Druhým dílem pokračoval seriál VC, tentokráte turnajem ve Vlčnově. Sešla se hezká účast 62 dětí, od nás přijelo 14 účastníků.

Ve starší kategorii hrála trojice Denis Noščák, Matyáš Zapletal a Hugo Zelnitius. Tam jsem to moc nesledoval, věnoval jsem se mladší kategorii méně zkušeným dětem, ale občas něco zahlédl. Tak viděl jasné vedení Matyáše nad Klárkou Spáčilovou, jen potřeba pohlídat nedostat vidličku a výhra je jasná. Odešel od partie po chvilce se ptám Matyáše, zda to vyhrál, a když viděl jak se zatvářil, bylo jasné, že si vidličku nepohlídal. Škoda takové chyby na začátku, v dalším průběhu získal 4 body a skončil na 11. místě. Denise viděl, jak hezky porazil Matěje Babulu, na konci měl 4,5 bodu a 6. místo. Hugo to měl ve starší kategorii těžké, ale závěr mu vyšel hezky a za 3 body obsadil 23. místo.

vc_vlcnov_2019_hugoHugo a Matyáš

Výsledky jsou zde.

V mladší jsme mezi 32 účastníky měli 11 dětí. Od těch zkušených, mladších, co hráli svůj cca pátý turnaj, až po úplného nováčka Jožku Fiksela. Jmenovitě tedy Richard Svoboda, Martin Medek, Ondra Kohoutek, Adam Číhal, Robert Medek, Jirka Válek, Erik Horák, Štěpán Vagdal, Vojta Skopal, Tadeáš Bartoň a Jožka Fiksel.

Po dvou kolech měla plný počet bodů jen dvojice Ríša a Martin. Ve třetím kole byl ve vzájemném zápase lepší Ríša. Ondra prohrál v prvním kole, ale pak tři výhry v řadě a hrál opět na předních stolech, kde v jednom z mnoha oddílových derby podlehl Martinovi.

vc_vlcnov_2019_ondraMartin a Ondra

Ríša si v pátém a šestém kole poradil i s dvojicí z Boršic Matěj Krajiček a Ondra Kec a s plným počtem bodů směřoval k vítězství v turnaji.

Martin sehrál smolnou partii v šestém kole s Matějem Krajičkem. Měl střelce navíc, kterého ztratil, ale i tak se dvěma piky navíc v dámské koncovce směřoval k výhře. Partie se hrála snad deset minut jako poslední a když Martin promýšlel jak zabránit věčnému šachu a dotáhnout partii k výhře, spadl na čas.

V posledním kole Ríša neudržel neporazitelnost, nechal se zlákat „otráveným“ pěšcem, po kterém se dáma nedala přesunout k záchraně matu. Tak místo vítězství s plným počtem bodů musel čekat, jak dopadne loterie v podobě pomocného hodnocení mezi ním, svojí přemožitelnou Adélkou Bažantovou a Matějem Krajičkem. Štěstí přálo a těsné první místo. A tak po mnoha medailových umístnění, ať Ríši, nebo Martina, po čase opět první místo v turnaji VC. Martin byl na 4. místě  (třetím mezi kluky).  Ondra v posledním kole na druhé desce nestačil na Matěje Krajíčka a získal tak 4 body a 8.místo.

vc_vlcnov_2019_vyhlaseniMatěj Krajiček, Ríša a Martin

Výborně v turnaji hráli kromě výše jmenovaných i další hráči a dostali se na 4 body. Štěpán Vagdal hrál od začátku výborně, nepřehlížel, v pátém kole dal hezký mat uprostřed šachovnice, po kterém měl 4/5 (prohrál jen s Martinem Medkem). Poslední dvě kola pak odehrál na třetím stole, kde nestačil na zkušenou dvojici Bažantová a Kec. I tak dnes výborný výkon.

vc_vlcnov_2019_stepanŠtěpán a Adam

Podobně klidně a přemýšlivě hrála i dvojice Jirka Válek a Erik Horák. V prvním kole se střetli spolu a úspěšnější byl Erik. V dalším průběhu u nich bylo vidět velké soustředění a odhodlání. Závěr jim vyšel solidně a též zakončili turnaj se 4 body.

Dalším čtyřbodovým byl Robert Medek. Též prohrál jen se zkušenými a v posledním kole porazil Adama Číhala a dostal se tak nejen před něj, ale nakonec byl nejlepší ze všech našich čtyřbodových hráčů.

vc_vlcnov_2019_robertRobert

Posledním se čtyřmi body byl Vojta Skopal. Tomu vůbec nevyšel začátek, dvě nuly a pak dvě remízy, obě se štěstím. Závěr mu ale už vyšel, tři výhry v řadě po solidně sehraných partiích.

3,5 bodu měl Adam Číhal, který dnes zpomalil hru a hned to bylo vidět jak na bodovém zisku, tak na kvalitě partií. V šestém kole měl velmi zajímavou partii s nejmladším z rodiny Babulových Tomášem. V koncovce vznikla pozice stejní střelci + tři pěšci (navíc oba měli dvojpěšce proti sobě). Jasná remízová pozice, ale Tomáš ji nechtěl za nic vzít. Po mnoha desítkách tahů se ale Adam vydal pryč od bránění opozice a dovolil se dostat králi za jeho pěšce. Vznikla tak vyhraná pozice pro Toma, který z toho místo zisku střelce vytěžil jen výměnu střelců a pěšce navíc. Stále tedy remízová pozice, opět Tomáš nechce vzít a snaží se něco vymyslet. Ale hraje na silu na výhru, ztrácí pika, co měl navíc, a v té chvíli už přijímá další nabídku Adama na remízu. To už byl ale Adam vyhraný :-). Bylo velmi zajímavé sledovat koncovku této partie :-).

Tadeáš má zatím nejmenší počet turnajů na svém kontě (kromě nováčka Jožky). Po třech kolech měl půl bodu, přitom na šachovnici to byly body dva. Ať již mat prvním tahem, nebo zisk správného pika s výhrou. Ke konci turnaje přidal další remízu a získal bod. S větší turnajovou praxí budou přibývat i body.

vc_vlcnov_2019_tadeasTadeáš

Jožka byl dnes na turnaji prvně, do kroužku ke mně přišel teď v září a jako ročník 2012 byl dnes nejmladším z našich hráčů (a jedním z nejmladších v turnaji). Ale na tréninku dobře řeší úkoly a v partiích je Vojtovi Skopalovi zdatným soupeřem. Tak nebyl důvod, aby nezkusil i turnaj. V úvodních dvou partiích si vybral nováčkovskou daň, když zapomněl na vazbu koníka a ztratil dámu, ale ve třetím kole přehrál Vojtu a mohl jej prvně porazit. Bohužel v jasně vyhrané partii si nepohlídal pat a tak jen remíza. Ale první turnajové výhry se dočkal hned o kolo později s Tadeášem. Pak opět přišly podobné chyby, a tak si z prvního turnaje veze 1,5 bodu. Ale v dalších turnajích to bude určitě jen lepší.

vc_vlcnov_2019_jozkaJožka a Vojta

Celkově myslím velmi podařený turnaj. Velká účast jak od nás, tak z jiných oddílů, výhra Ríši a velmi pěkné výkony téměř všech hráčů (jen se trochu opozdil start a turnaj se tím pádem protáhl). Mladší potřebují tyto turnaje hrát v co největším počtu. A turnaje VC jsou pro to nejvhodnější příležitostí. Další se bude hrát 30.11. v Dolním Němčí, kde věřím pojedeme v podobně velkém počtu.

Výsledky jsou zde.