně zásluhou skvělého výkonu v Hluku. Toník za jeden bod obsadil 23.místo. Pro Adama to byl i poslední turnaj v seriálu GP, příští rok již hrát nemůže.

Turnaj vyhrála Martina Fusková před Františkem Mrkusem a Richardem Štefaníkem (všichni Staré Město).

gp_zlin_2011_h14Zleva František Mrkus, Martina Fusková, Richard Štefaník

V nejmladší kategorii jsme neměli zástupce. Byl zde tuhý boj o medaile z turnaje i postupy na MČR. Nejlépe si vedl Adam Březina, druhý skončil Karel Vraj (oba Hošťálková), třetí skončil David Opluštil (Postoupky). Stejné bylo i pořadí v celkovém seriálu GP.

gp_zlin_2011_celkove_h10Zleva Karel Vraj, Adam Březina a David Opluštil

Výsledky turnaje ve Zlíně jsou zde, celkové pořadí je pak zde. Pár fotek je ve fotogalerii. A ještě doplníme odkaz na článek na krajském webu.