Devátým kolem končí letošní ročník RP UH. My zajíždíme do Mařatic v sestavě Kovařík, Krmíček, Ondra, Růčka, Hráček, Bílek, Vaňková, Vavřík.

Soupeř nasadil solidní sestavu, hrálo se o třetí místo v soutěži, kdy domácím stačila i remíza. A k té to dlouho směřovalo, jak bude vidět z reportáže.

Jako první končí partie na třetí desce, kde se papírově nejsilnější hráči obou týmů rozchází s dělbou bodů. Brzo se k nim přidá i první deska, kde v rychle hrané partii se brzy redukuje materiál. Opticky se zdá lepší pozice domácího hráče, tak remíza pro nás je výhodná.

maratice_sokC_4_3_2018_1Ondra - Petrášek

Mezitím mi soupeř daruje pika, tak se snažím to nějak zužitkovat. Když ale nepřesně měním jezdce, tak se pozice stává stále více blokovanou, a i když jsou ve hře všechny těžké figury, tak už v tu chvíli jsou důležitým faktorem různobarevní střelci. Nenacházím nějaké zesílení po výměně věží sice ještě hraju dále, ale remíza je asi nevyhnutelná.

Ještě předtím končí remízou i partie Jary Bílka a Jury Vavříka. Naopak v partiích Hráček-Novotný a Vaňková-Plachý st. jsou ostré pozice. Jura má sice figuru navíc, ale soupeř za to má tři nebezpečné pěšce. Postupně se redukuje materiál, což je asi výhodnější pro našeho hráče. Ten pak může obětovat figuru za pika a králem se dostat pod posledního krajního pěšce. Remíza po boji.

Podobně bojovná je partie Marušky. Ta černými ve francouzské získává silný tlak pěšců ve středu šachovnice. Domácí kapitán se ale dobře brání, jde do koncovky jezdce proti střelci. Hrozí i pěšci, a tak i tato partie končí remízou.

maratice_sokC_4_3_2018_2Plachý st. - Vaňková

Stav je tedy 3,5:3,5 a dohrává Toník na druhé desce. Oboustranně pečlivě hraná partie je dlouho bez jakékoliv vyhozené figurky. I čas oba využívají a dostávají se do zajímavé pozice v první časovce. Zde se lépe ve výměnách orientuje Toník, když získá pěšce. Ale jedná se o dámskou koncovku, která je asi stále i tak remízová. Soupeř však nepřesně uhýbá ze šachu, čímž dovoluje výměnu dam. Pěšcovka už je mnohem lepší, ale i tak, jak je vidět v rozboru partie, jsou tam remízové šance. Ty ale soupeř nenachází a brzy se v prohrané pozici vzdává.

Vyhráváme tedy 4,5:3,5 a končíme na 3. místě.

Partie jsou k přehrání zde.

Šach.

Mařatice

ELO

3,5 - 4,5

ŠO Kunovice C

ELO

1.

Holík Miroslav

1684

½ : ½

Kovařík David

1719

2.

Pícha Zdeněk

1689

0 : 1

Krmíček Antonín

1675

3.

Petrášek Zdeněk

1753

½ : ½

Ondra Jiří

1767

4.

Veselý Ladislav

1636

½ : ½

Růčka Pavel

1636

5.

Novotný Jan

1575

½ : ½

Hráček Jiří

1452

6.

Zifčák Josef

1441

½ : ½

Bílek Jaromír

1445

7.

Plachý Stanislav st.

1498

½ : ½

Vaňková Marie

1407

8.

Plachý Stanislav ml.

1518

½ : ½

Vavřík Jiří

1389