Na jeden z největších mládežnických turnajů do Brankovic odjela z našeho oddílu pouze dvojice Michal Mašíček a Antonín Krmíček. Celkem se turnaje zúčastnilo 121 dětí.

Oproti loňsku byla celková účast o 34 hráčů menší, a bohužel i naše výprava se smrskla oproti loňské sedmičce na dvojici. Oba hráli ve starší kategorii, která byla letos ohraničena roky 1996-1999. Michal hrál ve starší kategorii poprvé, Toník podruhé. V jejich kategorii hrálo 41 hráčů.

brankovice_2011_2Zahájení turnaje ředitelem turnaje panem Lánským

V prvním kole byli oba jako nasazení hráči, Michal jako č.17 poslední z hráčů s ELEM, Toník pak se 3.VT jako č.19, a svoji převahu oba potvrdili i na šachovnici, kdy relativně v pohodě své partie vyhráli. Ve druhém kole již hráli se silnějšími soupeři. Oba hráli solidně, ale Míšův zkušený soupeř Filip Svoboda z Lokomotivy Brno využil ve střelcové koncovce aktivnějšího postavení, kdy Michalovi střelci jen bránili. Toník naopak postupně zatlačil svého soupeře ze Znojma do defenzívy, získal několik pěšců a následně, sice o několik tahů později než moh,l přešel po výměnách do vyhrané koncovky. Ve třetím kole Michal nevyužil koncovku čtyř pěšců proti střelci a partie skončila remízou. Toník pak hrál z Petrem Zuziakem z Durasu Brno. Paradoxně stejného soupeře měl ve třetím kole i loni! V zajímavé partii, kdy Toník nechal jezdce za tři pěšce a útok, nejprve odmítl náš hráč remízu opakováním tahů a hrál na výhru. Pak přešel kolem vyhrávající kombinace a po výměnách v koncovce již jen stále šachoval svého soupeře. Ten ale remízu nechtěl, ovšem času měl málo (partie se dohrávala asi pět minut jako poslední v kole). Partie nakonec skončila výhrou Toníka na čas, kdy se sice ještě soupeř pokoušel reklamovat trojí opakování pozice, ale to již se spadlou „fanglí“ (resp. s blikající nulou na digitálních hodinách) samozřejmě nešlo. Toníkův začátek 3/3 tedy znamenal, že si zahraje už jen se silnými hráči na předních šachovnicích. Ve čtvrtém kole Michal porazil slabšího hráče, Toník poprvé prohrál s Martinem Sedlačíkem ze Starého Města. V pátém kole hrála naše dvojice proti bratrům Skalkovým z Veselí (momentálně hrajících kvůli dorosteneckým soutěžích pod hlavičkou Boršic). Toník hrál ze starším Honzou a po boji prohrál, Michal s mladším Míšou vybojoval remízu. V šestém kole mladšího Míšu dostal Toník a porazil jej, stejně se vedlo v zápase s Mlčochem i Míšovi. Před posledním kolem mají oba čtyři body a hrají vedle sebe na páté a šesté desce.

brankovice_2011_1Toník a Míša před posledním kolem

Michal má Petra Zuziaka, kterého Toník porazil ve třetím kole. Rychle ale ztrácí materiál a prohrává. Toník hraje s Oskarem Hájkem z Lokomotivy Brno. V partii nastává následující situace, kdy byl na tahu náš zástupce,  hrající černými figurami:

krmicek-hajek-brankovice

Bohužel, Toník nenašel matový útok tahem Df3, kdy po  g3 přijde Sh3 s neodvratitelným matem. Nepomáhá ani Kf1 pro Sc4+. Vyhrávalo matovým útokem rovněž Vxg2. Toník zahrál Dh3, kdy po g3 má bílý dost času na aktivaci svých figur k obraně. Toník partii prohrál, čímž se připravil o celkové páté místo a druhé v kategorii do 13 let.

I tak je 11.místo, s druhým nejvyšším bucholtzem, pěkný výsledek. Hrál se šesti elisty a získal s nimi tři body. Několik partií dohrával jako poslední. Michal skončil na 14.místě, též nad svým nasazením. Měl o poznání jednodušší los, kdy ze tří zápasů s výše nasazenými vybojoval jen půlbod s Michalem Skalkou.

Výsledky jsou zde, článek pana Cipryse zde.