Třetím turnajem pokračovala série Velkých cen v Dolním Němčí, kde se sjelo zatím nejvíc dětí v letošním roce. Celkem hrálo 63 dětí, mezi nimiž bylo i šest z našeho oddílu.

I přes termínovou shodu s ligou dorostu, která odvála několik potenciálních hráčů, zejména z čela celkového pořadí starší kategorie, byla účast velmi hezká. Příjemné bylo zejména vidět mnoho nejmladších adeptů šachové hry ve věku sedmi-osmi let, z nichž mnozí byli na svém vůbec prvním turnaji. Nejmladším byl domácí Pavel Brencus, který má teprve pět let.

V mladší kategorii hrálo 34 dětí. Favoritem byl Ondra Vašek z Osvětiman, který zde postrádal svého největšího rivala Patrika Pondělka z Boršic, hrajícího ligu ve Vsetíně. Mezi ty, kteří pomýšleli na vysoké umístnění, byl i náš Albert Zelnitius. Druhým naším zástupcem byl pak úplný nováček Vojtěch Zerzáň z kroužku na Unescu, který chodí do první třídy. Albert začal dobře, kdy bez problémů zvládl první čtyři kola a v pátém se utkal v zápase zatím plnobodujících s Ondrou Vaškem. Partie byla napínavá, jak to v důležité partii na první šachovnici má být. Dohrávala se několik minut jako poslední v kole za velkého zájmu diváků.

vc_dolni_nemci_2011_ondra_albertNapínavá koncovka pod dohledem mnoha diváků

Hrála se složitá koncovka, kdy měl Ondřej střelce a pět pěšců, Albert jezdce a čtyři pěšce. Postupně se pěšci vyměnili a Ondrovi zůstal jediný krajní. Albertův král byl dost vzdálen, ale soupeř mu nabídl možnost vidliček se ziskem pěšce za jezdce, což by byla okamžitá remíza. Bohužel Bert neviděl. Po pár tazích mu Ondra pod dojmem špatného času (hrálo se na analogových hodinách) nabídl překvapivě remízu. Tu ještě překvapivěji náš hráč odmítl, načež Ondra našel cestu k dotažení pěšce a s několika sekundami na hodinách Alberta zmatoval. Velká škoda, remíza dávala oběma stejné naděje na vítězství v turnaji. Bohužel v dalším kole Albert prohrává v mírně lepší pozici s Alexandrem Farským, kdy přehlíží mat. Výhrou v posledním kole se dostává na pět bodů a s nejlepším pomocným hodnocením získává třetí místo za svými přemožiteli. Navázal tak na medailová umístnění z Velkých cen z minulých let, které sbírali Martin Hromada, Adam Skrášek, Michal Mašíček nebo Tomáš Fridrich. Vyhrál Ondřej Vašek před Alexandrem Farským.

vc_dolni_nemci_2011_mladsiZleva třetí Zelnitius, první Vašek a druhý Farský

Pro Vojtu Zerzáňe to byl vůbec první turnaj. Začal chodit do kroužku na Unescu spolu s dalšími osmi prvňáčky letos v září. Od začátku všechny převyšuje bystrostí, a tak jsem mu a jeho rodičům nabídl, že by mohl zkusit i turnaj, a slíbil jeho mamince, že určitě nějaký bod domů přiveze :-). V prvním kole to ještě nevyšlo, kdy platil nováčkovskou daň a uvěřil soupeři, že je mat v situaci, kdy mohl „matující“ dámu normálně sebrat. Ale ve druhém kole již vyhrál vzorným matováním dámou a věží, a bod byl doma.

vc_dolni_nemci_2011_vojta_1„To už dám, ale jsou tu velké stoly, tak si na to stoupnu, ať dosáhnu na druhou stranu“ :-).

Vzápětí přidal další výhru. Po šestém kole měl dokonce čtyři body jako Albert, ale samozřejmě uhrané se slabšími soupeři než Bert. Po prohře s nejlepší dívkou turnaje Barborou Slovákovou z Ostrožské Nové Vsi zakončil turnaj se čtyřmi body a sedmnáctým místem přesně v polovině startovního pole. Parádní debut, kterým překonal výsledky prvních turnajů svých později medailových předchůdců jako Michala Mašíčka, Tomáše Fridricha nebo Alberta Zelnitiuse.

vc_dolni_nemci_2011_vojta_2Vojta Zerzáň na svém prvním, ale jistě ne posledním turnaji

Ve starší kategorii se představilo 29 hráčů a kvarteto našich. Martin Hromada a Michal Mašíček byli nasazeni jako čtyřka a pětka, čímž uzavírali ve startovní listině hráče s ELO. Dalšími našimi zástupci byli Antonín Krmíček a Tomáš Fridrich. Většinu času jsem strávil u stolku rozhodčích, nebo se více věnoval mladší kategorii, tak ze starší jsem moc partií neviděl. Začátek turnaje naprosto nevyšel Tomáši Fridrichovi, který zaznamenal velkou rošádu. Podobně začal i Martin Hromada, když pouze remizoval s Leonou Černochovou a prohrál s Michalem Mašíčkem, který zase v prvním kole prohrál s Albertem Šašinkou. Tak nejlépe začal stejně jako minulý týden v Brankovicích Antonín Krmíček, který ve druhém kole jako jediný Šašinku porazil (prohrál s ním i Tomáš Fridrich). Ve třetím a čtvrtém kole hrál Toník na prvních stolech, kdy podlehl Františku Mrkusovi a pak i v nadějně vypadající partii s Matějem Hrabalem.

vc_dolni_nemci_2011_tonikToník na první desce s Frantou Mrkusem

Koncovka byla vyrovnaná, ale Toník nevyměnil střelce za jezdce, čímž by vznikla asi remízová čtyřvěžovka. V dalším průběhu, ale Toník dvě partie vyhrál, v předposledním kole remizoval s Míšou Mašíčkem a obsadil celkové solidní sedmé místo. Hned za ním skončil osmý Michal Mašíček. Martin Hromada pokračoval bohužel v nejistých výkonech daných pravděpodobně relativně dlouhou turnajovou pauzou (naposled hrál v květnu na Mem.Hory). Se třemi body při dvou výhrách se začátečníky a dvou remízách obsadil až devatenácté místo. Což je jistě pro několikanásobného medailistu zklamáním.

vc_dolni_nemci_2011_michal_martinMichal poráží Martina, vedle Tomáš prohrál s Leonou Černochovou

Tomáš Fridrich sice v dalším průběhu vyhrál tři ze čtyř zbývajících kol, ale po tragickém začátku to na lepší než 24.místo stačit nemohlo.

vc_dolni_nemci_2011_tomasTomáš Fridrich

Turnaj vyhrál bez ztráty bodu František Mrkus, před Matějem Hrabalem a Petrem Mošťkem. Nejlepší dívkou byla Erika Náplavová.

vc_dolni_nemci_2011_starsiZleva první Mrkus, třetí Moštěk a druhý Hrabal

Výsledky jsou na chess-results nebo přehledně včetně celkového pořadí po třech disciplínách v excelu. Pár dalších fotek je v naší fotogalerii. O účasti hráčů z Veselí si pak můžete přečíst na jejich zajímavých stránkách, kde je i mnoho informací z historie, od Lubomíra Vičara.