V šestém kole RP jsme doma přivítali jasně vedoucí tým Vlčnova. Ti přijeli v tradičně silné sestavě, my naopak měli už letos tradiční problémy sestavu poskládat.

Nemohli pro nemoc nebo rodinné akce tři, s nimiž jsem počítal, a chtěl jsem nechat všem co hráli v sobotu KP mládeže volno, ale i přesto musel Denis hrát. Sestava tak byla Šácha, Zemčík, Růčka, Bílek, Vavřík, Noščák, Botek a Zapletal.

Rychle skončila partie na posledním stole, kde si Matyáš nechal chytit do vazby dámu a prohrál. Pak končí remízou partie na druhé desce a asi kolem jedenácté prohrává Jura Vavřík. V té chvíli vrcholí zajímavá partie na šesté desce mezi Denisem a panem Javorem. V materiálově rovné pozici vyměnil Denis dámy a šlo se do věžovky. Tam si myslím, že měl lepší výchozí pozici pan Javor, ale Denis se toho nezalekl a tlačil na královském křídle, soupeř naopak sbíral pěšce na dámském křídle. Pak sice Denis ztratil nějaké tempo, přesto dosáhl vyhrané pozice, kdy stavil dříve dámu. Ale poslední léčku soupeře neprohlédl, možná už si byl moc jistý svojí výhrou a nesoustředil se dostatečně. Místo šachu věží, po kterém by v pohodě postavil dámu a šach na poslední řadě překryl, postavil dámu hned, a sice měl chvilku věž navíc, ale ta se nedostala už na soupeřového pika, který utekl do dámy. Velká škoda hezky vedené partie.

sokC_vlcnovC_kluciNaše omladina zleva Matyáš, Honza a Denis

Prohráváme 0,5:3,5. Já pokazil zahájení, ze kterého vyšel s pikem méně. Pak ještě soupeř sebral dva piky a věž za dvě figury a vznikla tak koncovka, kdy já měl V+S+J a 4 pěšce, soupeř pak 2xV a 7 pěšců. Mně se naštěstí povedlo rychle volné pěšce zablokovat a navíc, když jsem dostal příležitost, dát vidličku. Zde jsem ale špatně vyhodnotil pozici, soustředil se a počítal jen tah Jxb7 (neviděl Jxf5), kdy bych měl střelce a věž a tři piky proti věži a šesti pěšcům. Do toho jsem jít nechtěl, protože si myslel, že to je stále horší pro mě, zápas byl již prohraný (Milan stál na prohru), tak jsem opakoval tahy a spokojil se s remízou, se kterou jsem už dle průběhu partie ani nepočítal.

sokC_vlcnovC_milanŠácha - Moštěk

Po chvilce prohrává Milan a Libor Ficenc nabízí již poněkolikáté remízu v partii s Jarou Bílkem. Jarovi se ostrá partie při opačných rošádách proti hráči s ELO o 500 větším povedla a do koncovky opačných střelců šel s pikem více. To kolikrát nestačí, ale Jara měl volného pika, soupeř pak měl i pěšcové slabiny. Jara určitě mohl zkoušet partii vyhrát, ale za jasného stavu vyhověl nabídce remízy a umožnil soupeři, který spěchal na služebku, odejít s remízou. Pravdu měli jak Jara, tak i Honza Moštěk, že partie je za černého vyhraná.

sokC_vlcnovC_jaraBílek - Ficenc

Poslední dohrával Honza Botek a Marek Kadlčík dámskou koncovku, kde měl Marek dva piky navíc, ale slabého krále, kde bylo možné dávat věčný šach. Marek remízu nechtěl, tak se ještě pár desítek minut hrálo. Až zahrál jediný tah, kterým sice pokrývá věčný šach, ale dává soupeři možnost získat pika a napadat další dva a určitě tak Honza srovná materiál. V té chvíli nabízí remízu Marek, ale Honza rezolutně zamítá. Což je v pořádku, hrozí matem, a i když soupeř tam má tah, kterým to bude remíza věčňákem černého, tak proč mu to ulehčovat. Marek ale zahraje chybně a dostává nekrytelný mat. Zápas tak končí 2,5:5,5.

Partie jsou k přehrání zde. Pohled soupeře napsal na vlčnovské stránky Honza Moštěk.

Šach.

ŠO Kunovice C

ELO

2,5 - 5,5

TJ Vlčnov C

ELO

1.

Šácha Milan

1683

0 : 1

Moštěk Jan

1805

2.

Zemčík Jan

1615

½ : ½

Podškubka Ondřej

1760

3.

Růčka Pavel

1639

½ : ½

Oharek Vlastimil

1772

4.

Bílek Jaromír

1418

½ : ½

Ficenc Libor

1910

5.

Vavřík Jiří

1391

0 : 1

Ondrůšek Jan

1712

6.

Noščák Denis

1112

0 : 1

Javor Jan

1626

7.

Botek Jan

1086

1 : 0

Kadlčík Marek

1513

8.

Zapletal Matyáš

1000

0 : 1

Kadlčík Petr

1544