První turnaj GP Zlínkého kraje v rapid šachu proběhl ve Starém Městě. Sjelo se zde celkem 95 dětí z celého kraje. Navíc přijelo i několik dětí z Veselí nad Moravou a Kyjova. Náš oddíl reprezentovala šestice dětí vždy po dvou v každé kategorii.

Já byl skoro celý turnaj „uvázán“ ke stolku rozhodčího, který je ve Starém Městě vždy na pódiu, tak jsem víceméně neviděl žádné partie. Proto komentář bude jen krátký, co se dalo vyčíst z výsledků a rozhovorů z dětmi.

V nejmladší kategorii do 10 let (ročník 2002 a mladší) si to rozdalo nejvíce dětí, bylo jich 37. Od nás si přijeli zahrát David Erwin a Vojtěch Zerzáň. Oba chodí do kroužku na Unescu, ale zatím každý do jiné skupiny. Ale znali se z plavání, tak většinu času trávili spolu. Ve čtvrtém kole se utkali spolu a mladší Vojta v průběhu získal převahu. Ale jak mě pak informovali, tak s dámou proti králi si nedal pozor a partie skončila patem. V celkovém vyúčtování získal Vojta tři body a obsadil 30.místo, David pak za 2,5 bodu skončil na 33.místě.

gp_sm_2011_david_vojtaVlevo David Erwin v partii s Vojtou Zerzáňěm

Vítězem se stal s plným počtem sedmi bodů letošní přeborník Moravy a Slezska Ondra Vraj z Hoštálkové před velkým talentem Pavlem Opluštilem z Postoupek (ročník 2004) a Alexandrem Skalským ze Starého Města.

gp_sm_2011_tretiTřetí v jednotlivých kategoriích zleva Šimčáková, Scheichenost, Zavadil, Richterová, Skalský a Všetulová

Za zmínku stojí nejmladší účastník turnaje teprve čtyřletý Patrik Řezníček ze Vsetína (ročník 2007), který získal 4 body a obsadil výborné 16.místo. Jeho šestiletý bratr skončil na 11.místě.

gp_sm_2011_reznicekČtyřletý Patrik Řezníček s ředitelem turnaje Radimem Stuchlým, vzadu Roman Omelka

V prostřední kategorii hrálo 35 dětí, z našich Tomáš Fridrich a Albert Zelnitius. Tomáš se loni prosazoval v této kategorii do první bodované patnáctky, když v Kroměříži obsadil např. osmé místo, tak se letos od něj opět čekají podobná umístnění. Ale je pravdou, že z ročníku 2001 přešlo do této kategorie několik velmi silných a nadějných šachistů. Tomáš začal dvěma výhrami a ve třetím kole se utkal se svým tradičním rivalem Honzou Nekradou, se kterým prohrál, stejně jako vzápětí se Štěpánem Hronkem. Po výhře v pátém kole prohrál obě poslední partie a obsadil 22.místo. Jedna výhra by jej posunula na lichotivější 12.místo.

gp_sm_2011_tom_fridrichTomáš Fridrich vpravo, vedle něj Adam Březina

Albert Zelnitius hraje v této kategorii letos poprvé. Nakonec získal stejně jako Tomáš tři body, ale opačným postupem, kdy první dvě partie prohrál. Škoda hlavně prohry ve druhém kole, kdy ve vyhrané pozici s dámou navíc prohrál na čas. Obsadil 27.místo.

gp_sm_2011_albertAlbert Zelnitius

V této kategorii vyhrál František Mrkus ze Starého Města, před Kryštofem Suchánkem ze Zlína a Filipem Zavadilem.

gp_sm_2011_druziDruzí v jednotlivých kategoriích zleva Dančáková, Suchánek, Náplavová, Kolačný, Opluštil a Stuchlá

V nejstarší kategorii hrálo nejméně – 23, povětšinou zkušených hráčů. Od nás hrál Michal Mašíček a Tomáš Jurča. Michal loni vybojoval v kategorii do 12 let třetí místo v celkovém pořadí, ale letos v nejstarší kategorii to bude mít mnohem složitější. A to se projevilo hned při prvním startu. Jelikož byl nasazen jako poslední v první polovině startovního pole, tak absolvoval tradiční „houpačku“. Tedy v lichém kole slabšího hráče obvykle bleskurychle porazil, aby v sudých nestačil na výrazně výše nasazené (Rakušan ELO 1756, Krejča ELO 1829). V posledním kole mu los přidělil Eriku Náplavovou, se kterou bohužel prohrál, a obsadil 16.místo. Tomáš Jurča získal dva body a skončil na 22.místě.

gp_sm_2011_michalMichal Mašíček

gp_sm_2011_tom_jurcaTomáš Jurča

Vítězem se stal Ondřej Stuchlý z pořadatelského oddílu před Martinou Fuskovou, která momentálně reprezentuje Beskydskou šachovou školu Frýdek-Místek, a Davidem Kolačným ze Starého Města.

gp_sm_2011_vitezoveVítězové - zleva Občívačová, Vraj, Skalková, Mrkus, Stuchlý a Fusková

Pořadatelé opět připravili ceny pro každého, takže si každý nějakou drobnost domů odnesl.

gp_sm_2011_cenyCena se našla opravdu pro každého

Nám se první turnaj moc nevydařil, nikdo nezískal víc než tři body. Ve srovnání s loňským úvodním turnajem v Hluku, kdy třetí místo obsadil Michal Mašíček, páté pak Adam Skrášek, sedmé Lukáš Oplatek a další bodované umístnění Tomáš Fridrich a Tomáš Jurča  a v hodnocení týmů nám to přineslo třetí místo, je to velký rozdíl. V dalších dílech se nám bude doufám dařit lépe, a získáme umístnění alespoň v první desítce.

Výsledky jsou k vidění na chess-results nebo přehledně v excelu. Článek je též k dispozici v pdf.