V sobotu 25.3. se v Kroměříži za účasti třinácti celků konal  KP družstev mladších žáků. Náš oddíl zde měl pětici reprezentantů, když se bohužel nepodařilo sehnat dívku.

Tradiční klání je vypsáno pro šestičlenné týmy letos ohraničené rokem narození 2000 s podmínkou startu dívky a jedním hráčem ročník 2003 a mladší. Dívku se nám bohužel, jako loni, nepodařilo sehnat, když domluvená Barbora Slováková z Nové Vsi nakonec nemohla. A tak náš tým hrál překvapivě jako jediný nakonec jen v pěti. Což bylo výrazné oslabení, jelikož v každém zápase jsme měli manko 0:1 už od začátku. Složení našeho týmu bylo Tomáš Fridrich, Albert Zelnitius, Ondřej Pospíšil, Ondřej Bouzek a Tibor Horáček.

V prvním kole máme za soupeře již skoro tradičně Sokol Postoupky A. V posledních čtyřech letech je to již potřetí náš soupeř na úvod. A i když jsme vždy vysoko prohráli, tak i teď průběh nebyl zdaleka jednoznačný. V partii Ondry Bouzka s Pavlem Opluštilem brzy získal náš hráč kvalitu, Ondra Pospíšil s Tomášem Pecháčkem měl vyrovnanou pozici a i Tibor neměl s Eliškou Vavřínkovou pozici špatnou. Tomáš Fridrich brzy v zahájení ztratil figuru, ale tu pak získal zpět a hrál sice s pěšcem míň, ale rozhodně hratelnou pozici. Pouze Alberta Zelnitiuse domácí David Opluštil přehrával.

kp_mladsi_zaci_2012_1Začátek prvního kola

Jenže pak bohužel Ondra Bouzek ztratil figuru a po chvíli vidličkou i věž a měl o dvě figury méně. Ty ale během dvou tahů získal zpět a navíc ve věžové koncovce s pikem navíc utíkal volným pěšcem do dámy, kterého soupeř neměl šanci pokrýt, protože jeho král byl úplně mimo, kdežto Ondra tam měl jak věž, tak krále. Ale věž postavil za krále a po šachu ji ztratil stejně jako partii. Několikrát otočená partie, kterých je k vidění v turnaji zejména na nižších šachovnicích ještě několik a trenérům způsobuje mnohokrát pozvednutí obočí.  Ve zhruba ten čas dostává mat v naprosto rovné pozici Ondra Pospíšil a zápas je rozhodnut. Tibor pak v zajímavé partii podléhá tlaku na krále, kterého neuklidil a nechal ve středu šachovnice. Zápas prohráváme 5:1, když vítězí Tomáš Fridrich na první desce na čas v již prohrané koncovce. Soupeř z minimem času remízu nenabídl (tu bych Tomovi přikázal vzít), ani ji náš hráč v prohrané koncovce nenabídl, na což jsem jej posléze upozornil, že měl udělat.

Druhé kolo a dostáváme Zlín. Ten má na prvních pěti deskách stejnou sestavu jako loni, kdy jsme je porazili 4:2. My naopak máme z loňské sestavy pouze jediného Tomáše Fridricha, který loni porazil Kryštofa Suchánka. Letos ale nestačí na Martina Hronka. Jasně jsou přehráni i Albert s Ondrou Pospíšilem. Ondra Bouzek se dostává do vyhrané pěšcovky s pikem více, ale zbytečně rychle se žene volným pikem do dámy, ale k jeho překvapení je chycen králem, kterého tak pomohl zapojit do hry. A tím pádem partii prohrává, i když se pak snaží a hraje správně na průlomy, ale to je již pozdě. Jediný půlbod získává Tibor s Hanušem Suchánkem, kdy v bojovné partii dohrává až jako poslední, solidně brání trochu horší koncovku, ve které se hraje až do holých králů. Pěkný výkon Tibora.

Ve třetím kole konečně soupeř na naší úrovni - čeká nás okresní derby s Osvětimany. Bodové manko rychle smazává Albert, vítězí i Ondra Bouzek. Naopak prohrává Tibor a remizuje Tomáš. Za stavu 2,5:2,5 dohrává Ondra Pospíšil. V jednu chvíli může zadarmo sebrat dámu, ale přehlíží a naopak ztrácí střelce.

kp_mladsi_zaci_2012_2Šach Ondra představil koňem místo aby vzal střelcem šachující dámu

Pak je tam remíza věčným šachem, ale Ondra zkouší dát mat, kterému soupeř po hodné chvilce přemýšlení zabrání jediným možným tahem. A vzápětí bohužel i nachází vítězné pokračování a vyhrává, čímž prohráváme nejtěsnějším rozdílem.

Ve čtvrtém kole máme volno a kontumační výhru. V pátém dostáváme Sokolíky z Bezměrova, složené ze začátečníků a doplněné o Aničku Vavřínkovou, sestru Elišky, se kterou hrál Tibor v prvním kole. Ta taky jako jediná vyhrává s Ondrou Pospíšilem, zbytek týmu bez problémů vyhrává a vítězíme tedy 4:2. V dalším kole máme Kroměříž, kterou porážíme bez problémů 5:0, jelikož jim v průběhu turnaje musel jeden hráč odejít a tak hrají též jen v pěti. V posledním kole dostáváme zase tým ze špice startovního pole a tím je Zbrojovka Vsetín. Zde nemáme moc šancí, když rychle končí prohrou partie Ondry Bouzka a Tibora. Ondra Pospíšil naopak v zajímavé partii, kde jsou oba králové pod útokem, nachází mat, který by jinak dostal on. Albert prohrává, Tomáš pak remizuje s Pavlem Budíkem a prohráváme tedy na závěr 1,5:4,5.

S devíti body končíme na devátém místě, což je zdaleka nejhorší umístnění ze všech KP, kterých jsme se účastnili. Při počtu 13 týmů, sedmi kol a pěti jasně lepších týmů je pořadí na dalších místech často loterie záležící na losu. Bodové zisky se šesti partií jsou následující: Tomáš Fridrich 4b., Albert Zelnitius 3b., Ondřej Pospíšil 2b., Ondřej Bouzek 3b., Tibor Horáček 2,5b. Nejvíce získal nejzkušenější Tom na první desce. Z partií vytěžil více než maximum možného, když vyhrál na čas se Zavadilem a i v remízových partiích spíše tahal za kratší konec. Albert prohrál se třemi výrazně lepšími hráči, slabší bez problému porazil.

kp_mladsi_zaci_2012_3Albert a Tomáš

Ondra Pospíšil mohl určitě získat dva bodíky navíc, ale zase překvapil výhrou nad velmi dobrou Adélou Bierskou. Ondra Bouzek v prvních dvou partiích doplatil na několik zbytečně rychle zahraných tahů, kterými se připravil o dobře rozehrané pozice.

kp_mladsi_zaci_2012_4Ondra Bouzek a Ondra Pospíšil

Pro Tibora, navštěvujícího šachový kroužek teprve třetím měsícem, je každý turnaj zkušeností do budoucna a dva a půl bodu není špatný výsledek.

kp_mladsi_zaci_2012_5Tibor Horáček

Na předních stolech se hrálo o medaile a přebornický titul znamenající i postup na MČR. Již ve druhém kole trochu překvapivě prohrál celek Postoupek A se Zbrojovkou Vsetín, kdy na první šachovnici hrající Filip Zavadil nereklamoval remízové postavení v pěšcové koncovce a prohrál na čas. V dalším kole ale Zbrojovka Vsetín dostává kanára 0:6 od Hošťálkové. Dosud neporažené týmy Starého Města A a Hoštálkové pak remízují v kole čtvrtém a dávají tak znovu šanci Vsetínu a Postoupkám k úvahám o přebornickém titulu. V pátém kole je i oba týmy potvrzují, když nejtěsnějším poměrem 3,5:2,5 vítězí Postoupky A nad Hošťálkovou a Vsetín nad Starým Městem. V mládežnických soutěžích, zejména těch nejmladších, není o zvraty nouze a i zde jsme toho byly svědky, kdy v jedné partii skoro nestačilo šest pěšců navíc ve věžové koncovce k výhře. Ale po sebrání pěti, a když mohl v pohodě sebrat věží posledního, se jal soupeř hrát králem na druhou stranu. A v jedné chvíli zaclonil v krytí své věži a tím mohl být pěšec dotažen a proměněn v dámu. Proto platí nepsané pravidlo, že trenéři stojí za zády svých hráčů, aby případné i mimoděčné reakce nemohly ovlivnit hráče. Zde to předváděli zejména spoluhráči bránícího hráče, které jsme museli krotit v reakcích, ale naštěstí byli za zády svého hráče, kterého tak nemohli rozptylovat a hlavně zbytečně znervózňovat.

V šestém kole ale Vsetín prohrává s vyrovnaným týmem Zlína a ztrácí naději na titul, který se naopak velmi přiblížil pořadatelům z Postoupek po výhře 4:2 nad Starým Městem A. Zde za stavu 3:2 právě domácí trenér, navíc i otec posledně dohrávájícího svěřence, nedodržel výše popsané nepsané pravidlo a v klíčovém okamžiku partie neudržel „pokerface“, což způsobilo menší výměnu názorů s trenérem Starého Města ohledně možného ovlivnění tahu svého hráče.

kp_mladsi_zaci_2012_6Oči všech směřují k diskusi pana Opluštila a Radima Stuchlého. Jen Saša Skalský asi trochu nechápe co se děje za jeho zády tak zajímavého :-).

Postoupky A již udržely vedení i po posledním kole a staly se přeborníky kraje a postupujícím na MČR. Jak uvádí pan Opluštil na postoupeckém blogu je to poprvé v historii, čímž si dali pěkný dodatečný dárek k dvacetinám oddílu, který oslavili v prosinci minulého roku. A úspěchů v mládežnických kategoriích za tu dobu dokázali získat nespočet, což spolu se vzorně vedenou historií oddílu s kompletními výsledky a statistikami zaslouží obdiv.

kp_mladsi_zaci_2012_7Vítězové z Postoupek

Na druhém místě pak skončil tým Sokola Hoštálková, třetí pak byl Vsetín, čtvrté Staré Město A a pátý ŠK Zlín.

Medailisté jsou tedy stejní jako loni, jen se vyměnila družstva na prvních dvou místech. Na obou týmech ze Vsetínska je sympatické zapojení starších dětí do týmové práce. Vsetín koučoval ještě loni tuto soutěž hrající Matyáš Kovařík, s kluky z Hošťálkové zase pravidelně jezdí patnáctiletý Pepa Bednařík. A vlastně nesmíme zapomenout i na domácího stejně starého Pavla Večeřu, který se staral o Postoupky B. Velmi sympatické.

Kompletní výsledky jsou na chess-results, nebo v excelu. Fotky jsou pak v naší fotogalerii nebo ve fotogalerii Josefa Kovaříka, kde je i několik pěkných portrétů našich dětí. Článek je i na krajském webu.

Aktualizováno (Pondělí, 26 Březen 2012 00:31)