Úplně posledním turnajem mládežnické sezóny pro nás byl poprvé organizovaný Středomoravský pohár v Bezměrově, pořádaný oddílem Sokol Postoupky. Náš oddíl reprezentovala dvojice Michal Mašíček a Tomáš Fridrich.

Jednalo se o první ročník určený pro žáky 1.-5.třídy. Každý tedy hrál za školu, ne za oddíl. Z našeho okresu tam kromě našich kluků byla i výprava z Boršic, vedená samozřejmě Staňou Volčíkem. Celkem se do kulturáku sjelo 53 hráčů a hráček z 21 škol, rozprostřených na všechny tři kraje, tedy Zlínský, Jihomoravský a Olomoucký. Účast v jednotlivých třídách byla dost rozdílná, a tak se kategorie 2. a 3.tříd hrála systémem každý s každým, ostatní pak švýcarem na 7 kol. Kromě individuálních cen se hrálo i o nejlepší školu.

Naše dvojice hrála v nejstarší, a tedy i nejkvalitnější kategorii 5.tříd, kde hrálo 14 hráčů a hráček. V prvním kole Michal (ZŠ Kunovice U Pálenice) v pohodě vyhrál, ale Tomáš (ZŠ Unesco Uh.Hradiště) trochu překvapivě prohrál s Pavlem Zavadilem z Litenčic. Ale ten, i když na turnajích moc často nebývá, ukázal v dalším průběhu, kdy porazil mj. Filipa Zavadila z Postoupek, že bude pro každého silným soupeřem. Hned ve druhém kole dostal Michal prvního nasazeného Jakuba Krejču z Hošťálkové. A i když se dostal do relativně rovné věžové koncovky s šesti piky na obou stranách, tak se záhy projevila soupeřova síla, kdy Michala v koncovce přehrál. Další dvě partie (mj. i derby s Tomášem) v pohodě vyhrál, a měl tři body ze čtyř. Tomáš kromě s Michalem prohrál i s Maňákem z Hošťálkové a měl pouze jeden bod ze čtyř partií.

stredomoravsky_pohar_2011_fridrichTomáš a vedle něj Filip Zavadil

V pátém kole hrál Michal s Miroslavem Rakušanem z Postoupek. I když jsem mu před začátkem připomínal, ať hraje pomalu, tak za osm sekund měl na stole pozici, kdy ztrácí figuru.

stredomoravsky_pohar_2011_masicekSpokojený Mirek se po chycení střelce může smát

A na rozdíl od vsetínského GP se mu nepovedlo hru moc zamotat a za chvíli prohrál. Naopak v dalším kole s oddílovým kolegou Mirka - Janem Polišenským sehrál svoji nejlepší partii a v posledním kole hrál s Pavlem Zavadilem v přímém souboji o třetí místo. Přemožitel Tomáše z prvního kola hrál i tuto partii velmi dobře a v průběhu zápasu byl několikrát blíže výhře. Michal se ale dobře bránil a nakonec se mu povedlo dotlačit jednoho svého pěšce až do dámy, kde přinutil soupeře ke ztrátě věže. Ale v dalším průběhu naopak on dovolil Zavadilovi dotažení pěšce, kde přehlédl relativně jasný motiv soupeře s obětí druhé věže za střelce bránícího pole proměny. Naštěstí soupeř neměl mnoho času převahu dámy proti věži (i zásluhou dost prostouplého Michalova pěšce) realizovat a prohrál na čas. Trochu šťastná výhra znamenající třetí místo za Rakušanem a Krejčou. Tomáš v pátém a šestém kole v pohodě vyhrál, ale v posledním kole dostal vítěze Rakušana, na kterého nestačil. Bylo z toho tak za tři body deváté místo.

stredomoravsky_pohar_2011_vyhlaseniZleva Rakušan, Krejča a Mašíček

Kompletní výsledky všech kategorií jsou na chess-results. Článek o turnaji je jak na webu pořadatelského oddílu z Postoupek, tak i z pohledu otce, doprovázející děti z Lokomotivy Brno zde.