Na poslední trojkolo do Postoupek odjela základní sestava. Spoluvedli jsme soutěž společně s Ústím, které nás čekalo v posledním kole, a tak soutěž byla napínavá až do konce.

Do Postoupek se sjelo pouze devět týmů, když Hošťálková B pro nemoc a souběh KP a 1.ligy nedala družstvo dohromady. Nekompletní byla i družstva Ostrožské Nové Vsi, Starého Města C a Kroměříže. To je vždy nepříjemné pro jejich soupeře. A když se to sejde tak, jako pro Postoupky, které chytly tři z těchto týmů, tak pro jejich pátou desku to znamenalo, že si nezahrála ani jednu partii. My jsme přijeli v nejsilnější základní sestavě - ve složení Adam Skrášek, Michal Mašíček, Antonín Krmíček, Josef Paška a Tomáš Fridrich.

V prvním kole máme silný Zlín, který přijel v nejsilnější sestavě ze všech tří soustředění, ale i tak jim chyběl do ideální sestavy Matyáš Juřena. Ale sourozenci Hronkovi, Suchánkovi a Filip Paul vzbuzovali obavy a určitě nás, i v dalším kole Ústí, čekal těžký a vyrovnaný zápas na většině šachovnic. A to také potvrdilo. Pouze Tomáš na poslední šachovnici rychle získal výhodu s Hanušem Suchánkem a směřoval k výhře.

kp_postoupky_2012_2Tomáš Fridrich

Ostatní partie již byly vyrovnané. Po asi 45 minutách remizoval Michal s Kryštofem Suchánkem a vedeme tedy 1,5:0,5. Jejich partie dospěla do pěšcové koncovky, kde Kryštof zkoušel prorazit, ale Michal se správně bránil a pozici zablokoval. Po několika dalších tazích králem bylo jasné, že nikdo nemůže králem projít do týla soupeře a byla podepsaná remíza.Ostatní zápasy se hrají ještě další hodinu. Jožka uplatňuje pomalu ale jistě svoji převahu nad Štěpánem Hronkem a my máme jistotu minimálně zápasové remízy. Na třetí šachovnici Toník přešel z věžové koncovky do pěšcové s pikem méně. Po výměnách vznikla pozice, kdy na jednom krajním sloupci byli zablokovaní pěšci (4.a 5.řada) a na druhém byl volný pik. Filip je obětoval a šel králem na druhou stranu. Ale Toník správně šel po sebrání pěšce rychle na svoji osmou řadu, což zaručovalo remízu. Po chvíli remízoval i Adam na první desce s Martinem Hronkem. V průběhu partie si Adam udržoval výhodu pěšce, ale pak až příliš optimisticky zkusil drobnou výhodu prosadit a o dva piky přišel. Ale po výměně věže vznikla remízová koncovka opačných střelců, a tak po několika oboustranných odmítnutí remízy na ni stejně došlo. Vítězíme tedy 3,5:1,5 při třech bojovných remízách na prvních třech deskách a dvou výhrách vzadu. Ústí vítězí vysoko 5:0 nad Osvětimany.

kp_postoupky_2012_1Zleva Krmíček, Mašíček a Skrášek

My máme v dalším kole kontumační výhru 5:0 s Hoštálkovou a tím pádem volno před rozhodujícím zápasem s Ústím - to naopak má před sebou těžký zápas se Zlínem. Důležité může být i skóre. Ale Ústí relativně rychle prohrává 0:2 a na poslední šachovnici vzniká pozice J+S proti králi. Partie končí po snad 100 tazích patem. Ústí tedy může dosáhnout maximálně na remízu, což nám dává do posledního kola výhodu, že k titulu přeborníka kraje nám stačí remíza. Remízou zápas i končí, kdy Lukaštík i Trčálek poráží své soupeře.

Do posledního kola tedy jdeme s dvoubodovým náskokem, kdy nám stačí remíza, soupeř naopak musí vyhrát, aby nás předstihl.

kp_postoupky_2012_3Sokol Ústí

Jako první vítězí Tomáš Fridrich, od kterého je to na poslední desce očekáváno. Bohužel, Jožka Paška se dostává pod tlak svého mladšího soupeře, který ale do té doby prohrál jedinou partii. Naštěstí rozhodným útokem vyhrává Toník a zvyšuje na 2:0. V tu chvíli nám stačí jediná plichta ze tří hraných partií. Ale Jožka již jen dohrává prohranou partii a i Míchal s dosud neporaženým Lukášem Trčálkem hraje horší věžovou koncovku, kde se soupeř orientuje mnohem lépe. Tedy jedinou šanci má Adam Skrášek na první desce s Jaroslavem Lukaštíkem, který stejně jako Adam, je zatím bez prohry. Jarek stojí v materiálově rovné koncovce V+J+6 pěšců lépe hlavně zásluhou Adamova dvojpěšce. Ale partie ještě zdaleka vyhraná není. Rozhoduje se za chvilku po skončení dohrávaných partií, které dávají stav 2:2. Jarek nechal stát jezdce napadeného pikem, kterého mu Adam samozřejmě bere a nabízí z pozice síly remízu. Ta je po dlouhé konzultaci přijata a stanoví výsledek na 2,5:2,5.

kp_postoupky_2012_4Náš tým v posledním kole

Tento výsledek nám stačil k prvnímu místu, znamenajícímu současně postup do 1.ligy dorostu. Zda tuto možnost využijeme a do 1.ligy se přihlásíme, se rozhodne v následujících měsících. Přece jen 1.liga se hraje jednak v šesti hráčích, a výkonnostní rozdíl mezi ligou a KP je velký. Na druhou stranu by příležitost zahrát si ve vyšší soutěži našim mládežníkům prospěla v jejich šachovém růstu.

kp_postoupky_2012_sokS medailemi a pohárem

Nejvíc bodů získal na poslední desce Tomáš Fridrich, který prohrál (a naprosto zbytečně -vyhranou partii) pouze v prvním kole, zbytek soutěže plnil to, co se od něj v jeho první sezóně v KP starších žáků čekalo tedy přinášet uklidňující body s většinou slabšími soupeři. Sedm a půl bodu bez prohry získal na první desce Adam Skrášek, což je výborný výsledek. Několikrát byl v situaci, kdy dohrával jako poslední a musel pro úspěch týmu buď vyhrát, nebo udržet remízu, což se mu vždy podařilo. Po šesti bodech získali Michal Mašíček a Josef Paška. Ani jeden se nevyvaroval drobného zaváhaní, ale oba též vyhráli pěkně důležité partie. Toník jednou chyběl, tak jeho bodový zisk je 4,5 bodu z šesti partií. Zaskočil za něj Tomáš Jurča, který ziskem 2,5 bodu ze tří partií též výrazně přispěl k úspěchu týmu.

Vyrovnanost soupisky, kdy výkonnostní rozdíl mezi kluky není velký, a stálost sestavy byly důležitými faktory našeho vítězství. Tři zápasy skončily nejtěsnějším rozdílem, a tak bylo také důležité, že když si někdo vybral slabší chvilku, vždy za něj někdo zaskočil.

Výsledky jsou zde. Článek o soutěži je na krajském webu.