V prvním novoročním kole, celkově 6., k nám zajížděl průběžně vedoucí tým Osvětiman, jehož základní sestava je vyšperkována hned třemi hostujícími hráči. Ovětimany nastoupily v plné síle, tedy se všemi hráči základní sestavy, zatímco my jsme sáhli až na pozici číslo čtrnáct. Hosté byli papírově favority, nicméně zajíci se počítají až po honu.

Hrajícím rozhodčím byl tradičně Pavel Růčka a šlo se na věc. Jako první skončila partie na sedmé šachovnici, kde se smírně rozešli Jiří Vavřík s Petrou Churou. Druhý rezultát přinesla sousední – osmá – šachovnice kolem poledne, kdy Michal Mašíček v nervy drásající partie, kdy nejprve získal figuru, aby později odevzdal dámu a nakonec v prohrané pozici dal mat, získal celý bod pro naše barvy. Vedeme tedy 1,5:0,5. Jak se bohužel ukázalo, bylo to naposled, co náš tým vedl a co hůř, byly to také poslední body, které jsme v tomto zápase získali! To jsem poněkud předběhl následující události. Soupeř kontruje na druhé desce, kdy Jakub Náplava poráží Milana Šaáchu a srovnává na průběžných 1,5:1,5. Záhy na to prohrává na šestém prkně Jara Bílek silnému Vrtalovi. V ostatních partiích stojíme tu na plichtu, tu hůře a na třetí šachovnici Pavel Růčka lépe a odmítá soupeřovy nabídky remízy. Pak, v rytmu valčíku, končí v krátkém časovém úseku partie na třetí, čtvrté a páté desce – na čtvrté osudově chybuje Jenda Zemčík a s věží méně to už nejde – 1,5:3,5; Jiří Hráček na páté v remízové koncovce obdobně přehlíží lapení jezdce – 1,5:4,5; na třetí pak Pavel Růčka vzdává beznadějnou věžovku – 1,5:5,5. Účet podtrhává porážka Pavla Kadlece na první šachovnici – 1,5:6,5. Výsledek je až příliš krutý a neodráží zcela přesně průběh partií, ale to už tak bývá.

Nyní si tedy projdeme jednotlivé partie.

1. šachovnice Pavel Kadlec – Stanislav Míša 0-1
Úvodní tahy dámskými pěšci, tudíž zavřená hra. Zahájení i střední hra probíhaly v remízovém koridoru, až partie dospěla do koncovky J+pěšci vs S+pěšci, která byla stále remízová. Teprve tah 50.Jg2 umožnil černému cestu k výhře. Je to škoda, protože spása byla.sok_osvetimany_2011_2012_diagram_kadlecBílý zahrál 50.Jg2?a prohrál. Namísto toho vedlo k remíze 50.Jf3! Kf4 51.Jxg5 Kxg5 52.Kc4 Sa7 53.Kb5 Kxg5 54.a5 Sd4 55.a6 =

sok_osvetimany_2011_2012_foto_kadlec


2. šachovnice Jakub Náplava – Milan Šácha 1-0
Milan měl černé, tedy Pirc-Ufimcev, nicméně poměrně záhy – po svém 9.tahu – stál mírně hůře a nedařilo se mu vyrovnat hru. Bílý držel otěže pevně v ruce a postupně stupňoval svůj tlak. Rozhodoval volný pěšec na dámském křídle.

3. šachovnice Pavel Růčka – Petr Churý 0-1
Hrála se sicilka, tudíž s 2.f4. Černý se někde kolem 14. tahu dostal do potíží a Pavel stupňoval tlak na pofiderní pozici černého krále. Bohužel však nevyužil možnosti, které nabízela pozice a postupnou výměnou figur se útok vytratil a po 36. tahu bílého vznikla věžová koncovka s pěšci. S ohledem na stav zápasu náš hráč odmítá nabídky remízy, ale ve 45. tahu se dopouští fatální chyby a rázem je soupeř na koni a svou šanci již nepustí.


sok_osvetimany_2011_2012_diagram_ruckaPozice po 23. …Vf8 – od 18. tahu Pavel stupňoval tlak. Tady mělo přijít 24.Sh6! Náš hráč zvolil 24.Jh4 a v dalších tazích postupně upouštěl výhodu.

4. šachovnice Pavel Kunc – Jan Zemčík 1-0
Tady se zahajovalo dámskými pěšci. Když bílý nevyužil své šance v centru, hra se srovnala. Po postupných výměnách přešla partie do koncovky D+V+pěšci na obou stranách. Ve snaze směnit nebezpečného soupeřova pěšce c7 se dopouští Jenda hrubice, kdy ztrácí hned celou věž a tím i partii.

5. šachovnice Jiří Hráček - Tomáš Hlaváček 0-1
Zde Francie. Na můj vkus hraná bílým poněkud zvláštně za použití „a“ sloupce! Po výměnách figur přešla partie do vyrovnané koncovky V+J+pěšci vs V+S+pěšci. Ve 49. tahu bere Jiří, zřejmě nic zlého netuše, pěšce a5 věží namísto jezdcem, což má za následek to, že po výměně věží je jeho jezdec polapen a o výsledku partie je rozhodnuto.

sok_osvetimany_2011_2012_diagram_hracekPozice po 48. …bxa5 – přišlo fatální 49.Vxa5 Vxa5 50.Jxa5 Sa4 se ztrátou jezdce. Správné 49.Jxa5 vedlo k remíze.

6. šachovnice Jaroslav Vrtal - Jaromír Bílek 1-0
Jaru čekal nesnadný úkol pokusit se něco uhrát se silným soupeřem. Zpočátku se mu dařilo držet rovnou hru, když Vrtal do 19. tahu třikrát nevyužil možností své pozice. Poté náš hráč nehrál nejpřesněji a svým 25. tahem …Sf5? se dostal do horší pozice, která se i nadále zhoršovala. Po 25. …Sf6 hlásí robot =. V již špatné pozici přichází 40. …Jf4? a umožňuje přímý matový útok na svého krále, který bílý zužitkovává, byť ne nejrychlejším možným způsobem (hrál 41.Dxf4, ale šlo 41.Dxg6+ s pěti tahovým matem).


7. šachovnice Jiří Vavřík - Petra Churá ½-½
Začalo se skandinávsky a žádná ze stran nezískala výraznější převahu. Remíza nastala po 22. tahu bílého, kdy černá stála mírně příznivěji, ale realizace nebyla viditelná (+0,5 Houdini).

sok_osvetimany_2011_2012_foto_2


8. šachovnice Štěpán Mrva – Michal Mašíček 0-1
Pro změnu Anglie. Zahájení sehrál mírně lépe bílý, ale namísto důrazného tlaku na rošádovou pozici černého krále tahem 16.f6!, kdy by napadal dámu a pěšce g7 a způsobil by v pozici černého značný zmatek, začal potahovat pěšci opačného křídla a dva tahy na to přehlédl ztrátu střelce. Nyní přišla řada na našeho hráče, aby výhodu figury nezužitkoval a po spoustě potahování na obou stranách přichází další blesk z čistého nebo – naštěstí ne poslední v této  partii – a Michal odevzdává zadarmo svou dámu, když svým střelcem, který kryje jezdcovou vidličku, lačně uzme bezvýznamného pěšce b3. A nyní opět bílý nechce realizovat svou převahu a důsledně odmítá tah Vg3 s matovým útokem na černého krále. Michal se ocitá na hraně po svém 37. …Va6??, kdy může soupeř rázně ukončit partii po 38.Dxh6+ s brzkým matem. Pozice je stále vyhraná za bílého, ale nevhodnou souhrou, kdy dámou blokuje volného pěšce na poli a1, přičemž má na první řadě spojené věže a dáma by mohla ovládnout prostor a z nepochopitelných důvodů uvádí do otevřeného pole svého krále, umožňuje Michalovi nejenom držet pozici, ale po hrubce dokonce dát mat dvěma věžemi. Infarktový průběh partie vedený přílišnou snahou končí šťastně pro našeho hráče.


sok_osvetimany_2011_2012_diagram_masicekZávěrečná pozice zasluhuje diagram - a dostavil se údiv

sok_osvetimany_2011_2012_foto_3

Partie si lze přehrát zde, článek v lepší grafické úpravě je pak k dispozici i v pdf.

Aktualizováno (Středa, 18 Leden 2012 00:13)