V posledním kole ZKS k nám přijel tým z Bojkovic. Pár zajímavých postřehů k zápasu sepsal Libor Rojar.

6:3, takový byl poměr hráčů naší základní sestavy vůči základní sestavě soupeře z Bojkovic. Tato skutečnost měla do značné míry předurčit průběh zápasu. Bojkovičtí náhradníci nebyli žádní začátečníci a neprodali svoji kůži lacino. Většina partií se rozhodla až koncem čtvrté hodiny hry. Partie jsem sledoval jen velmi letmo. Za zmínku stojí pěkná útočná hra Davida Kovaříka, který za obětovanou kvalitu získal silný útok, který jeho soupeř neubránil. Ještě pár takových partií a Davidovi začneme přezdívat kunovský Tal č. 2. Jedničkou je tomto směru samozřejmě Milan Šácha.:-)

Více než samotné partie však byla na tomto zápase pozoruhodná jiná skutečnost. Za soupeře nastoupil na osmé šachovnici nestor bojkovického šachu pan Josef Košut. S panem Košutem jsem hrál 6. dubna 1980 v Bojkovicích a prohrál jsem. Již tehdy nebyl pan Košut žádný mladík, ale padesátiletý zkušený hráč. Já jsem byl o dva roky mladší, než je nyní náš Kryštof Mikuláš Trávníček. Od této chvíle uplynulo neuvěřitelných 38 let a dva dny a pan Košut pořád hraje, a nikoliv špatně. Tonda Krmíček se na výhru s panem Košutem docela „nadřel.“ Pan Košut na svých 88 let vypadá neuvěřitelně dobře a je stále stejně usměvavý jako za mlada, v tomto případě z mého pohledu jako v padesáti.:-) Já jsem nastoupil také proti velmi zkušenému hráči, panu Miroslavu Jandlovi. Sympatickému starému pánu v obleku jsem hádal asi 80 let. Hrál pěkně, přehlédl jenom malou mini kombinaci, v níž ztratil kvalitu. Zvláště na panu Jandlovi pak oceňuji to, že se vzdal ve chvíli, kdy opravdu ztratil reálnou šanci na záchranu partie.

To naopak nevidím u spousty mladých hráčů, kteří hrají zcela prohranou vážnou partii skoro až do matu. To je dnes trenéři neučí, že vzdát prohranou partii je výrazem úcty k soupeři? Hezký byl také způsob, kterým se pan Jandl vzdal. Položil svého krále. To jsem naposled viděl snad v Nemocnici na kraji města, když zemřel doktor Štrosmajer. Doma po partii jsem zjistil, že pan Jandl nemá mnou odhadovaných 80 let ale rovných 89!! Nádherný důkaz, že šachy se dají hrát, pokud hlava funguje, takřka nekonečně dlouho. V tomto kontextu mi připadá velmi směšné, že jsou hráči na nějakém oficiálním šachovém webu již od 50 let věku označováni písmenkem S jako senior.:-)

Zde přikládám odkaz na velmi pěkný rozhovor s panem Jandlem.

Partie jsou k přehrání zde.

Šach.

ŠO Kunovice B

ELO

6,5 - 1,5

TJ Bojkovice

ELO

1.

Beil Martin

2196

1 : 0

Kolouch Jiří

1877

2.

Knotek Josef

1987

½ : ½

Prchla Jaromír

1850

3.

Rojar Libor

1876

1 : 0

Jandl Miroslav

1768

4.

Trávníček Mikuláš

1766

1 : 0

Valeš Josef

1587

5.

Malůš Petr

1768

1 : 0

Plášek Radim

1740

6.

Slanicay Gabriel

1692

0 : 1

Prachař Přemysl

1660

7.

Kovařík David

1719

1 : 0

Krátký Ctibor

1583

8.

Krmíček Antonín

1675

1 : 0

Košut Josef

1551