První říjnový víkend byl ve znamení „ostrého“ startu šachové sezóny. Po rapidech a blicácích začala turnajem v Osvětimanech mládežnická sezóna a v neděli i nezvykle časně soutěže družstev dospělých. V krásném sobotním počasí do Osvětiman dorazilo celkem 45 dětí, z nichž pouze dvě byly z našeho oddílu.

To je bohužel nejméně za posledních několik let. Za měsíc v Hluku to již doufám bude lepší a na odvoz nebude stačit jedno auto. Turnaj hrála nejagilnější dvojice Michal Mašíček a Tomáš Fridrich. Oba bývalý medailisté z mladší kategorie letos hráli spolu ve starší. Michal loni při premiéře ve starší kategorii v Osvětimanech obsadil výborné 4.místo, Tom loni v mladší bral bronz a letos si tedy odbyl debut ve starší kategorii.

V té se sešlo celkem 26 hráčů a hráček. Michal, který hrál poprvé turnaj se svým o prázdninách uhraným ELEM, byl nasazen jako sedmý. V prvním kole oba kluci bezpečně vyhráli, ve druhém pak dostali první dva nasazené (Tomáš Frantu Mrkuse a Michal Honzu Skalku), kde byli bez šance. Po dalších dvou výhrách hraje v 5.kole Michal s Davidem Kolačným a Tomáš s Markem Jagošem. Tomáš ztrácí pěšce a Marek svoji pozici stále zesiluje a vyhrává, i když i Tomáš měl v některých fázích asi lepší tahy než zahrál. Michal se ze začátku spíše brání a i materiál má horší (myslím pika namíň), ale David nevolí nejlepší plán a Michal vynalézavou hrou pozici srovnává. Mohl dokonce získat pěšáka a lepší hru s mnohem lepším časem, ale bohužel neviděl. Pak jsem odešel k PC zapisovat výsledky a po chvilce přišel Michal s tím, že prohrál. V šestém kole Tomáš v pohodě vyhrává s Leonou Černochovou, Michal dost odevzdaně naopak prohrává s Lenkou Slabou.

vc_osvetimany_2011_1Tomáš v partii s Leonou Černochovou

V posledním kole má Michal Marka Bařinu, Tomáš jeho spoluhráče z Vlčnova Petra Mošťka. Michal velmi rychle prohrává (neviděl jsem) a zakončuje turnaj velkou rošádou. Tom se zkušeným soupeřem ztrácí pěšce, ale věžová koncovka rozhodně není beznadějná. Bohužel hrubkou, kdy zbytečně dovolí věžce proniknout na sedmou řadu, partii rychle ztrácí. V celkovém součtu to znamená pro Tomáše za 4 body 10.místo, pro Míšu pak za 3 body 15.místo.

vc_osvetimany_2011_2Michal s Jakubem Strnadem

Vyhrává František Mrkus ze Staráku před Markem Jagošem z Kyjova a Michalem Skalkou z Veselí nad Moravou, ale hájícího barvy Boršic. Nejlepší dívkou byla Lenka Slabá z Boršic před dvojicí z pořadatelského oddílu Erika Náplavová a Leona Černochová.

vc_osvetimany_2011_3Zleva Michal Skalka, Marek Jagoš a František Mrku

V mladší kategorii se sešlo 19 adeptů královské hry, bohužel bez naší účasti. Loňské vítězství obhájil domácí Ondřej Vašek, před boršickým Patrikem Pondělkem a Tomášem Skalkou z Veselí. Nejlepší dívkou byla Daniela Skalková z Veselí před Barborou Slovákovou z Ostrožské Nové Vsi a Viktorkou Všetulovou ze Starého Města.

Sluší se poděkovat pořadatelskému týmu, který tvoří rodina Náplavova a vždy připraví pěkné prostředí a množství cen pro každého účastníka. Výsledky jsou na chess-results nebo v excelu na krajských stránkách. Pár fotek pak v naší fotogalerii.