Posledním turnajem před Vánočními svátky bývá mládežnický turnaj v Břeclavi. V dřívějších letech jsme na tento turnaj jezdili ve větším počtu, a tedy vlakem, ale v minulém i tomto roce jsme se vešli do auta.

Nemoci, výlety apod. způsobily, že si zahrát jela jen dvojice Albert Zelnitius a Michal Mašíček. Auto ale jelo plné, jelikož jsme vzali taky jen dvojici účastníků z Boršic Petr Janska a Patrik Pondělek. Staňa Volčík byl s odrostlejšími odchovanci na MČR v bleskovém šachu v Praze.

Tradiční cestu vlakem zvolila početná, sedmnáctičlenná výprava Starého Města, pod vedením Radima Stuchlého. V ní bylo i mnoho začátečníků, hrajících šachy několik málo měsíců. Ve svých modrých dresech se trošku pletli se stejně vybavenou a taky velmi početnou výpravou z Ratíškovic, kde po odchodu z Koryčan působí paní Kubáčková.

breclav_2011_smHráči a hráčky Starého Města a Ratíškovic v modrých dresech

Letošní účast byla opět velká, přijela si zahrát i početná a silná výprava z Trnavy-Modranky. Celkem se prezentovalo 127 dětí ve dvou kategoriích. V mladší startovalo 81 dětí. Šestice měla ELO včetně dvou Slováků. Mezi nimi byl i nedávný účastník MS v Brazílii Samir Sahidi (ročník 2003).

breclav_2011_sahidiSamir Sahidi vlevo

Albert začal výhrou, ale hned ve druhém kole narazil na prvního nasazeného Daniela Daňka z Durasu Brno (ELO 1783) se kterým se dostal do věžové koncovky, ale se dvěma pěšci namíň, což logicky znamenalo prohru.

breclav_2011_albert_1Albert s bílými proti nasazené jedničce Danielu Daňkovi

V dalších dvou kolech mu pak los paradoxně přisoudil dva tradiční rivaly Patrika Pondělka z Boršic a Ondru Vaška z Osvětiman. Patrik přešel neopatrně do pěšcové koncovky, která byla lepší pro Alberta. Realizace sice nebyla úplně přesná, ale i tak soupeři nedal šanci na protihru a vyhrál. S Ondrou měl letos, pokud si dobře pamatuji, ze čtyř partií tři prohry a remízu z Krajské soutěže družstev starších žáků. Proti Ondrovi se mu nedaří, možná z něj má přílišný respekt a prohrál i počtvrté. V dalším kole zvítězil a i v šestém kole to vypadalo na pohodovou výhru, kdy ve čtyřvěžovce dotáhl pěšce na sedmou řadu a postupně si vypracoval několik pěšců navíc. Bohužel, ale pak dovolil proniknutí věže na svou sedmou  řadu a uzavření  krále na kraji šachovnice, což znamenalo permanentní hrozbu matu. A když se k tomu přidalo, že i soupeřův pěšec byl na dosah proměny, tak bylo o napínavost zápasu postaráno. První nabídku remízy Albert odmítl, ale po několika tazích ji sám nabídl a soupeř přijal. Bylo to ve vyhrané pozici, kdy mohl Albert získávat pěšce.

V sedmém kole bez problémů směřoval k výhře s mladším bratrem Ondry Vaška Jakubem. Ale po přehlednutí dámy se musel o výsledek chvilku strachovat. Ale přece jen zatím šestiletý Jakub zatím nemá sílu svého bratra a Albert se výhrou dostal na čtyři a půl bodu, což znamenalo velmi dobré 19.místo.

František Mrkus po celou dobu potvrzoval roli jednoho z favoritů a zopakoval výsledek z Brankovic, když nikomu nedal šanci a s plným počtem bodů zvítězil.

breclav_2011_krystof_frantaKryštof Suchánek ze Zlína a František Mrkus před začátkem posledního kola

Druhé místo obsadil Daniel Daněk a třetí skončil Samir Sahidi. Spolucestující Patrik Pondělek obsadil 31.místo.

breclav_2011_patrikPatrik Pondělek

Ve starší kategorii se sešlo 46 hráčů. Téměř polovina , přesně 22, měla ELO. Náš Michal Mašíček byl právě tím posledním. V první kole jako nasazený pohodová výhra. Ve druhém kole Petr Zuziak z Durasu Brno (ELO 1577), se kterým hrál i v Brankovicích, kde s ním na rozdíl od Toníka Krmíčka prohrál. Zde ale získal po odvážném výpadu soupeře kvalitu a měl tedy navrch. Ale když pozice přešla do koncovky V+J proti 2xS s pěti piky na obou stranách, nebylo zdaleka vše jasné. Zajímavá partie, kde se šance přelévaly na obě strany se nakonec lépe vyvinula pro Michala, který si připsal cennou výhru.

breclav_2011_michal_1Zajímavá koncovka Michala Mašíčka a Petra Zuziaka

Ve třetím kole si zahrál s prvním nasazeným Tadeášem Bočkem z Durasu Brno (ELO 1934), kde byl bez šance. Prohrál i v dalším kole s Martinem Sedlačíkem ze Starého Města. V pátém kole přišla nepozornost nebo nesoustředěnost ve vyhrané partii. Soupeři dovolil zaútočit velkou silou na svého krále a před matovými útoky musel vracet materiál. Naštěstí byl soupeř slabší výkonnosti a nabízené šance k výhře nevyužil, ale s někým silnějším by Michal prohrál. Po několika tazích, kdy se soupeřovy hrozby rozplynulyn nabídl po svém chybném tahu remízu. Tu Michal po chvilce váhání pod dojmem tlaku soupeře vzal, i když mohl zadarmo brát věž.

V šestém kole rychlá výhra a v posledním kole David Kolačný ze Starého Města. Po prohře z GP ve Starém Městě přišel) úspěšný reparát. To značilo stejně jako u Alberta 4,5 bodu a celkové solidní 13.místo.

breclav_2011_michal_2Michal Mašíček - David Kolačný

V některých partiích hrál velice pěkně, pomalu a soustředěně, škoda té zbytečné remízy, kde právě si už možná byl jist výhrou a na chvilku ztratil koncentraci a hned z toho byl problém. Čas mezi koly trávil ponejvíce s dvojicí Patrik Pondělek a Albert Zelnitius, které občas doplňoval i Franta Mrkus, stejně jako mnoho jiných účastníků turnaje u her na mobilu.

breclav_2011_michal_frantaMichal a Franta

Spolujezdec Petr Janska prohrál ve druhém kole, tak se na přední stoly prodíral odspodu. V šestém kole měl za soupeře Adama Dvořáka a v jedné z nejzajímavějších partií celého dne bohužel podlehl pěšcové vlně soupeře. V posledním kole zvítězil, a to mu stačilo na výborné páté místo v turnaji.

breclav_2011_petrPetr Janska se neubránil lavině pěčců Adama Dvořáka

breclav_2011_vasek_janskaVlevo Jakub Vašek z Osvětiman a vedle Petr Janska

Vítězem se stal Rastislav Kavoň z Trnavy Modranky před Radkem Zemanem a dvojicí Tadeáš Boček a Adam Dvořák.

breclav_2011_vitezoveVítězové jednotlivých kategorii

Konečné výsledky jsou zde, článek pana Cipryse je pak na jihomoravském krajském webu.