V termínu od 12. do 20. 8. 2011 se konal již 9. ročník FIDE Openu pořádaný tradičně Šachovým klubem Staré Město. Startovací listina čítala 151 účastníků, včetně 5 GM, 9 IM a 5 FM. Po loňské a předloňské účasti našeho zástupce Pavla Růčky, pokoušel letos válečné štěstí doyen našeho klubu a také tohoto turnaje, pan Antonín Vichorec. V letošním roce vykazuje značné turnajové aktivity, kdy se zúčastnil Slovácko Open, hraném v průběhu dubna-června t.r.

Na letošním FIDE Open byl nasazen jako 134. s ELO 1488. Po zisku 3 bodů obsadil 138. místo, což zhruba odpovídá nasazení.

Los úvodních kol byl pro něj hodně krutý a znamenal dva hráče s ELO přes 1800 a v prvním kole vysoko přes 1900. Tedy, velká rošáda na úvod. V kole čtvrtém první bodový zisk s mladým hráčem s ELO 1250. Pak však přichází malá rošáda s hráči s ELO přes 1600 a 1700. V sedmém kole zisk druhého bodu s mladým hráčem – ELO 1100, avšak závěr nevyšel podle představ, když náš hráč nejprve podlehl v 8. kole hráči s ELO přes 1700, ale v následujícím kole i hráči s ELO necelých 1300. V posledním kole jej očekával volný los, a tedy třetí bod. Podrobná cesta turnajem pana Vichorce je zde.

vichorec_fide_openAntonín Vichorec na fotografii Radovana Studeného z fotogalerie turnaje

Sportovní výkon probereme společně s rozborem partií, které s laskavým svolením pořadatelů dostaneme zapůjčeny. Nyní jen krátce. Je zřejmé, že tento turnaj byl nad síly našeho hráče, a to z toho důvodu, že každodenní hrací tempo (v neděli dvoukolo) je dosti náročné a namáhavé. Mám za to, že týdenní rytmus, jako v předchozím Slovácko Open, je mnohem přijatelnější a umožňuje oddechnout a načerpat nové síly.

Kompletní výsledky a další zajímamosti o turnaji jsou k dohledání na turnajových stránkách.