Stejně jako v loňském roce se hrálo okresní kolo Přeboru škol v jídelně SŠPHZ v Uherském Hradišti. Celkem se sešlo slušných 19 družstev z 11 škol.

Turnaj v minulosti tradičně organizoval pan Ondra pod hlavičkou RŠS Uherské Hradiště, ale jelikož ke konci listopadu přestal OVV ČSTV víceméně existovat, muselo se hledat náhradní řešení. Všechny finance z okresů se převedly na krajský svazový účet, kde budou odděleně vedeny. A jelikož bylo vše potřeba udělat narychlo, tak pro předejití komplikacím s vyúčtováním, byl letos pořadatelem turnaje náš oddíl. Protože hracím dnem byla středa, kdy je normální provoz v jídelně s výdejem jídla od 11 hodin, tak turnaj musel mít rychlý průběh. Začátek v 7:45 není pro školy a hráče problém, autobusové spojení do okresního města je přece jen lepší než do dřívějšího dějiště Hluku a brzký konec kolem jedenácté hodiny dává možnost dětem ze škol v Uherském Hradišti se ještě na pár hodin vrátit na vyučování do školy :-).

Přebor škol se hraje ve třech kategoriích. A letos byla účast v jednotlivých kategoriích vyrovnaná. V kategorii 1.-5.tříd a středních škol hrálo šest družstev, v kategorii 6.-9.tříd pak sedm týmů. Všude se tak hrálo systémem každý s každým, buď pět kol, nebo sedm v prostřední kategorii, která tak trvala nejdéle. Ale vše se povedlo stihnout a končilo se v jídelně přesně v jedenáct hodin vyhlášením kategorie 6.-9.tříd již  za postupného přicházení strávníků. Střední školy hrály svůj turnaj v zasedačce, kde mají povětšinou zkušení hráči více klidu.

V nejmladší kategorii 1.-5.tříd byl mezi šesticí družstev hlavním favoritem tým ze ZŠ a MŠ Osvětimany, který hrál ve velmi podobné sestavě jako loni, kdy získal druhé místo. Naopak loni vítězné družstvo našich žáků ze ZŠ Unesco bylo zastoupeno jen Albertem Zelnitiusem, který se tak posunul z loňské čtvrté desky na první. Na druhé a třetí desce hrající Anh (Filip) Tran Huu a Ondřej Bouzek již v minulosti za béčko Unesca přebor hráli, ale Áron Vilímek hájící čtvrtou desku byl na turnaji nováčkem. Stejně jako loni přijel tým ze ZŠ a ZUŠ Dolní Němčí obhajovat třetí místo, z Boršic přijely dokonce dva týmy a na šestici počet účastníků doplnila ZŠ Větrná, kde kroužek šachistů vede Lukáš Fusek ze Starého Města.

Favorit z Osvětiman nenechával nikoho na pochybách o ambicích letos přebor vyhrát a už v úvodním kole vyhrál nad Boršicemi, které byly oslabeny o svého nejlepšího hráče Patrika Pondělka, 3:1. Stejným poměrem porazily i ve druhém kole naše děti z Unesca. Vyhrál jen Ondra Bouzek, škoda partie Árona Vilímka, kde se poměr figurek několikrát otočil. Ve třetím kole Unesco remizovalo s Boršicemi 2:2, kdy rychle vyhrál Ondra Bouzek a Albert Zelnitius po delší realizaci výhody našel matové zakončení.

prebor_skol_okres_2011_unescoZleva Vilímek, Bouzek, Tran Huu a Zelnitius

V dalším kole s béčkem Boršic nečekaně prohrál Filip Tran Huu, a tak vyhráváme jen 3:1. A před posledním kolem máme náskok bodu před třetím Dolním Němčím a ve vzájemném zápase si to rozdáme o druhé postupové místo. Musíme vyhrát 2,5:1,5 k jistotě druhého místa bez ohledu na výsledek zápasu Boršice A-Boršice B. Ale jelikož Boršické derby končí překvapivě 2:2, tak by nám stačila i remíza. To ale kluci nepřipustili a po výhrách Alberta a Filipa a remíze Ondry vyhráváme 2,5:1,5 a získáváme druhé místo a postup do krajského kola. S přehledem vítězí Osvětimany, třetí je Dolní Němčí.

prebor_skol_okres_2011_osvetimanyVítězové z Osvětiman - zleva Vašek, vepředu Josef Vrtal, za ním Martin Vrtal a Martin Čevelík

Albert na první desce prohrál pouze s Ondřejem Vaškem a ziskem 4 bodů se dobře vyrovnal s pozicí leadera. Filip na druhé uhrál dva body, kdy si nechal dát rychlý mat v partii s béčkem Boršic a neporadil si ani v partii s jejich áčkem, kdy nevyužil převahy dámy proti věži. Ondřej na třetí desce měl 4,5 bodu a jako jediný neprohrál. Áron získal 1,5 bodu, i když partie neměl zas tak špatné, ale přece jen menší zkušenost z turnajů než u jeho kolegů byla znát.

prebor_skol_okres_2011_unesco-2ZŠ Unesco zleva - Tran Huu, Zelnitius, Bouzek a Vilímek

V kategorii 6.-9.tříd byly stejně jako loni favority obě družstva Gymnázia Uherské Hradiště. Áčko bez ztráty bodu soutěž vyhrálo, béčko pak s velkým náskokem skončilo druhé. Za béčko si zahrál i Adam Skrášek, který získal čtyři body z šesti partií. Třetí místo obsadila ZŠ a MŠ Boršice.

prebor_skol_okres_2011_gymnazium-aGymnázium A - zleva Fusková, Stuchlý, Štefaník a Mrkus

prebor_skol_okres_2011_gymnazium-bGymnázium B zleva - Náplavová, Hrabal, Skrášek a Němec

V kategorii středních škol bylo opět jasným favoritem Gymnázium Uherské Hradiště. A svoji úlohu splnilo. O druhé místo byl nakonec velký boj, když v posledním kole béčko gymnázia porazilo Obchodní akademii 3:1 (Tomáš Lessy porazil Luďka Volčíka, Martin Sedlačík Pavla Náplavu, a tak jediný bod a tím i druhé místo vybojoval překvapivě neregistrovaný Jan Radoch s Lenkou Blechovou), ale i přesto o půl bodu druhé místo uhájila OA právě před svými přemožiteli.

prebor_skol_okres_2011_ss_gymnazium-aVítězové zleva - Jakub Náplava, Zpěváková, Dobeš a Fusek

Kompletní výsledky jsou buď na chess-results nebo v excelu. Pár fotek z turnaje je pak zde.

Aktualizováno (Neděle, 18 Prosinec 2011 23:48)