Ve dnech 18. - 26. srpna 2018 se v Kunovicích uskutečnil první ročník kunovického šachového soustředění. Do bohatého šachového i doprovodného programu se zapojilo celkem 23 mladých šachistů - někteří na celý devítidenní program, jiní jen na vybrané části.

Stabilními účastníky celého soustředění byli Jenda Botek, Matěj Kopecký, Denis Noščák, Nela Otáhalová a Viktorie Všetulová. V první polovině soustředění ještě Ríša Svoboda. Na další akce v průběhu soustředění se k nám přidali ještě další šachisté, ať už to byli účastníci souběžně hraného Fide Openu ve Starém Městě, děti z našich kroužků na Základní škole Unesco v Uherském Hradišti nebo několik místních šachistů. Celkem se do programu soustředění zapojilo 23 šachistů z Kunovic, Vsetína, Ústí a Slavičína.

Program jsme měli velice nabitý a pestrý. Šachové přednášky, cvičné partie, táborový turnaj, rapidový turnaj, turnaj v holanďanech, řešitelskou soutěž, řadu deskových her i bohaté sportovní vyžití. Část her a soutěží se navíc počítala do průběžné celotáborové hry, ve které byl po velice vyrovnaném průběhu nejúspěšnější Matěj Kopecký těsně před Viktorkou Všetulovou a Nelou Otáhalovou. Většina programu se konala v naší šachové místnosti v Kunovicích, dále na několika sportovištích a dalších místech v Kunovicích, Uherském Hradišti i Starém Městě.

soustredeni_1Pohodová atmosféra u oblíbené karetní hry Ligretto

Jednou z nejoblíbenějších her v průběhu našeho soustředění bylo Ligretto, u kterého jsme se všichni proměnili v bandu veverek třídících kartičky. Hráli jsme také řadu dalších her - Osadníky, Agricolu, Ovečky (aneb ideální hra pro volný čas šachistů je s věkovým doporučením 4+), Dobu kamennou, Bang, Tisíc a další.

soustredeni_2Táborový šachový turnaj

V průběhu celého soustředění jsme hráli pětikolový táborový turnaj, ve kterém byla nejúspěšnější Nela, když v napínavé poslední partii v souboji o první místo vyhrála nad Jendou. Jenda byl herně nejpříjemnějším překvapením soustředění - ve vážných partiích hrál soustředěně a vybojoval několik cenných vítězství, skvělý byl i v řešitelské soutěži, při studiu zahájení i v soutěži znalostí mistrů světa v šachu. Na doprovodný rapidový turnaj za námi přijelo i několik hostů z Ústí a ze Slavičína. V rozpálené výhni naší šachové místnosti (zrovna na rapidový turnaj vyšlo nejteplejší počasí) se stal nejlepším rapidovým bojovníkem Matěj s plným počtem bodů šest ze šesti.


soustredeni_3Miky Trávníček na tenise

Celý týden se nám výborně dařilo doplňovat šachovou náplň také sportem. Užili jsme si návštěvu Aquaparku, spoustu procházek, několikrát jsme byli na tenise, v rámci dopravy mezi různými sportovišti se dostala ke slovu i kola či pennyboard. Denis navíc celý týden usilovně klikoval a dřepoval, zkrátka ve zdravém těle zdravý duch. Na sportovní aktivity se k nám také často připojovali účastníci souběžně hraného turnaje ve Starém Městě.

soustredeni_4Trénink s mladšími šachisty ze ZŠ Unesco

Na dvě odpoledne jsme také přivítali mladší děti z kroužku na Unescu. Tato odpoledne se mi speciálně líbila, protože stálí účastníci našeho soustředění se z role žáků posunuli do rolí trenérů a pomocníků. Nela, Viktorka, Jenda, Matěj a Denis si tak vyzkoušeli starání o mladší - hraní cvičných partií, zadávání šachových úkolů, procvičování matování a celkově starání se o výuku i spokojenost mladších dětí. Všem to šlo moc dobře a věřím, že se mezi touto pěticí šikovných šachistů skrývá několik budoucích trenérů či pomocníků s mládeží. Nejlepším vysvědčením pro nás bylo, že se mladším dětem ani nechtělo odcházet domů a nejraději by s námi zůstali na celý týden.

soustredeni_5Stavění věže

První ročník příměstského kunovického soustředění se podařil velmi pěkně. Všichni účastníci prožili nabitý šachový týden s kamarády, šachově se něco nového naučili i zopakovali a procvičili. Byl to pěkný týden ve výborné partě, navíc s množstvím sportu, zábavy, výborného jídla i zajímavého povídání. Za velkou pomoc se zajištěním některých částí soustředění bych rád poděkoval i několika rodičům dětí, především Ivaně Noščákové a Martině Všetulové, které se o nás několikrát maminkovsky postaraly a se vším nám pomohly.

Několik dalších fotek najdete v drobné fotogalerii.