V sobotu 19.11. se v Bezměrově odehrál první turnaj ze série rapid GP mládeže do 14 let. Od nás jela trojice kluků, kteří všichni hráli v kategorii do 12 let.

Z trojice Robert Medek, Jonáš Horák a Vojta Pecháček se nejlépe povedl start do soutěže první dvojici. Po čtyřech kolech měli oba tři body. Poté oba prohráli, ale stále se drželi na solidních místech. O pořadí rozhodují poslední kola. V 6. kole bohužel Jonáš nechal v dobře rozehrané pozici stát dámu a prohrál. Robert vyhrál a v posledním kole tak hrál o místa v první desítce. V partii měl sice o pika méně, ale ve věžovce dobře vyměnil věže, získal pika a jelikož zůstali oběma jen zablokovaní pěšci na krajích a králové v opozici, že brzy partie skončí remízou. Ale zkoušelo se hrát na výhru, tak králové se pustili do týlu soupeře a bylo kdo s koho.

bezmerov-2022-medek

Soupeř byl rychlejší, ale Robert stihl svého krajního pěšce dát na sedmou řadu. Oba relativně dobře znali, jak tu pozici hrát (je to teoretická remíza), tak se tahalo snad 50 tahů. Poté do toho vstoupil rozhodčí a ukončil partii remízou opakováním pozic. Což může při pěti opakováních (hráč může reklamovat už třetí opakování, rozhodčí až páté). V rapidu, kde se nezapisuje je to složitější, co tak od stolku rozhodčích po očku při zapisování výsledků viděl, tak bych řekl, že minimálně 4x opakovaná pozice tam byla.  Zásah se nelíbil otci Robertova soupeře, a strhla se pak dost dlouhá diskuse, která vyústila až k svolání odvolávací komise. Tam sice i já byl členem, ale dle letité praxe jsem se diskuse ani rozhodnutí neúčastnil, když se rozhodovalo o partii člena oddílu. Ale výsledek byl víceméně jasný, že bude potvrzena remíza. Jiná možnost kromě opakování celé partie od začátku nebyla.

Robert tak obsadil 8. místo. Jonáš poslední partii vyhrál a za 4 body bral 13. místo.

bezmerov-2022-jonas

Vojta vyhrál ve druhém kole, pak bohužel se mu další bod povedlo přidat až v kolem posledním. Získal tak 2 body a 37. místo.

bezmerov-2022-pechacek

Výsledky jsou zde.

V nejstarší kategorii hrál náš bývalý člen Ríša Svoboda, který zde obsadil hezké třetí místo.

bezmerov-2022-risa