V sobotu 7.1.2012 začal v Osvětimanech prvními třemi koly Krajský přebor družstev starších žáků. Náš oddíl obhajuje v této soutěži loňské třetí místo.

Po loňské účasti pouze osmi týmů je letos v KP opět plný počet deseti družstev. Mezi nimi jsou i dva úplní nováčci - Ostrožská Nová Ves a ŠK Zlínterm. Po několika letech se do soutěže vrátila Slavia Kroměříž. Jasným favoritem na první místo je záloha Sokola Postoupky, dále pak má silný tým i ŠK Zlín a o medaile si bude chtít zahrát kromě nás i loni pátý Sokol Ústí.

My jsme odjeli v základní sestavě Adam Skrášek, Michal Mašíček, Antonín Krmíček, Josef Paška a nováček v této soutěži Tomáš Fridrich. Soutěž hrajeme od sezóny 2007/2008, letos tedy popáté. V první sezóně jsme skončili na šestém místě. V dalších sezónách jsme již hráli vždy o medaile. V roce 2008/2009 a 2010/2011 jsme obsadili třetí místo, v sezóně 2009/2010 pak místo čtvrté. Bez zajímavosti není, že Adam Skrášek odehrál ve všech čtyřech sezónách kompletní porci partií.

V prvním zápase jsme nastoupili proti týmu ŠK Zlínterm. Ten tvoří kompletně mladší žáci narozeni v letech 2000-2003. Ale za dva roky práce udělal pan Tomek obrovský kus práce, o čemž se přesvědčili i naši kluci. Začátek zápasu byl pohodový, kdy Tomáš Fridrich na poslední desce bez problémů uzmul soupeři dvě figury a směřoval k rychlé výhře. O to víc jsem nevěřil svým očím, když jsem po několika minutách přišel k partii a viděl Tomášova krále před nekrytelným matem na poslední řadě. A jelikož ani Toník Krmíček s Jožkou Paškou nestáli zrovna v pohodě, tak jsem se obával o výsledek. Naštěstí soupeř Toníka nevyužil všech možností a Toník partii vyhrál. Ale Jožka místo aby v pozici D+V+6p proti soupeřově D+V+4p vynutil výměnu dam, tak uzmul pěšce, nechal soupeře pár šachy dotlačit svého krále do beznadějné pozice, ve které dostal mat. Prohráváme tedy 1:2, kdy hrají první dvě desky. Michal postupně svého soupeře přehrával a srovnal na 2:2. A vše bylo na nejlepších hráčích Adamu Skráškovi a Michalu Berkymu.

kp_osvetimany_2012_sok_zlintermAdam si na nedostatek diváků rozhodně stěžovat nemohl.

Adam měl kvalitu navíc, ale soupeř nebyl bez šancí. Adam se soustředil zejména na obranu, nepouštěl se do útoku a spíše vyčkával. Po zajištění všech hrozeb soupeře postupně získával i časovou převahu a sbíral pěšce. V již jasně vyhrané pozici soupeř překročil čas, Adam měl necelých pět minut. Partie byla suverénně nejdelší v celém kole.

Ve druhém kole nás čekala Ostrožská Nová Ves. Velmi rychle vyhrál Tomáš Fridrich, brzy jej následoval Josef Paška. Adam měl převahu figury téměř od začátku a bezproblémově směřoval k výhře. Michal a Toník měli v koncovce rovné pozice. Toníkovi se partie nakonec po zisku několika pěšců povedla vyhrát, naopak Michalova pozice dospěla do rovné koncovky V+1p na obou stranách, a soupeři se rozešli smírem. Celkově tak výhra 4,5:0,5.

V posledním sobotním kole nás čekalo Staré Město C. Kromě poslední desky, kde Tomáš Fridrich je proti Kryštofu Dlouhému papírovým favoritem, jsou ostatní dvojice naprosto vyrovnané. A průběh partií tomu také nasvědčuje. Tomáš opět jako ve všech zápasech končí první, když dává mat asi v 18.tahu.

kp_osvetimany_2012_sok_smcKunovice – Staré Město C

Ostatní partie jsou relativně v rovnováze, jen na první a třetí desce máme deficit pěšce. Jožka na čtvrté desce získal chybou soupeře jezdce. Následně chtěl získat ještě kvalitu, ale soupeř zde měl výmluvu, kdy mohl získat figuru zpět. Neviděl a sebral střelcem jezdce, ale Jožka, když měl možnost realizovat zisk kvality (tím by měl celou věž navíc), tak nejprve dobral střelce. Tím dal možnost soupeřově věži buď vyhnat dámu z krytí střelce, nebo jít do výměny dámy a střelce za 2 věže. Tu si nakonec zvolil a partie dospěla do koncovky 2V+7p na straně našeho hráče proti D+7p. Ale jelikož měl Jožka dva dvojpěšce, tak se brzy dostal do situace, kdy musel opakovat tahy, aby nepřišel o několik pěšců, čímž partie dospěla do remízy. V tu chvíli měl Toník již prohranou pěšcovku a zápas směřoval k vyrovnání. Ale po několika minutách, když jsem přišel zpět k partii, se situace změnila a soupeř Toníka Ondřej Stoklásek si situaci velmi zkomplikoval. V partii nastala následující pozice.

kp_osvetimany_2012_stoklasek_krmicek_diagram

Bílý místo vyhrávajícího g3 zahrál několikaotázníkový tah h3. Bohužel Toník jej napodobil a potáhl g3. Místo správného gxh3, což je remíza ze základních pěšcových koncovek. Ondra Stoklásek si dotáhl dámu dříve. Černý měl pěšce na g2 a zde již bílý předvedl, že základní dámské koncovky ovládá a partii vyhrál a srovnal stav na 1,5:1,5.

Vše tedy bylo podobně jako v prvním zápase na prvních dvou deskách. Adam měl neustále pěšce méně v partii s Davidem Kolačným, Michal pak s Tomášem Otradovcem měli pozici přibližně rovnou. Nejprve se rozhodlo v partii Michala.

kp_osvetimany_2012_masicek_otradovec_diagramy

V této (diagram vlevo) víceméně rovné pozici zahrál černými hrající Tomáš Otradovec hrubku g3, čímž po Dxh5+ ztrácí oba pěšce. Pak již Michal měl partii pevně v rukou a po několika tazích dal docela zajímavý mat jezdcem (diagram vpravo). Tím vedeme 2,5:1,5 a Adam musí udržet stále o pěšce horší koncovku. Ale ta je pro bílého obtížně vyhratelná. David Kolačný měl 2xJ+4pěšce (e,f,g,h), Adam pak J+S+3p (f,g,h).

kp_osvetimany_2012_adam_davidAdam určitě strávil ze všech hráčů za šachovnicí nejvíce času

Sál byl již poloprázdný, některé oddíly již tak 20 minut na cestě domů, a Adam měl již podruhé suverénně nejdelší partii kola. A i když se David pokoušel s pozicí něco udělat, tak mu Adam nedal šanci a remízou v partii zajistil naši výhru v zápase 3:2.

Tím jsme tedy dovršili výsledkově úspěšný vstup do soutěže. Výborně zahrála zejména dvojice Adam Skrášek a Michal Mašíček, která neprohrála a na prvních deskách má zatím 2,5/3. Adam bohužel již šachů víceméně zanechal a sobotní partie byly s výjimkou účasti na Přeboru škol jeho prvními partiemi od května 2011, ale i když mu kolegové dvakrát připravili nezáviděníhodné situace, tak dokázal, že šachy stále hraje velmi dobře.

kp_osvetimany_2012_adam_michalAdam Skrášek a Michal Mašíček

Toník Krmíček a Tomáš Fridrich mají zatím 2/3. Tomáš Fridrich ve své premiéře v týmu starších žáků na páté desce bude hrát spíše s papírově slabšími hráči, a tak asi moc vyrovnaných partií mít nebude. Ale i v těchto partiích musí hrát až do konce a získávat důležité „uklidňující“ body pro tým. To je odlišná role, než jakou plnil třeba loni v sestavě ZŠ Unesca, kde hrál na první desce. Ale ve vyrovnaném týmu, který letos máme, musí někdo hrát i poslední desku. V dalších třech sezónách již bude sestavou jen postupovat nahoru. Josef Paška, má zatím 1,5/3, když v obou partiích měl na šachovnici vyhrané pozice. V právě probíhající sezóně to pro něj byla, kromě jedné partie v soutěžích družstev dospělých, první partie, tedy soutěžní premiéra. Absence soutěžních partií byla asi i důvodem nedotažení lepších pozic do vítězného konce.

kp_osvetimany_2012_tonik_jozka_tomasAntonín Krmíček, Josef Paška a Tomáš Fridrich

Postoupky B přijely na první soustředění v plné síle, což znamenalo tři jasné výhry, kdy z patnácti partií ztratily pouze jediný půlbod. Na druhém místě v průběžné tabulce je Sokol Ústí, který též vyhrál všechny tři zápasy.

kp_osvetimany_2012_postoupkyCelek Postoupek B

Náš oddíl je pak na třetím místě. Další trojkolo se bude hrát 21.1. v Malenovicích. Nás čeká právě lídr soutěže z Postoupek, Kroměříž a Osvětimany.

Kompletní výsledky jsou k dispozici v pdf nebo na svazové databázi.

Aktualizováno (Neděle, 08 Leden 2012 20:46)